Ruotsinkielen imago on romahtanut!

Koululaiset eivät enää opiskele ruotsia, vaikka läsnäolo tunneilla on pakollista.
Vain noin 30% abiturienteista osallistuu ruotsin yo-kirjoituksiin.
On melko käsittämätöntä, että ruotsi on pakollista kun opetustulokset ovat aivan surkeat. Opettajille maksetaan kuitenkin täyttä palkkaa. Onko meillä tähän varaa?

Suomenkieli on hyvin pieni ja niin on myös ruotsi. On merkillistä, että hirttäydymma 2 microkieleen. Luulisi olevan huomattavasti järkevämpää, että englannin lisäksi antaisimme lapsillemme jonkun suuremman sivistyskielen?

Ruotsinkieliset valittavat, etteivät saa palvelua ruotsiksi. Eivät tietenkään, kun eivät hyväksy oppilaiksi ruotsinkielisiin kouluihin suomalaisia saati matuja.
Miksi meillä on näin tyhmä politiikka?

12

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäli ruotsi olisi vapaaehtoinen niin sama 30% osallistuisi yo-kirjoituksiin.
      Tämä ryhmä myös osaisi ruotsia, koska heille siitä on jotain hyötyä.

    • Nbvcxxx

      Ex valloittajien ja alistajien kieli ei vaan nappaa. Nuoret ovat fiksuja ja tajuu, että ruotsista ei oo mitään hyötyä, miksi uhrata kallista aikaa jonkun marginaalikielen opiskeluun.

    • Finlandssvenskar kan alltid läsa finska.

    • Kielipuolipotilas

      Idemmässä Suomessa tarjottiin kokeilumielessä venäjän kieltä vaihtoehtona. Ei saatu ryhmiä kasaan riittävässä määrin. Turha kokeilu.

    • Yliopistoista pitää poistaa pakollinen ruotsin kurssi samoin virkamiesruotsi.

    • On.ollut.hyötyä

      Tällä hetkellä varmaan useimmassa virastossa, yrityksen konttorissa, esim. huolintaliikkeissä jne. tarvitaan niin ruotsinkielentaitoisia kuin englanninkielentaitoisiakin ja jopa venäjänkielentaitoisia. Itse olen niin ruotsia kuin englantiakin tarvinnut työssäni, joten näistä kielitaidoista on ollut vain hyötyä.

    • Änkyrävänkyrät

      Onko Suomella varaa persuihin?

    • suomiswede

      Olis siistiä jos suomalaiset osais ruotsia kuin vettä vaan.
      On se kuitenkin läheisempi ja kotoisempi kieli meille kuin joku venäjä.
      Kulttuurimme on niin lähellä ruotsalaista, että ollaan melkein sama maa. Erona ainoastaan, että me jouduttiin sotimaan (ruotsinkin puolesta tosi asiassa). joten meillä enemmän surkeita perhekohtaloja ja alkoholismia.
      Muuten ollaan ihan yhtä erinomaisia kuin ruotsalaisetkin, mutta tuo sota siinä välissä jonka ruotsalaiset onnekkaasti vältti, oli kansakunnallemme kohtalokas.
      Tosin en hyväksy, että ruotsalaiset yhä edelleen halveksii suomalaisia paskoina vain, koska me sodimme heidänkin taistelunsa. Ei tosiaankaan ole oikeutta moiseen aliarvioimiseen kun ottivat sodan jälkeen traumatisoitunutta porukkaa sinne töihin.

      • Ihmettelen jatkuvasti, että kouluissa halutaan säilyttää ruotsin opetus pakollisena, vaikka vain kolmannes oppilaista viitsii kieltä opiskella. Miksi politiikot ovat onnistuneet saamaan ruotsille niin huonon imagon? Eikö olisi jo syytä tehdä radikaaleja muutoksia?


    • eimullamuuta

      ruåtsi on paska maa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      772
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      771
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe