Valkoinen puoli meuhkasi sillä, millaista mielivaltaan perustuvaa yhteiskuntaa punaiset ajoivat. Taisi tosin jäädä huomaamatta, että juuri he itse toteuttivat sellaista käytännössä.
Yksi tai muutama "oikeamielinen" päätti kuka sai elää ja kenen kohtalo oli lähteä tästä maailmasta. Oikeutta ei turhaan vaivattu selvityksillä, puolustusasianajajilla tms. Olihan kaikkien tiedossa, millainen ihminen teloitettava oli. Tai ainakin siis huhujen mukaan oli. Suoraselkäistä touhua kaiken kaikkiaan, kunniaksi porvaristolle.
Yksi tai muutama "oikeamielinen" päätti kuka sai elää ja kenen kohtalo oli lähteä tästä maailmasta. Oikeutta ei turhaan vaivattu selvityksillä, puolustusasianajajilla tms. Olihan kaikkien tiedossa, millainen ihminen teloitettava oli. Tai ainakin siis huhujen mukaan oli. Suoraselkäistä touhua kaiken kaikkiaan, kunniaksi porvaristolle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuinka moni punikki edes tiesi mikä puolustusasianajaja on? Oliko Halme kertonut? Naarastiikerit halusivat svobodaa ja sitä ne saivat.
Valkoinen valta kyllä tiesi ja sehän asianajajien käytön esti. Eli mitä horajat ?
Niih nooh mitä se nyt Venäjän osana tiesi. 1880-luvun lopulla ja 1890-luvulla syntyneet miehet olivat nähneet venäläisen tsaarin ja kenraalikuvernöörin lähettävän Siperiaan mielivaltaa vastustaneita ja potkivan ulos viralta kutsuntalakoissa olleita. Eduskunta oli hajotettu ennen sotaayksitoista kertaa. Naarastiikereille ainoastaan Kerenskin toimet olivat ongelma. Suomihan oli kkäytännössä isovenäläisen sotilasvallan alaisuudessa vuodesa 1914 aina tammikuuhun 1918. Jospa ne ajatteli, että annetaan susinartuille sitä venäläistä menoa jota tänne kaipasivat. Vetoaahan Assadkin perustuslakiin jonka sen suku on itse kirjoittanut.
------1880-luvun lopulla ja 1890-luvulla syntyneet miehet olivat nähneet venäläisen tsaarin ja kenraalikuvernöörin lähettävän Siperiaan mielivaltaa vastustaneita ja potkivan ulos viralta kutsuntalakoissa olleita.----
Niin ja nuo samat miehet ja moni muukin mies ja nainen näki Ruotsista tulleiden vapaaehtoisten ampuvan Tampereella työläisiä satamäärin, kuin jotakin haittaeläimiä. Sekö ei ole mitään, vain Siperian reissu on kamala vaikka ketään ei siellä tapettu, hengissä palasivat. Tuskin olivat edes laihtuneetkaan kuten punavangit. Venäjä oli vangeilleen 100 kertaa inhimillisempi kuin mitä oli valkolahtari. Ei pitäisi olla syytä vihaan.
"Sekö ei ole mitään, vain Siperian reissu on kamala vaikka ketään ei siellä tapettu, hengissä palasivat."
Ei kaikki palanneet ja reissu oli kamla! Stalinin aikaan siellä menetti 20 miljoonaa venäläistä henkensä!
"Tuskin olivat edes laihtuneetkaan kuten punavangit. "
Tsaarin aikaankaan ei Siperia ollut mikään lihotusleiri. Neukkuaikaan se oli kurjia nälkägulageja täynnä!
"Venäjä oli vangeilleen 100 kertaa inhimillisempi kuin mitä oli valkolahtari. Ei pitäisi olla syytä vihaan. "
Niin inhimillinen, että myöhemmin neukkuaikaan 20 miljoonaa menetti henkensä! Kovin katsot mustavalkoisesti!
Sinä et sitten kykene laisinkaan keskustelemaan Suomen asioista kuten nimimerkki terveinä-tulivat tekee. Ymmärrän kyllä, että isänmaasi Neuvostoliiton asiat ovat lähinnä sydäntäsi ja ne surettavat mutta voisit sinä välillä koettaa keskustella Suomenkin asioista vaikka et niistä niin kovin pidäkään.
Eli, sinä saat puhua paskaa(kaunistella) ryssän tekemistä, eikä kukaan saa niitä korjata?? Reilu peli :)
Kun puhutaan Suomen asioista niin silloin puhutaan Suomen eikä isänmaasi asioista. Jos haluat keskustelua isänmaasi asioista niin tee niistä oma avaus, kuten "Stalin tapatti 60-70 miljoonaa".
Ali Aaltonen ei osallistunut kutsuntalakkoihin. Laillisuusmies Aaltosesta tuli vasta Venäjän hävittyä Japanille. Suomen sotaväen lakkauttaminen ja Ali Aaltosen vapaaehtoinen osallistuminen tsaarin armeijaan osoittivat minkälaisia laillisuusmiehiä punaisten johdossa oli.
Classico, sakemanni en ole ja arabiksi en tule.
Kovin valikoivaa oli todellakin eräitten suomalaisten "laillisuusmiesten" laillisuus. Venäjän vallan aikana vaadittiin ja uhottiin laillisuutta kuten sitten Moskovassakin syksyllä -39. Jotenkin se laillisuus pääsi unohtumaan Suomen omissa asioissa keväällä-kesällä -18. Mentiin ikäänkuin lakeja ei olisi ollut olemassakaan.
"Jotenkin se laillisuus pääsi unohtumaan Suomen omissa asioissa keväällä-kesällä -18. "
Se oli todella kamalaa. Onneksi valkoiset sitten palauttivat lain ja järjestyksen. Punaisia kohdeltiin suorastaan silkkihansikkain, vaikka aloittivat laittomuudet ja sikailun. No, ehkä se oli ihan OK. Tuokin riitti, että tajusivat paikkansa.
# Mentiin ikäänkuin lakeja ei olisi ollut olemassakaan. #
Kun porvari saa torrakon käteensä niin laki on sitten siinä, sen piipussa. Ihan sama ja yks lysti mitä lakikirjassa sattuu lukemaan. Ensin tapetaan ja sitten porvarien johto julistaa porvareille yleisen armahduksen turhia kyselemättä. Tätä on porvarin laillisuus.