Haluaisin kuulla yrittäjän sisutarinoita.
Yrittäjän sisu
15
254
Vastaukset
- fhifhigfig
Sisutarinat ovat kulissia ja vartavasten suunniteltuja juttuja jostain tunnetuista nimistä. Suomessa yrittäjä joutuessaan vastakkain viranomais -hyväveljien kanssa kuulumatta itse hyväveljiin mukaan, on tyypillistä suomalaista yrittäjän sisua, jos siis oikeudessa voittaa nuo salaseurat.
Yleensä ei voita, ja sisua on sen jälkeen jos edelleen pystyy jatkaa toimintaansa kaiken jälkeen.
Suomessa ei pääasiallisesti voi panostaa positiivisessa mielessä kehittämiseen ja menestyksen rakentamiseen.
Suomessa aika ja energia hukkaantuu kokonaan pelkkään hengissä selviämiseen.Älä ruikuta. Entä jos yrittäjille ois samaa tarjolla kun muille. Leikkauksia palkan alennuksia työehtojen polkemista jne. Niin että vedä sä helvetin mullku ittes hirteen. Säästys paljon rahaa esim terveydenhuoltoon jne.
- vcxxxt
Mitäs olet tehnyt, kun oikeuteen on pitänyt mennä? Vaikea on myös ymmärtää, että mikä estää positiivisuuden? Ei sille kukaan mitään voi se on vastustamaton voima.
- Buahahaha
Zyxs kirjoitti:
Älä ruikuta. Entä jos yrittäjille ois samaa tarjolla kun muille. Leikkauksia palkan alennuksia työehtojen polkemista jne. Niin että vedä sä helvetin mullku ittes hirteen. Säästys paljon rahaa esim terveydenhuoltoon jne.
Yrittäjät maksavat itse terveydenhuoltonsa. Kun jätät elinkeinoilmoituksen, tarkoittaa se, että olet luopunut kansalaisoikeuksistasi. Eläketurvat työttömyysturvat, kaikki vakuutukset ym, kaikki pitää hoitaa sen jälkeen itse.
Työttömyysetuutesi, asumistukesi ym, joita nyt nostelet, ovat mennyttä, ja joudut alkaa selviämään yksin ja ihan itseksesi.
Sinusta eikä teistä muistakaan jotka olette elämänne luukuilta rahanne saaneet olisi itsenäiseen toimeentulemiseen.
Jatkakaa siis vanhaan malliinne ja olkaa siellä luukuilla. - Menestynyt_yrittäjä
Buahahaha kirjoitti:
Yrittäjät maksavat itse terveydenhuoltonsa. Kun jätät elinkeinoilmoituksen, tarkoittaa se, että olet luopunut kansalaisoikeuksistasi. Eläketurvat työttömyysturvat, kaikki vakuutukset ym, kaikki pitää hoitaa sen jälkeen itse.
Työttömyysetuutesi, asumistukesi ym, joita nyt nostelet, ovat mennyttä, ja joudut alkaa selviämään yksin ja ihan itseksesi.
Sinusta eikä teistä muistakaan jotka olette elämänne luukuilta rahanne saaneet olisi itsenäiseen toimeentulemiseen.
Jatkakaa siis vanhaan malliinne ja olkaa siellä luukuilla.Ensimmäinen järkevä kommentti. Noinhan se menee.
- Saimiatria
Eikä maahantunkeutujat halua yrittäjiksi, koska se sitoo, ei jää aikaa huumekauppaan, sukupuolitautien levittämisen, lasten raiskaamiseen, erilaisen sosiaalitukien hakemiseen tuomarien avulla ja kaikki suomalaisten veronmaksajien piikkiin.
- Anonyymi
Menestynyt_yrittäjä kirjoitti:
Ensimmäinen järkevä kommentti. Noinhan se menee.
Maksavat myös lusmujen ja luukuilla elävien. Eikö olisi aika vaihtaa järjestystä?
- khfklhk
Totta puhut yrittäjä. Amis jätkät huutelee , kun vielä äitinsä rahoilla BMW:llä ajelevat. Elämä ei todellakaan ole helppoa , kun sen itse järjestelee.
- ikuh
"Kun jätät elinkeinoilmoituksen, tarkoittaa se, että olet luopunut kansalaisoikeuksistasi."
Tuo johtuu nykysuomalaisten kalmukki- tms. mongoloiditaustasta. Erityisesti puoluepolitikointi kiinnostaa kalmukkeja, jotka ovat taipuvaisia kähmintään ilman omaa kulttuurihistoriaa ja jäljet näkyvät nykysuomalaisessa yhteiskunnassa. Tämä perustuu ihan geneettisiin eroihin. Mongoloideilta puuttuvat tietyt euripidigeenit, mitkä vaikuttavat euripideissa, erityisesti Rh-negatiivisissa. Nämä geenit ovat älyn ohella tyypillisiä tutkimusmatkailijoille, huippututkijoille ja yleensäkin ihmisille, jotka pitävät haasteista (ei oikeudellisista) ja riskeistä elämässään. Suomalaismongoloideilta poliitikoilta ja älyllisesti vähään tyytyviltä virkamiehiltä sekä tutkijoilta puuttuvat tietysti nuo geenit ja siksi meillä ei olekaan nobelisteja. On tietysti formulakuskeja ja jääkiekon pelaajia, eivät kaikki Suomessakaan ole mongoloideja, mutta noin yleisesti ottaen.
On euripidisuomalaisten rääkkäämistä, kastroimista ja terrorisoimista vaatia heitä elämään mongoloidien suomalaisten tasolla "aktivoinnin" ja yrittäjyydenkin suhteen. Mongoloidit pitävät ilmeisesti rikollisena yrittäjyyttä, koska geneettinen punainen on N1c- mongoloidin pohjaväri. - oooou
kyseleppäs pitsayrittäjiltä vähän , starttirahaa tulee 83,50 e per päivä 5 vuotta ja erityisestä syystä sitä voidaan jatkaa vielä toiset 5 v
onhan suomalaisellakin starttiraha yrittäjällä samanverran onhan- MitäIhmettä
Käsittääkseni suomalaisella on starttirahat luokkaa 30€ per päivä, ja starttirahaa saa vain 6:lle kuukaudelle. Erityisistä syistä voi saada 6 kuukauden jatkoajan, mutta viimeistään siihen kaikki jää.
Onko pizzayrittäjillä todella noin korkea tuo summa saati noin moneksi vuodeksi????
Kun kaikenlisäksi myyvät pizzat vain kahvikuitteja kassaan lyöden.
Kokeile pyytää kuitti, niin syntyy kaamea hässäkkä ja sanovat tuovansa kuitin myöhemmin "pöytään". - Anonyymi
Missä on etninen pizza pysynyt 5 vuotta samalla nimellä samassa paikassa?
- anonyymi_LWA
83 euroa on tosi kova sana jos joka päivältä , niin 2400 jos arjilta 1600 , joka tapauksessa parenpi kuin pienet eläkkeet.
- PuuseppääAinaTarvitaan
Sisukkaasti kun osaat oikeasta kohtaa lipaista, niin menestys on taattu: Rahaa tulee. Kaarnalaivojen veistelylläkin 150 000 euroa ja puumulkuilla vielä enemmän: https://mvlehti.net/2019/02/11/nain-sipilan-ja-niiniston-suomessa-suomi-nousuun-puisilla-dildoilla-ja-anustapeilla/
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3116921Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2686445Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai475745Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625118Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi503947Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2523904Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433549Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan263269HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok493202Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3793009