Valtamedia ja varsinkin YLE on viime aikoina kovasti muodostanut seuraavaa hallitusta, vaikka itse vaaleihin on vielä aikaa. Tosin toimittajia näyttää kiinnostavan vain yksi asia eli PS:n mahdollinen hallituksessa olo!?
Mitä mieltä olette median toiminnasta? Kuuluuko demokratiassa medialle hallituksen muodostaminen ja vielä kauan ennen vaaleja? Vai kuuluuko se puolueille ja poliitikoille vasta sen jälkeen, kun vaalit on käyty?
Valtamedia on valinnut jos seuraavan hallituksen!?
6
182
Vastaukset
- vapauden_väärinkäyttö
Valtamediamme käyttäytyy koko ajan härskimmin eli kuin valtio valtiossa. Mitkään säännöt eivät tunnu sitä koskevan.
Siksi pitäisi perustaa eduskuntaan mediavaliokunta, joka valvoisi median toimintaa. Lehdistönvapaus demokratiassa EI tarkoita sitä, että media saa toimia kuin joku yhtenäinen puolue.
Valtamedia kiljuu sananvapautensa puolesta, mutta itse on sen suurin vihollinen! Pelkkää poliittista propagandaa, sensuuria , salailua ja valehtelua toimittajat pukkaavat . - Svekokratian_svekomedia
Valtamedia on yhtä kuin svekomedia eli haluaa RKP:n heti takaisin hallituksiin etuilemaan suomenkielisen pääväestön kustannuksella. RKP lusi hallituksissa 40 vuotta putkeen, mutta kerrankin joutui oppositioon. Eihän sellainen nyt käy tässä svekokratiassa!
- miksimahdollista
Sitähän tässä on koko ajan ihmetelty miksi poliitikot antavat Ylen toimia puolueellisesti ja kansalaisia aivopesten. Tätä vihervasemmiston aatetta on syötetty kaiken aikaa ja Yle on mitä suurin laittoman siirtolaisuuden kannattaja.
Media on onnistunut myös luomaan Putinista ja Trumpista antihenkilöt kansan silmissä. Suomen median omistus on väärissä käsissä. MTV:n omistaa ruotsalaiset.
Ruotsinkieliset määräävät Hesarin toimituspolitiikan. Suomenkielinen kuluttaja saa väärää mielikuvaa. Totuus löytyy vaihtoehtoismediassta. Hesarin tilauksen voi perua, mutta Ylen henkilöstöössä pitää tehdä puhdistus.
Äänestäjien pitää seuraavissa vaaleissa selvittää oman ehdokkaansa yhteistyö ruotsinkielisen eliitin kanssa. Tästä syystä ei voi äänestää mm Paavo Arhinmäkeä, Ville Niinistöä he liputtavat suomenruotsalaisten puolesta.
Antti Rinne ja Sanni Grahn-Laasonen ovat " ystäviä".- Lillepi
Suomalainen mediatarjonta on kyllä hyvin laatuisaa, joten aivan turhaan huutaa sieltä perältä mv-uskovainen lässähtäneitä latteuksiaan. -Eiks jeh?
- ota_unilääkkeesi
Hohhoijaa? Sinä se aina öisin huutelet noita samoja lässähtäneitä latteuksia, jotka eivät edes vahingossa liity mitenkään avauksen aiheeseen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174