Onko täällä kellään kokemusta tai tietoa alhaisesta kalium-arvosta? Kesäkuussa piti käydä verikokeissa erään lääkkeen aiheuttamien haittojen takia ja niistä verikokeiden arvoista soitti sitten lääkäri. Tosin silloin puhelussa se puhui alhaisesta natriumarvosta, omakannassa eilen luki ks.lääkärin teksti ja siellä sanottiin että alhainen kaliumarvo. Viitearvot on 3,3-4,9, kun taas mun arvo oli 2,9. Terveyskirjaston sivulla luki että hypokalemia on vaikea jos arvo on alle 3. Ihmetyttää vaan se että sama arvo ollut yhtä alhainen jo vuonna 2014, jolloin lääkäri ei kertonut mitään mistään verikokeiden arvoista.
Kesäkuussa lääkäri käski käydä uudelleen verikokeissa ja sen lisäksi sydänfilmissä ja sitä ennen lopettaa lakritsin syöminen, koska se voi sitä aiheuttaa. No koska jaksaminen on muutenkin ollut huonoa kaikkien sattumusten takia, niin enpä ole jaksanut siellä käydä. "Kiva" huomata terveyskirjaston sivuilta se että se alhainen kaliumarvokin voi sen voimattomuuden aiheuttaa. Tänään sain toiselta lääkäriltä uuden käskyn käydä verikokeissa ja ekg:ssä ja kun oon nyt selannut tietoa siitä hypokalemiasta, ni kai sinne labraan pitäs vaan mennä.
MUTTA: Miten herkästi lakritsin ja salmiakin syöminen voi tuohon arvoon vaikuttaa? Tietääkö kukaan? Ja miten vakava toi oikeesti on, jos se arvo on alle 3?
Alhainen natriumarvo, kokemusta?
7
1290
Vastaukset
- ertyuhgfdrfsefdr
Alhaiseen kaliumiin auttaa niinkin yksinkertainen asia, kuin että vaihdat ruokasuolan Seltin -merkkiseen mineraalisuolaan. Siinä on vain 50% normaalin suolan natriummäärästä ja kalium on natriumin vastavaikuttaja, siksi näiden kahden tasapaino on aika oleellinen juttu. Kantsii myös lopettaa natriumglutamaattia (E621) sisältävien elintarvikkeiden syöminen, sitä natriumia kun saa muutenkin nykyruuasta ihan liikaa.
- tamppi
Ihmisessä on merisuola, joten välttäkää näitä höpötyksiä. Voi joutua syömää suolatapletteja nyisin määrää
- RAL-
Natrium arvoon ei vaikuta syödyn suolan (Natriumkloridi) määrä. Googlella löytyy tietoa vaikka kuinka paljon. esim.
http://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/natrium-p-na-on-nestetasapainon-mittari/ - Ruiskruik
Käy armeija ja ruikuta sitten täällä bolshvikki.
- Niikerroppa
Ja sun ongelma oli mikä?
- olluton
Minulla oli vuosia sitten kalium alakantissa. Korjaantui syömällä kalium-tabletteja. Mustaherukoissa on myös runsaasti kaliumia. En muuten tiennyt alhaisesta arvosta, mutta sydän ehkä teki joskus muutaman lisälyönnin. Voit lääkäriltäsi kysyä, että täytyykö ottaa kaliumia tabletteina. Lääkäriltä saa tehokkaammat tabletit, vaikka niitä taidetaan myydä ilman reseptiäkin, mutta näissä siis vähemmän kaliumia kuin reseptillä saaduissa.
- vastaahän
Valmarin kivennäisliuos sisältää kaliumia, muunmuassa, ja on terveellistä muutenkin.
Saa apteekista tai luont tuotehyllystä (kylmäkaapista)
Käytän suolana Himalajan kristallisuolaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89934Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883