Esirukoilua. Velallisen hätähuuto.

Velkavanki1234

Lyhyesti taustastani:

30 vuotias mies, joka n. 20 vuotiaana pimeänä juoppouden täyteisenä ajanjaksona otti humalassa holtittomasti ns. pikavippejä sieltä täältä.

Luottotiedot menivät kuralle ja nyt sen tähden on viimevuosina kaikki ns. "normaalin elämän" seinät nousseet pystyyn. Olin vuoden koditonkin, mutta hieman sattumalta satuin saamaan kämpän, kun luottotietojani ei tarkistettu.

Olen kuitenkin jumiutunut tähän pieneen yksiöön, eikä täältä paikasta jatkuvasta yrityksestä huolimatta löydy minulle työpaikkaa, jotta voisin maksaa velkani hirvittävine korkoineen ja kuluineen edes jollain ajanjaksolla pois. En saanut edes opiskelija-asuntosäätiöltä mitään kun maksuhäiriömerkinnät kävivät ilmi. Opiskelut luonnollisesti tyssäsivät siihen ennenkuin alkoivatkaan.

Olen aikanaan lapsenuskon jälkeen ollut aikuisikäni ateisti/agnostikko, eli en siis edes varsinaisesti usko mihinkään jumalaan. Nyt kuitenkin, kun itsemurha-ajatukset ovat olleet mielessä harva se päivä, olen päättänyt turvautua rukoukseen. Kaikki muut kivet alkaa olla käännetty. Rikolliseksi en ryhdy. En osaa rukoilla ainakaan näin aluksi muuta kuin Jumalaa, häntä sen tarkemmin määrittelemättä.

Olen päättänyt nyt alkaa tekemään kenoa juurikin sillä panoksella ja tasolla, jossa päävoitto kattaisi velkani korkoineen ja kuluineen (korkoja ja kuluja yli 90%), jolloin en jäisi ns. voitolle, vaan saisin maksettua laskut. Tässä jumalalle olisi oiva työkalu vastata rukoukseeni ja ottaa minut kokonaan rukousvastauksen myötä.

Jos Jumala vastaa minun rukoukseeni/hätähuutooni, ei minun ateismista ole enään ripaustakaan jäljellä.
Suuntaan jo tänään nöyrän, syntisen ja katuvan, myöskin häpeilevän katseen "yläkertaan".

Raportoin rukoilun tuloksista, mikäli koen tarpeelliseksi.

Nöyrästi,

Velkavanki 1234

5

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vimmaisella polvirukouksella epäjumalasi varmaankin korjaa tilanteen lähettämällä tukun setelitä.

      Kannattaa muuten pyytää reilusti, kun se ei ole keneltäkään pois.

    • Onnellinenköyhä

      Hei Velkavanki! Itse uskon todellakin rukoukseen ja Jumalan auttavaan voimaan. Ei kannata alistaa kuitenkaan avunpyyntöä kenopeliin, vaan pyydä Jumalaa selvittämään rahallinen umpikujasi muilla keinoin. Pelaaminen voi johtaa peliriippuvuuteen, eikä sitä riskiä kannata ottaa. Jumala vastaa kaikkiin sellaisiin rukouksiin, jotka hän näkee olevan hyväksi meille ihmispoloille. Jumalan päämääränä on se, että ihan jokainen oppisi tuntemaan hänet ja hänen rakkautensa.

      Ties vaikka olisit kenovoittosi jo saanut, mutta jollet ole, niin lopeta pelaaminen. Yritä kuunnella sydäntäsi, sillä Jumala puhuu useimmiten omantuntomme kautta. Jumalalle ei mikään ole mahdotonta. Sinun ei tarvitse keksiä keinoja saada velkoja maksettua, vaan heitä koko huolikasa Jumalan hoitoon. Hän voi johdattaa oikeanlaista apua sinulle/ johtaa sinut oikean avun puoleen. Yleistä velkaneuvontaa on esimerkiksi tarjolla. Tie tästä eteenpäin ei ole välttämättä helppoa, mutta voit saada sitä kulkiessasi sydämeesi rauhan ja levon, jollaista et ole koskaan kokenut.

      Toivotan sinulle Jumalan jodatusta ja viisautta asioiden selvittelyyn.

    • kauanuskossa

      Rukoile ennen kaikkea Jeesusta Kristusta tai Isää Jumalaa Jeesuksen nimessä. Jumala on kanssasi ja voimallinen auttamaan ahdingosta vapauteen. Ei pelaaminen ole ehkä ratkaisu vaikka joskus Jumala on niinkin auttanut. Jokin velkajärjestely voisi olla sinuakin varten. Jumalalla on sinulle tehtävä. Muistan rukouksin. n

    • Kauanuskossa

      Ei kannata kirjoitella tällä palstalla enempää, jos olet facebookissa niin liity ryhmään Rukouksen ja kuulemisen ryhmä , tai Vapaiden suuntien kristityt (Jeesus on Herra). On muitakun hyviä ryhmiä. Noissa ryhmissä rukoillaan ja saan tukea.

    • karttu

      Velkajärjestely voi tasoittaa taloutta! Voisit kysyä asiaa esim. Aureus Oy:ltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe