Oluen tekoon tarvittava mallasohra mukamas loppuu Suomesta...
Aaahhahhaah, Saksasta saa ohraa murto-osalla siihen hintaan mitä suomalaisen tukijussin tuottama ohra maksaa!
Aaahhahhaah, Saksasta saa ohraa murto-osalla siihen hintaan mitä suomalaisen tukijussin tuottama ohra maksaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ethän sinä sontasurpa tajua sitä, että suomalainen mallasohra on ihan oma lajikkeensa ja sitä ei Saksasta saa, sitä saa vain Suomesta. Viljan maailmanmarkkinahinnat ovat samat myös Euroopassa.
onkin huomattavasti parempaa kuin suomalaisten tukirahoilla viljellystä maltaasta tehty.
Tukijussit ulisee ja kerjää joka paikassa.
Mitä sinä siitä välität, pitihän on sinun juttusi.
Sosialidemokraatit ei voi sietää tukijulleja, sillä nämä estivät sata vuotta sitten Suomen bolsevisoinnin ja aiheuttivat Suomen itsenäisyyden vastoin työväenluokan tahtoa.
Täällä viljelijöistä määkivät ovatkin näiden punikkimurhamiesten jälkeläisiä. Todennäköisesti joku tilallinen losauttanut näiden punikki isoisän. Siitä on sitten koko sukunsa katkeroitunut ja jatkanut tilallisten vihaamista vajaamielisille lapsilleen.
Sinä maksat myös saksalaisten viljelijöiden tukia. Eu:ssa kun ollaan.
Aina kun juot maitoa tai muita maatalous tuotteita maksat niistä ja voi voi.. viljelijät rikastuu. Sekös sinua riepoo😁.