Seinäjoella riittää uskoa 😝 " Thunder Bayssa nousi esille myös maahanmuuttokysymys. TBnewswatchin mukaan Seinäjoella on opittavaa Thunder Bayn kokemuksista kulttuurien yhteentörmäyksistä ja niistä selviämisestä.
Toimittaja kirjoittaa, että Euroopan Unioniin kuuluva Suomi ei ole vielä kokenut rajua maahanmuuttoa, mutta Seinäjoki uskoo aiempaa useamman Euroopan läpi kulkevan ihmisen löytävän tiensä myös Suomen lounaisosaan ja Seinäjoelle. "
Ilkassa lisää Seinäjoen edustajien seikkailusta Kanadassa. 😁
Toimittaja kirjoittaa, että Euroopan Unioniin kuuluva Suomi ei ole vielä kokenut rajua maahanmuuttoa, mutta Seinäjoki uskoo aiempaa useamman Euroopan läpi kulkevan ihmisen löytävän tiensä myös Suomen lounaisosaan ja Seinäjoelle. "
Ilkassa lisää Seinäjoen edustajien seikkailusta Kanadassa. 😁
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kanada ei ota lomapaikanhakijoita vaan sinne mennään töihin. Suomi taas ostaa veronmaksajien rahoilla lisää kansalaisia kuluttamaan sosiaalipalveluita joiden osuus valtion budjetista räjähtänyt käsiin. Kivasti myös siivotaan maahanmuuttajat tilastoista tunkemalla 3 vuoden jälkeen Suomen passi taskuun jolloin muuttuvat suomalaisiksi sossun asiakkaiksi.
Suomen "maahanmuutto" on ihan pelkkää kusetusta. Tilastoilla leikkimistä ja samalla leikitään myös ihmisten elämillä. Vaarallista touhua tämä suomalainen maahanmuutto. Tuottaa paljon tyytymättömyyttä, useassa eri leirissä.
Miks sä suomalaisten vihaaja oot 24/7 Suomi24:llä, sun pitäs olla arabi24:llä eikä täällä.
Älä sinä "nuorissa on tulevaisuus" -propagandisti nimimerkki yritäkkään soveltaa kanadalaista maahanmuuttomallia Suomeen.
Kanadassa ei mitään tukia heru vaan töitä on tehtävä. Siellä ei pummit pärjää. Et pärjäisi sinäkään "nuorissa on tulevaisuus", Kanada on kova paikka.
Nytkö valtamedian uutinen onkin propagandaa? Poimin siitä näytteen oleellisesta kohdasta. Mielenkiinnolla odotan, että millaisia oppeja tuolta saadaan kulttuurien yhteentörmäyksistä ja niistä selviämisestä.
Entä kuka siellä uskoo, että Seinäjoelle tulee entistä enemmän maahanmuuttajia? Ovatko he ehkä niitä joita ennen kutsuttiin turvapaikanhakijoiksi? Opastaako joku heitä matkallaan Seinäjoelle?
Toivottavasti verorahoilla kustannettu matka tuottaa myös hyvää Seinäjoelle, eikä vain kuluja.
Eikö Natoa voisi käyttää yhteentörmäyksistä Euun eteläisillä ulkorajoilla, olisi silläkin jotain järkevää tekemistä ennen...Ennen oli sanon "paska valuu alaspäin". Nyt se valuu ylöspäin, noin kun maantieteellisesti katsoo.
Sisäministeri Orpo tiukkana: Älä tule laittomasti
ja vastasi tylysti vihreiltä saamaansa kritiikkiin.
- Minulla on ratkaisu. Kerro ihmisille, etteivät he tule maahamme laittomasti.
Tämä on ratkaisu, Orpo sanoi. Meillä on lakeja, meillä on rajat, älä tule maahamme laittomasti.
Se ei ole hyvä asia, hän lisäsi.
Tai näin olisi tehnyt suurmies ja kansan valtuuttama etujenvalvoja 3 vuotta sitten.
Mutta ei ollut pojulla kanttia. Joillain on ja vierailee pian Suomessakin. Orpolla olisi paljon opittavaa Ruotsin kokemuksista kulttuurien yhteentörmäyksistä ja niistä selviämisestä, he eivät niistä enää selviä.
Ja kuten muutkin ovat jo huomauttaneet, että voisit lopettaa tuon maahantunkeutuja trollauksen,
Maahanmuuttoon on hyvin yksinkertainen ratkaisu. Sanotaan että kaikki vaan tervetuloa mutta vain omalla kustannuksella. Ei senttiäkään tukia eikä työpaikkaa tarjolla ennenkuin kaikki suomalaiset on työllistetty. Jos vain on varaa kustantaa itse oma elämänsä niin tänne vain.
Niin paitti Kanaatas pitää olla jo työpaikka ennen kuin sinne edes saa muuttoluvan siellä ei elätetä kulttuuriryökäleitä vaikka kuinka parempaa kulttuuria väittäisivät olenvasakin
Kyllä sinne mentiin kirves ja justeeri kontissaan. https://www.youtube.com/watch?v=UUM6V8aJxEU&index=12&list=PL24B9B8DA8C770458