En tosiaan tiedä mihin kategoriaan tää avautuminen laittaa mutta olkoot.
Mua piinaa halu kuolla, mutta kumminkin esto siihen. Mulla on perhe ja mies, ketä rakastan eniten koko maailmassa! Itsemurha on yksi ilkeimmistä ja rumimmista asioista mitä tiedän, enkä IKIPÄIVÄNÄ pystyisi siihen, kahden edeltämainitun asian takia! Silti se kalvaa, en vaan tunne kuuluvani tänne. Ihmissuhteet ahdistaa, tuntuu että niiden eteen tulee tehdä niin hirmuisesti työtä, kavereita ei edes ole, kun oon niin pirun huono ihmisten kanssa. Työ pakollinen että pystyy itsensä elättämään. Haahuilen vaan täälä ja teen kaiken pakollisen enkä nauti mistään, nukkumisesta ehkä eniten. On vaan niin työlästä elää, ja löytää niitä ”ilonaiheita”. Oon vaan niin ”iloinen persoona” ettei tätä turhautuneisuutta voi kukaan nähdä läpi, juttelemassa oon käynyt parissa paikkaa, mutta mun sosiaalinen, puhelias ja ilonen olemus on tavallaan tiellä enkä pysty sanoin kellekkään kuvaamaan mitä mun pään sisällä liikkuu, en oikeen osaa selittää.. ulkokuori on ihana sosiaalinen 21v nainen, mutta sisältä oon täys 0 paska, kuka haluaa välittää, mutta oikeesti haluais olla välittämättä ja tuntematta MITÄÄN. Paska maailma. Haluan pois, mutta en voi. 4 ihmisen takia. Miten edes olla onnellinen? Mulla on 1 toive, ja se on se että mun läheiset saa elää hyvän elämän, ilman suurempia vastoinkäymisiä ja surua, kun on niin paljon jo käyty läpi. Haluan heille kaikkea hyvää, mutta sitä hyvän elämän tunnetta mulla ei ole tippaakaan, siks ehkä heille toivon? Perkuleen vaikeat ihmissuhteet, kaverisuhteiden solmimiset, pakolliset velvollisuudet ilman MITÄÄN nautintoa MISTÄÄN.
sekava teksti, sori, tulipa purkauduttua edes johonkin
hellouuuuuu
3
217
Vastaukset
- TätäVaan
Joo-o.
Joskus tuntuu, että tää on vaan tätä.
Ja päälle: Minkä takia? Eikä löydy vastausta minkä takia. Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilaneestasi tänne! Asioiden pohtiminen yksin on raskasta ja usein jo pelkkä niiden kirjoittaminen helpottaa vähän.
Mainitsit, että olet käynyt juttelemassa parissa paikassa, mutta "iloinen persoonallisuutesi" on estänyt sinua kertomasta ja näyttämästä todellista tilannettasi. Olisi hyvä, jos pystyisit avautumaan ulkopuoliselle auttajataholle, koska asioista keskusteleminen voisi tarjota uusia näkökulmia ja helpottaa jaksamista.
Olisikohan sinun helpomoi kertoa tilanteestasi kirjoittamalla? Jos koet niin, niin tästä voisi olla sinulle apua:
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Ja lisäksi pari muutakin tahoa, johon voit halutessasi olla yhteydessä:
- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
- Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto
Tsemppiä avun hakemiseen!
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- hyvä.SOS
On hyvä että SOS kriisikeskus seuraa myös netissä ahdistuneiden, masentuneiden ja loppuunajettujen ihmisten huolia.
Minulla oli nuorempana monia kriisivuosia. Olin pidetty työntekijä isossa yrityksessä. Alkoholin käyttöni johti osaksi kriiseihin.
Erikoisesti tänä vuonna on tuntunut että elämä kantaa ja kaikki järjestyy. Voin auttaa lähellä olevia ahdistuneita ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1752066
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851499Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821414Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121182Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101003- 42918
- 97865
- 85825
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49785