Tuulilasi 06/2018 testasi 8 900 euron hintaisen Audi A4:n. Vm. 2006/177 557 km. Tässä hyvä esimerkki siitä miten kalliita ja romuja käytetyt autot ovat Suomessa.
- moottori vuotaa öljyä
- jarrut loppu, vaatii täyden jarruremontin
- vaihdelaatikko ei ole täsmällinen
- kesärenkaat loppu
- taka-akselin etupuoleli ruosteessa (pohja)
- kuljettajan ovessa kuplia
- sisäpuhallin puhaltaa kuumaa, ei reagoi säätöihin, ilmastointi ei toimi
- hansikaslokeron kansi osittain irti
- sisätiloissa tahroja siellä täällä.
Vikalista on siis varsin pitkä - ja pirun kallis. Käytännössä korjauksiin saa heti upottaa rahaa saman verran kuin mitä auto maksoi. Silloin vanhan romun hinnaksi tulee jo lähemmäs 20 000 €! ☹
Kannattaa siis jatkossakin hakea käytetty Saksasta, jos Suomi-autot ovat tällaista kuraa. Ei näemmä premium todellakaan tarkoita, että auto kestäisi kilometrejä ja vuosia...
- moottori vuotaa öljyä
- jarrut loppu, vaatii täyden jarruremontin
- vaihdelaatikko ei ole täsmällinen
- kesärenkaat loppu
- taka-akselin etupuoleli ruosteessa (pohja)
- kuljettajan ovessa kuplia
- sisäpuhallin puhaltaa kuumaa, ei reagoi säätöihin, ilmastointi ei toimi
- hansikaslokeron kansi osittain irti
- sisätiloissa tahroja siellä täällä.
Vikalista on siis varsin pitkä - ja pirun kallis. Käytännössä korjauksiin saa heti upottaa rahaa saman verran kuin mitä auto maksoi. Silloin vanhan romun hinnaksi tulee jo lähemmäs 20 000 €! ☹
Kannattaa siis jatkossakin hakea käytetty Saksasta, jos Suomi-autot ovat tällaista kuraa. Ei näemmä premium todellakaan tarkoita, että auto kestäisi kilometrejä ja vuosia...
Vastaukset 29
Vanhimmat
Vaikka+nyt+kirjoitus+oli+hieman+provosoivasti+kirjoitettu,+olen+ihmetellyt+että+yli+10+vuotta+vanhoista+autoista+pyydetään+suhteellisen+suuriakin+summia.
Jos+autossa+on+vielä+ns.+premium+mainetta,+pyynnöt+voi+olla+todella+kovia.
10+vuotta+vanha+auto+on+arvoltaan+noin+12%+siitä+mitä+se+maksoi+uutena.+Toki,+joku+erittäin+hyvin+pidetty+yksilö,+ensimmäiseltä+omistajalta+saattaa+olla+hieman+kalliimpi.
Katselen+parhaillaan+noin+8-10+vuotta+vanhaa+japskia,+joka+maksoi+uutena++18+000+euroa.+Ajettu+noin+100+000+km.
Tuollaisten+hintapyyntö+on+tyypillisesti+siinä+30%+alkuperäisestä+arvosta.
Ei+irtoa+12+prosentin+hinnalla+kuin+yksi+350+000+ajettu+huono+yksilö.
8+vuoden+kohdalla+ollaan+20+prosentin+kohdalla+ja+10+vuoden+iässä+ollaan+13,4+prosentissa,+aiemmin+laittamani+12%+oli+ilman+laskinta+kaivettu+luku,+suuruusluokkana+kuitenkin+oikein.
Kun+autolla+on+ajettu+vain+100.000+km+tuossa+iässä,+se+nostaa+hintaa+luonnollisesti.
Lukemat+pätee+keskimääräiselle+autolle,+joitakin+merkkejä/malleja+arvostetaan+enemmän+kuin+toisia.
Mitähän+ne+merkit/mallit+sitten+ovat+joissa+arvo+suhteessa+uuden+hintaan+on+noita+prosentteja+pienempi+(jos+esim.+tuo+8+vuotta/20%+on+keskimääräinen+arvo)?+
Koska+jos+katsoo+yleisesti+uutena+n.+25+keurin+perheautoja+(Focus,+Golf,+jne,),+niin+noilla+prosenteilla+2010-mallinen+pitäisi+olla+keskimääräisillä+kilsoilla+(eli+n.+150+tkm)++viiden+tonnin+hintaluokassa.+Hinnat+näyttäisi+kuitenkin+alkavan+pääsääntöisesti+jostain+seitsemän+tonnin+tuntumasta+ja+näissä+usein+kilometrejä+on+selvästi+keskimääräistä+enemmän.
Peugeot, Fiat, Citroen, Alfa-Romeo nyt tulee ainakin heti mieleen.
Pösöt alkaen 2750€ tuossa ikä ja kokoluokassa, 1000€ lisää hintaa ja saa jo kohtuullisilla kilometreillä olevan.
Noista "vioista" jarruremppa ja kuluneet kesärenkaat ovat täysin normaaleja asioita kaikissa käytetyissä. Kyse on normaalista kulutusosan kulumisesta.
Samoin ruostetta varmasti löytyy lähes jokaisesta -06 autosta jolla ajettu talvisin tiesuolassa. Ovet ei ehkä kaikissa kupli mutta ihan varmasti joku alustan palkki jo ruostunut kaikissa tuon ikäisissä. Ellei sitten tehty erillistä suojausta uudehkona.
Saksalaisen+ADACin+toimitusjohtaja+kertoi,+että+neljäsosa+Saksan+maanteillä+liikuvista+henkilöautoista+on+kilometriväärennettyjä.
Tuossa+luvussa+ovat+siis+mukana+myös+tuoreet+ja+ensimmäisellä+omistajalla+olevat+autot.
Siinä+vaiheessa,+kun+saksalainen+käytetty+auto+rantautuu+Suomeen+ja+nettiautoon+myytäväksi,+se+on+luultavasti+90+%+varmuudella+kilometriväärennetty.
Ihmetyttää tuo nykyisten VAG-autojen ruostumisalttius. Skodathan kuplii jo melko nuorena ja volkkarit herkästi ruosteessa.
Huonompaan mennyt.
No katsos, saksalainenkin vastaa EU huutoon, että kilpailu kiristyy....
Vie auton aina autotohtorille ennen kauppaa-siellä viat selviää
sanoo sitten myyjälle että laita kuntoon niin kaupat tulee
Autolehdetkin käyttää autotohtori palvelua
No ei varmasti yksikään myyjä ala vaihtamaan autoon uutta vaihteistoa, korjaamaan lämmityslaitetta ja ilmastointia. Suomessa noiden korjaaminen on sikakallista, siksi tuossakin autossa ne on jätetty korjaamatta.
Jarrurempan ja renkaat voisi saada 3 000 €:lla. Hanskalokeron kannen voisi korjata jollain vippaskonstilla. Tahroja on varmasti jo jynssätty sen mitä irti saa. Alustan ruostevaurio onkin aika paha paikka, koska yleensä ruoste on levinnyt enemmän kuin miltä päältä näyttää eikä sinne enää koskaan sinkkiä saa.
"Jarrurempan ja renkaat voisi saada 3 000 €:lla."
Minkälaisella korjaamolla käytät autoasi kun jarrusemontti maksaa 2500 euroa, eli 600 euroa / kulma?
Vai onko audissa kullatut jarrupalat?
Pörhön hinnat
"Tuulilasi 06/2018 testasi 8 900 euron hintaisen Audi A4:n"
Hinta ei ole tuo, ennenkuin joku suostuu sen maksamaan. Hintapyynnistä lienee kysymys.
Jos oletetaan että tuo maksoi 40.000 euroa uutena, keskimäärin tuossa iässä oleva, tuon hintainen auto maksaa 12 vuoden iässä noin 3600 euroa.
Aika paljon tulee merkkilisää, vaikka kilometrit toki onkin alhaiset (jos pitää paikkaansa).
Kovassa käytössä ollut prinkula, köyhä joutuu sitä hiukan parsimaan.
Eikö rinkelimersu kestä käyttöä. ? Aitojapsilla ajelee helposti tuplasti tuon km-määrän.
Käytetty auto kannattaa ostaa liikkeestä, jossa autot osataan hinnoitella oikein. Tähän ei monikaan kykene, yksi pienliike on ylitse muiden.
Loistavia autoja lähes puoli-ilmaiseksi.
Sipilä Turussa?
Saksassahan ei auto kulu ollenkaan ja sieltä saa ostettua vain helmiä. Tyhmä ostaa ja maksaa tutkimatta vanhaa käytettyä autoa. No ei kun Saksaan ostamaan häkkipihasta nahkatakkiselta tummalta sedältä helmiä, siellä oppii myös puhumaan hieman murrettua saksaa ja näkee kuinka karvaisia ranteet voi olla.
2v. takuu? Miksi kestäviä?
Öljyä vuotavat kaikki Vagineet jo uusina.
Jarrut ja renkaat kulutusosia.
Vaihteiden kanssa varmaan tulee toimeen?
Lika ja hanskalokerot mitättömiä pikkujuttuja pian rippikouluikäisessä autossa.
Lämmitys luultavasti halpa korjata.
Ilmastointihan se tuppaa lopettamaan toimintansa takuuajan jälkeen. Pärjää ilmankin.
Eli melko ymmärrettäviä vikoja, jos ostajalle kerrotaan nuo. Asia erikseen sitten, että kannattaako maksaa tuota hintaa? Itse ostin samaan hintaan 6v uudemman, samankokoisen, 3 x vähemmän ajetun, turvallisemman ja vähävikaisemman korealaisen. Vaikka ei viaton ole ollut sekään ja voihan olla, että kyyti kurjempaa. Ihan jees kuitenkin omaan makuuni.
Sen verran tuossakin vikaa oli ja kusetuksenmakua liikkeessä, että ensi kerralla harkitsen upouutta. Tai roikun tuossa kiinni 10-15 vuotta. Jos pysyy kasassa.
"...3 x vähemmän ajetun..."
Hienoa, älyn jättiläinen! Mistä noita voi ostaa? Jo yhden kerran vähemmän ajettu on tehdasuusi, siis ei ajett ollenkaan. Siitä vielä kaksi keraa verrokkiauton ajokilometrit pois!
Olet sinä varsinainen järjen jättiläinen!
Palsta-autisti iski. Nyt itkettää.
-+moottori+vuotaa+öljyä*
Vs:+12+vuotiaan+kohta+200+tkm+ajetun+auton+moottori,+voimansiirto+ja+apulaitteet+vuotaa+tuollaisissa+aina+enemmän+tai+vähemmän+nesteitä.+Kuuluu+hintaan+ja+vuosimalliin.
-+jarrut+loppu,+vaatii+täyden+jarruremontin
Vs:+Höpsistä.+Yleensä+jarrupalojen+vaihto+riittää+ja+jos+vaihdetaan+levyt+samalla,+jarrut+on+50-100%+paremmat+kuin+markkinoilla+olevissa+vastaavissa+Audeissa.+Ei+maksa+paikallisella+korjaamolla+paljon+p...aakaan.
-+vaihdelaatikko+ei+ole+täsmällinen
Vs:+Kuuluu+hintaan+ja+vuosimalliin.+Puslat+kulunut.+Ei+haittaa+menoa+ja+jos+haittaa,+ei+kun+uudet+puslat+tilaukseen.
+
-+kesärenkaat+loppu
Yleensä+tällaisissa+peleissä+on+puolikuntoiset+renkaat+joiden+arvo+on+yht+100-200+€.+Joten+vaikka+toinen+sarja+on+tässä+loppu,+laskennallinen+tappio+on+luokkaa+100€.
-+taka-akselin+etupuoleli+ruosteessa+(pohja)
Vs:+Kuuluu+hintaan+ja+vuosimalliin.+Orastavat+ruosteet+kuuluu+asiaan.+Helppo+ja+halpa+korjata+jos+kokee+sen+tarpeelliseksi.
-+kuljettajan+ovessa+kuplia
Vs:+Kuuluu+hintaan+ja+vuosimalliin.+Ei+aiheuta+toimenpiteitä.
-+sisäpuhallin+puhaltaa+kuumaa,+ei+reagoi+säätöihin,+ilmastointi+ei+toimi
Vs:+Tässä+on+oikeastaan+ainoa+oikea+VIKA.+Tuskin+korjaus+kuitenkaan+maksaa+käytetyillä+osilla+hirveesti,+mutta+tämän+perusteella+voi+tingata+vähintään+1000+€+pyynnistä+pois.
-+hansikaslokeron+kansi+osittain+irti
Vs:+Pikkujuttu.
-+sisätiloissa+tahroja+siellä+täällä.
Vs:+Kuuluu+hintaan+ja+vuosimalliin.
Vanhaa+kun+ostaa+pitää+ymmärtää,+ettei+1/4-1/6-hinnalla+saa+ihan+uutta.+Kaikkia+vikoja+ei+välttämättä+kannata+enää+tuollaiseen+korjata.+Tärkeintä+on,+ettei+vika+riko+muuta+autosta+eikä+estä+normaalia,+turvallista+autoilua.
Tuolla+pyynnillä+löytyy+tänä+päivänä+jo+uudempikoppastakin+vastaavilla+kilsoilla.
Ei ne kyllä aina vuoda. Itse asiassa hyvin harvoin. Mutta Audeista minulla ei kokemusta, eikä 2000-luvun Volkkareistakaan. Mutta viimevuosituhantiset ja vuosituhannen taitteen vuosimallit eivät ole vuotaneet 200-400tkm ajettuina.
Vaikka eipä ne vuodot sinänsä haittaa, jos eivät kieli vakavammista ongelmista.
Vuoto ja vuoto. Kun tuollaisesta Audista availlaan niitä moottoritilan suojamuoveja tai katsotaan moottoritilaa auton alta, lähes aina sieltä löytyy joku kosteahko paikka. Mistään vakavasta "vuodosta" ei yleensä ole kyse vaan öljyää tihkuu esim. öljypohjantiivisteen välistä tai jokin stefa hiukan falskaa. Juurikin tällainen vuoto on varmaan havaittu tässäkin Audissa. Määrä voi olla niin pieni, ettei sillä ole mihinkään mitään merkitystä. Sanoisin edelleen, että enempi tällaisten autojen ominaisuus.
Vasta jos auton alle alkaa ilmestyyn pikkuhiljaa lätäkkö, silloin kannattaa käydä tarkastuttamassa paikallisella huoltoreiskalla ja jos öljyä valuu reippaasti ei välttämättä kannata enää starttailla vaan pyytää huoltoreiska paikalle.
Oli muuten ainoa 12 vuotta vanha auto joka on ollut huonossa hapessa, eikö vaan?
Onneksi entisillä omistajilla ei ole mitään osuutta asiaan, vaan tuolla automerkillä, eikö vaan?
Entisiltä omistajilta on loppunut korjausmäärärahat ja loput viat on jääneet seuraavan hyväuskoisen omistajan harteille. Sellaista se on germaanien kanssa.
Kyllä on rinkelimersun pitäminen kallista. Viisas valitsee aitojapsin.
Ja varoitettiinko tuossa juuri suurista ylläpitokuluista
senhän tietää jokainen VW omistajana ollut-VIKAA riittää