Olen tulossa Seinäjoelle opiskelemaan ja täytyy sanoa, että vuokrataso on kohtuullinen ja hyvin on asuntoja tarjolla. Ajattelin laittaa tällaisen positiivisen avauksen tänne.
Seinäjoen vuokrataso
Milla26
651807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Olet tehnyt oikean havainnon.Yksiöitä ja kaksioita hyvin saatavilla.Vuokrat pyörii noin 380-570 eurossa.Ei kannata remonttia odottavaa kerrostalokämppää ostaa kun vuokralla pääsee halvemmalla.Kasperissakin lähes kaikki edullisey osaketalot remonttia vailla.
Yhtiövastikkeetkin alkaa huitelemaan satasissa ja as-lainan verovähennyksetkin on viety.
Voi pojat saitko jonkun vanhan homekämpän ja nyt sitä kehuskelet.
no pohojas ja kasperis, rumaa....
Kauhavalla reilusti korkeammat vuokrat kuin Seinäjoella, Seinäjoella vielä halapaa asua
Kauhavalta saa kyllä yksiön 320-360 eurolla kunnosta riippuen, Seinäjoella vähintään satasen kalliimpia.
Totta saman huomannut, mietinkin että pitäisikö laittaa oma osake myyntiin ja muuttaa vähän pienempään kaksioon vuokralle. Ei huolia ei murheita, Jkaappi hajoaa soitto vuokranantajalle, tuoppa uusi jne jne. Vuokralla asumisessa on todellakin puolensa! Jos vuokranantaja nostaa vuokraa liikaa aina voi muuttaa, ja pääsee kätevästi "ongelmasta" eroon. Seinäjoella on ylikuumentuneet asuntomarkkinat, asuntoja tuotetaan aivan liikaa.
Omistusasunnon ja varsinkin vanhan kerrostalo ja rivarikämpän omistaminen alkaa tulemaan kalliiksi.Kaikki rempat edesssä,putki,katto,julkisivu,ikkunat,ovet,pihat,ym ym.
Remonttiin palaa rahaa kymppitonneja.Näkeehän se etuovesta että samat kämpät ollu myynnis jo vuoden.Toki rempatut ja hyvät menee kaupan jos vain hinta ja laatu kohtaa.
Usein vaan hintapyynnöt on yläkantissa eikä neuvotteluvaraa paljon ole.
Asuntolainan verovähennykset on tosiaan viety.Jos maksat korkoja vuodessa esim 2000 euroa niin saat verohyötynä vain max.300 euroa.Ittelle jää maksettavaksi 1700 nettorahaa mikä on sama asia kuin vuokranmaksu.Pääle vielä lainanlyhennys ja yhtiövastikkeet .vesi,sähkö ja muut kulut.Alkaa oleen hintavaa asumista ja lisää tulee maksut nouseen.
Vuokranantajatko täällä strossaa?
Sosiaaltapauksien asuntotuki menee suoraan kelasta vuokranantajan tilille.pienipakkaista työtä tekevät eivät saa asuntotukea oikeastaan mitään.jos saavat jotuvat karmeaan paperirumbasn ja tekemään selvityksiä kelaan.suomessa ei kannata tehdä 10 euron tuntipalkalla orjatyötä.käteen ei jää kuin työnilo joka on sekin jo menny
DDDD sulla ei taida tuo matikka ja muu tieto olla oikein jyvällä esim asumistukiasioissa ?
PS ! Kenenkään tuki ei mene suoraan vuokranantajalle ellei niin ole erikseen sovittu.
Kyllä ne muuten niin sovitaan.
Totta yleensä tietyissä sosiaalitapauksissa rahat menee suoraan vuokranantajan tilille koska vuokralaisella huono historia ja ilman asuntoa jää asunnottomaksi, jolloin kela ja sossu maksaa täyden vuokran vuokranantajalle. Yksi tälläinen nainen ollut vuokralla ja ei koskaan näitä enää vaikka kämppä ennemmin tyhjänä. Kaikki muu jää maksamatta (Vesi, sauna ja pyykkitupa) ja häiriköidään naapureita ja ongelmat vuokralaisen kanssa kasvaa.
Täysin samaa mieltä, ei voi huonompaa vuokralaista ola kuin nämä sosiaalipummit, kokemusta on. Kokemuksen syvällä rintaäänellä opastan että älkää ottako näitä vuokralle. Oma osuus jää maksamatta, häiriköintiä, juopottelua, huumeita jne. Lopuksi kun saat sosiaalipummin mäelle, niin edessä kämpän remontointi. Mitään et saa kun todetaan varattomaksi. Ellei löydy kunnon vuokralaista, niin kannattaa pitää ennemmin asunto tyhjänä, niin säästät paljon rahaa.
Sosiaalipummit voi muuttaa kaupungin asuntoihin.
Hauskan keskustelun vuokranantajat saaneet keskenään aikaan ;)
Ei kai kukaan oikeasti uskonut että nuo tekstit oli tavan vuokralaisen kirjoittamia ;)
mulla on vaasan ydinkeskustassa vuokrahuoneisto 46neliötä 2h-k s. 7kerros. partsilta näkee merelle.on parkkihalli paikka. vuokra600e vesi15 kohtuullinen toki yksityiseltä. kela maksaa 312 vuokratukea toimeentulotuesta loput vuokranantajalle ja aina kun on sähkölasku saa senkin....
eli ei työttömän tartte paskaluukussa asua.
toki muuten ei sitten oo rahaa....
Minäkin haluaisin asua rantakadulla tai vesterviikissä.täytyy kuitenkin asua sjoen törnävällä.hienoa paikkaahan tämäkin on.jos nyt pitäisi valita ostaisinko asunto osakkeen talon vai menisinkö vuokralle niin kyllä nyt vuokrakämppä veisi voiton.asuntoni on pian maksettu mutta 35 tonnin remppa edessä
Keskusta-asuntojen (uusien) kanssa ei ole ongelmia ja vuokrat tulevat nousemaan.
Keskustassa nyt mitään ole.Muutama kapakka ja pari apteekkia,miksi sinne muuttaa.
Asun ennemmin 5 minuutin ajomatkan päässä vehreässä puistomaisessa ympäristössä ja huomattavasti väljemmin ja edullisemmin.Täälläkin on apteekki ,hotelliravintola ja pari kauppaa ihan vieressä.
Uskon että sun on siellä hyvä olla muutaman kapakan ja apteekin kanssa. Ne joilla on varaa asuu keskustassa.
Mutta perustele uusien asunto osakkeen 6000€ neliöhints, hesas sama neliöhinta. Ei tämä sjoki mikään monaco ole.
Kanta Helsingistä 6000 eurolla/m2 ei saa mitään. Kysynnän ja tarjonnan laki täällä hinnat määrää. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee ...
Ja paskat. Myymättä jää suurin osa.
Joo oikeassa ole Kampissa neliöhinta 7600€ https://www.etuovi.com/kohde/1231546?sc=M1281581079&pos=2
mutta tollasen vanhan neuvostobunkerin saa jo 6000€ neliöhintaan https://www.etuovi.com/kohde/1226898?sc=M1281581079&pos=9
isolta-robalta saa vasta 8000€ neliö https://www.etuovi.com/kohde/9695127?sc=M1281581806&so=ya&pos=14
Että kyllähän nuo seinäjoen hinnat on ihan kohtuulliset,,,...
Siis jos kysyntä ja tarjonta määrää niin Seinäjoella pitäisi olla 3000-4500 € välillä uusien asuntojen neliöhinta, koska seinäjoella rakennetaan aivan älyttömästi tällä hetkellä kerrostaloja. Keskustassa ollaan purkamassa lähitulevaisuudessa vielä ainakin 5 vanhaa kerrostaloa, vapaudentieltä, keskuskadulta,kauppakadulta ja kalevankadulta. Puskantie on vielä suuri ? merkki. Tämä tieto perustuu julkiseen tietoon mikä löytyy rakennusyhtiöiltä, kysykää tulevaisuuden kohteita seinäjoella.
Ei ääsjoen keskustassa mitään kallista oo asua.Vanhempia kerrostalokämppiä saa suht edullisesti.Nämä uudet ovatkin sitten jo asia erikseen.Kantsii mennä keskustasta pikkasen sivummalle niin saa rahoilleen paremman vastikkeen.
Yksityisellä sektorilla kaikki varmastikkin toimii.
Mutta kun mennään Sevaksen puolelle niin siellä ei oikeakäsi tiedä mitä vasenkäsi tekee.
Mielestäni nämä aikansa turvatyössä olevat voisikin jo vaihtaa uusiin, kun eivät osaa näköjään muuta tehdä, kuin sotkea asioita.
Eräästä isännöitsijästä puhumattakaan, hänellä ei ollut muuta kiirusta, kuin vain tupakille pääsi ja äkkiä.
Seinäjoen vuokramarkkina on aika toimiva. Kohtuuhintaista asuntoa tarjolla keskellä kaupunkia.
vuokriin kovaa nousupainetta tällä hetkellä, hyvillä paikoolla.
nuohin uusiin laminaattilattiaisiin ahataisiin rumiin tylsiin tukittu alueet umpeen, ei mitään henkeä, steriilejä, en haluua mennä, enkä maksaa, hengittämään pitää pystyä.
on sellaisiakin joissa parketit lattiassa ja näkymiä joita viitsii kattella akkunastaan.
eiks laminaatit laattias laske vuokran hintaa, kuullut?
On ne vaan aika halpoja kuitenkin, jos vertaa näihin pääkaupunkiseudun hintoihin. Joten kannatta kaikkien opiskelijoiden ilman muuta siirtyä Seinäjoelle opiskelemaan.
Entä jos haluaa yliopistotason opetusta?
Nostin jo alkusestä vuokra asuntoni hintaa, ei se paljon ole nytkään, liika vähän edelleen.
Mielenkiintoiseksi tämän tekee kun nuo uudet talot valmistuu. Onko niihin riittävästi tulijoita. Ovatko tulijat omistusasunnon ostajia vai sijoittajia. Se on varma, että vuokra-asuminen lisääntyy koko Suomessa.
nuo uuret on aivan hegettömiä, kalaskahtavia, en menis niihin asumaan. enkä ostaisi
ei niissä kyll mittään nostalgiaa olekaan.niis uusis
Mukava se varmaan olis kasperissa narkien kanssa asua vuokralla. Mutta kun saa asua mutsin luona lapualla ni se on poikaa
vuokrissa nousuunta!
Hyvä kämppä löytyi lähes keskeltä kaupunkia 600 eur/kk. Kaikki palvelut lähellä. Olen tyytyväinen.
mikä oli sen koko?mitä näkyy akkunoista?
Toripatruunaan kun valmistuu 8 kerrostaloa, niin alkaa vuokrien hinnat tippumaan. Ylitarjontaa on jo nyt mutta tuon jälkeen sitä on todella liikaa.
Sitä on jo nyt. Kasvu hiipuu maakunnasta eikä meillä ole kuin yksi korkeakoulu, joka vetää opiskelijoita.
Veikkaan että, aivan lähitulevaisuudessa ei koko toripatruuna tule valmistumaan. Kävin Vaasassa sunnuntaina, ja olin pöyristynyt että itikanristille tulleiden kerrostalojen taakse rakennetaan lisää samanmoisia kerrostaloja!? Kupla tulee puhkeamaan ja suuri sellainen, ei voi olla niin paljon tulijoita että kaikkiin riittää väkeä, kun ottaa huomioon että mielellään kaikki lantapaukut haluaa asua ok-taloissa.
Miltäs Seinäjoen vuokrataso näyttää nyt? Kassatalo vuokralla mutta kovin oli vähän valoja eilen kun kävi katsomassa joulun avausta. Lisäksi asuntojen määrä kasvaa vuokraovessa.
mitä näkyy akkunoosta ku istut hörppäälemässä aamukaffetta? autoajako vai parkkialuetta, vai puirenhuminaa
Seinäjoen asuntotuotanto tulee tuhoamaan rakennusliikkeitä ja aliurakoitsijoita lähivuosina. Konkurssi uhkaa jo, OmaSp talokin oli viikon pimeänä, ilman rakennusmiehiä... pahaa pelkään. :(
Vuosi sitten sanottiin että seinäjoki kasvaa 700 ihmisellä vuodessa. Onhan se 300 taloutta.Kyllä asuntoja pitää silloin rakentaa.
Kärkeen ollaan kaavoittamassa asuntoja 18 000 uudelle asukkaalle ja Pajunluomalle tai olla 10 000 uudelle asukkaalle. Ja ympäri kaupunkia suunnitellaan muillekin alueille asuntoja kymmenille tuhansille tulijoille.
Seinäjoen kaupungin herrat taitaa tietää jotain mitä veronmaksajat eivät tiedä???
Mistä ilmestyy ensi vuosikymmenen aikana jopa 50 000 uutta asukasta Seinäjoelle?
Aiemminhan tehtiin keskussairaalaan Y-talo joka on MAAILMAN kolmanneksi suurin rakennus 3500 huoneellaan ja se toinen talo joka samankokoinen valmistui alkuvuonna. Onko jostain tulossa joku suuri kansa joka tarvitsee paljon terveyspalveluja kun heille rakennettiin jättimäinen sairaala. Suomalainen sinne ei kyllä kovin nopsaan pääse hoitoon.
kyllä huomas ku luki koko sarjan että juntteja matkas,,laminaatti laskee hintaa...ei pysty hengittää...vittu muuta telttaan kitinojan pellolle. mä asun vuokralla vuoden vanhassa kämpässä missä on lattialämmitys,laminaatit...koneellinenilmanvaihto. ei oo pattereita. digitaalisesti saa säätää joka huoneen lämmön erikseen.oli muuten viime kesänä hyvä...kun siinä on ilmastointikin saa hengitettyä.ai niin lasitettu matolla varustettu parveke on myös lämmitetty.
vuokra sis autotalli on 615e neliöt 45. kerros 7.hissitalo. ulkotilat ja varastot on kameroitu.vartioitu 24h mitään ei siis katoa. ai niin asunto ei ole seinäjoella vaan vaasassa. 1,2km keskustaan pyörä tai autotietä. kauppa ja posti 20m
no ei parketin voittanutta olekaan-jokainen normijärkinen huomaa kuinka surkeää ja epämiellyttävää laminaattilattia on.
Samaa mieltä-kaveri juurikin poistatati laminaattimuovit ja asennutti kunnon parketin.
Vaasa vain on täynnä huumehörhöjä, siksi siellä täytyy olla ne kameravalvonnat joka suuntaan. Onnea ja menestystä.
vuokrat on selevästi kohonneet viime aikoona
saatiin hiljan asunto, oli joku vaihtoehtona, valittiin aika keskustaa mutta vanahaa kaupunkia kuitenki, eikä ole tie ihan pihassa jos autot ryllää jatkuvasti, on luontoakin, näillä kaupunkialuieilla on omaa pihaa ja ikkunasta muutakin kuin toinen kerrostaloo, itikanmäellä on kalaskahtavaa.huh en asuisi iknä sellaisessa kolossissa.vaikka olisi mikkä automatiikat, ei ihminen kaikkea viimosta huutoa tarvi onnellisuuteen.
Itikkan mäellä on synkkiä kerrostaloja, ja alue ei viihtyisä.Pilalla vanha kulttuuriosa Seinäjokea, kylymä ja kolokko.
mahtaa olla laminaattia lattioissa vai en tiedä, luulen kuitenkin olevan, mitenkäs muuten.Ei kai parkettia, vaan halavalla iliman makua ja mitään näkemystä tehtyjä ja hinta kallis siltikin. ja kylymää laminaattia lattioissa.
Eihän se laminaatti mitään kylmää oo jos vain talon lämmitys toimii.Koiraperheille paras valinta ja sen saa helposti irtoitettua kun ei ole liimattu vaan kllik klik ponteilla kii.Saa ehjänä pois ja myytyä 6 eurol neliö
On nähty laminaatit, epämiellyttävää muovia, ei enää koskaan, vaan lautaa tai parkettia, ne on mukavuutta rakastavan ihmisen jalalle ihanat, terv. Janita ja Sini
Kuka ostaa koiran raapimat, kusemat ja paskomat laminaatit 6 euroa neliö, kun samalla rahalla saa uudet?
Tämä tulee olemaan aika iso kaupunki tulevaisuudessa....
Paikallisliikenne levittäytyy laitakaupungin nukkumalähiöihin Ilmajoella sekä Lapualle.
kyllä vaan Seinäjoesta kehittyy keskus etelä pohjanmmaalle, nähtävissä paljon merkkiä kehityksestä.
No juu, kohtuuhinnat, kun vertaa Lapuaan tai Kauhavaan. Yllätys oli myös se, kun etsin yritystiloja niin Helsingin Stadin tuntumasta onnistuu vuokrata liiketila n. 300e edullisemmalla kk vuokralla kuin Seinäjoen keskustasta. Tämä oli todella yllättävää.
Vielä kun vuokraat asunnon jostain Koivukylästä, niin asutkin halvemmalla.
Seinäjoki onkin hieman eri kuin helsingin itis.