Kirkko raamattu ym raamatut puhuvat ristiin naulitsemisesta.Mutta Jehovantodistajien paalusta.Mitä mieltä 24:sen mielipide raati on.
Paalu vai Risti
Usko
15741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olin enemmän paalun kannalla vielä viime kesänä mutta luettuani erään asiaa käsitelleen tutkimuksen päädyin uskomaan ristiin.
Molemmille vaihtoehdoille löytyy omat perustelunsa, mutta en todellisuudessa millään käsitä sitä, MITÄ VÄLIÄ sillä on.
On tuon raamatun tarinan tarkoitus kertoa kummasta mestaustavasta hyvänsä, niin miksi ihmeessä sillä on merkitystä?
Jos raamattu kertoisi, että Jeesus tapettiin aseella, niin käytäisiinkö nyt jonkinlaista vääntöä siitä, oliko tuo ase miekka vai keihäs?
MITÄ VÄLIÄ sillä on?
Ristivaihtoehdon kiihkokannattajat tekevät siitä suuren asian, sehän on palvonnankohde.
Typerä ajatus, että Jeesus olisi mielissään siitä, kun hänen seuraajansa palvovat hänen teloitusvälinettään.
Itse asialla on merkitystä, lunastuksella.
Toki, ne ketkä eivät halua pakanallisia piirteitä palvontaansa, vastustavat ristiä sen takia.
Kiihkoilijat löytyvät paalunkannattajien puolelta. Jos he eivät kiihkoilijoita olisi, niin eivät he olisi vaivautuneet paalunkannattajiksi kaikkia historiallisia tosiasioita vastaan.
Eiköhän se risti muutenkin ole vain symboli Jeesuksen uhrikuolemalle.
Palvotko sinä kenties Vartiotorniseuran torni symbolia ta useilta valtakunnansaleleilta löytyvää tetragrammia?
On ainakin esiintynyt Ristin palvontaa mutta me Protestantit emme sellaista harrasta mutta tuo paaluteoria on tekninen mahdottomuus joten kyllä Raamattu on oikeassa kertoessaan rististä
"Toki, ne ketkä eivät halua pakanallisia piirteitä palvontaansa, vastustavat ristiä sen takia."
Olisi asiallista ensin todistaa ettei Jeesus kuollut ristillä ennen kuin leimaa sen pakanalliseksi. Mielestäni risti/paalu -asia on saanut kohtuuttomat mittasuhteet sillä asia ei mielestäni ole tärkeä uskon kannalta. Oletan että todellinen syy paaluopetukseen on halu ottaa opillista etäisyyttä kristikuntaan.
Ollessani Jt uskoin tuohon pakanallisuus-opetukseen mutta nyt näen asian niin että esim. ristiriipusta käyttämällä henkilö avoimesti tunnustaa uskonsa Jeesukseen.
>> useilta valtakunnansaleleilta löytyvää tetragrammia?
Täyttä varmuutta asiasta ei saa millään mutta sillä, minkä muotoinen kidutusväline oli, ei ole mitään merkitystäkään.
Ainakin Hervannan tai Lukonmäen valtakunnansalilta, ellei peräti molemmista löytyy ja muistan nähneeni myös jossain muuallakin Tampereella, sekä Helsingissä, mutta muiden seurakuntien nimiä en muista.
>>...mutta sillä, minkä muotoinen kidutusväline oli, ei ole mitään merkitystäkään.
Täyttä varmuutta asiasta ei tietenkään ole ollut Vartiotorniseurallakaan, mutta kyllä sillä vaan merkitys oli. Miksi Rutherford olisi ryhtynyt moiseen, sanakirjaan perustuvaan ja historian ohittaneeseen väärennöskehotukseen, ellei hänellä olisi ollut motiivia?
Toki jos keskustelussa on alakynnessä, niin silloin on luontevampaa vähätellä keskustelun aiheen arvoa ja hankkia näin ainakin puolikunniallinen poistuminen.
Risti/paalu-keskustelun ohella tätä poistumista näkee usein myös Jahve/Jehova-keskustelussa.
eräitä vanhatestamentillisia esikuvia mm ISRAELIN MATKAJÄRJESTYS 4 MOOS 2
sivustolta
http://www.geocities.com/mr_raamattu
alakohdasta "Uuden maailman käännös"
http://80.186.13.104/stauros.pdf
Eikö vain?
Mikä ihme on,että ei löydy historiallisia todisteita aiheesta.
Miksi tiedehenkisissä kirjoituksissa ei koskaan törmää "paalu"-sanaan?
Miksi Jehovan Todistajat ovat ainoa "paalun" lähde.
Sen kannalla ei ole edes nykyhistoriantutkimus.
Jos olen väärässä,niin osoita se ei-jehovantodistajalinkillä!
(taikka kirjalla josta kyseinen oppi Vartiotorniseuraopin toimesta napattiin...
Kirjaa joka tarjosi USEITA vaihtoehtoisia tapoja,joista Vartiotorniseura vastoin tieteellistä metodia "arpoi" itselleen oman suosikkinsa.)
eikö vain? eikö vain? eikö vain?
mikäs idiootti tämä tyyppi nyt on?
oletko keksinyt jonkin ihmeellisen jehnusanonnan, kun sitä toistelet joka viestissäsi????
http://raamattu.cante.net/jt-risti
Onko roomalaisten teloitusvälineenä ollut risti vai paalu? Miten ihmisen fysiologia kestää, jos ihminen ripustetaan jompaan kumpaan. Millä tavoin Jeesus kuoli?
Tutustu aiheeseen ja tunnettuihin faktoihin. Sekä Raamatun omien sanojen (kreik. stauros/xylon sanat), että historiallisten lähteiden, arkeologian ja lääketieteen valossa.