Ulkona 30, sisällä 30 JEEEEE!!!
Nuppi hajoo jos ei helle pian lopu :(
sadetanssiakiitos
31532
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ilmastointi on keksitty.
Mullakin vain Pösössä, ei tuvassa................
Maksaa alle 2000 euroa tupaan...
Kylmä suihku kangistaa!
Hyvä. Kuka vittu haluaa palella.
Kyllä. Kunnon myräkkä, vesisade ja raikas tuuli tekis kyllä terää. Tätä asuntoa tuo aurinko sädettää varmaan 8h pilvettömältä taivaalta ja mitään ristivetoa ei kerrostalossa voi tehdä, seesteinen lämmin lössähtänyt hiki-ilmatila koko ajan päällä.
Vinkki! Ruiskuta kylpyhuoneen seiniin kylmää vettä, sillä konstilla jäähtyy koko huone!
Late Lapista. SSSS Ry!
Ei ole valkoisen miehen ilma.
Kannattaa käydä usein ruokakaupassa pakastealtaiden äärellä, muka uusia tuotteita tutkailemassa. Hyvin ilmastoiduissa liikkeissä jäädä seisoskelemaan juuri sen kylmän ilmavirran alle, ah.
Ilmastoitu bussi ja sillä ajelemaan ympäri kaupunkia.
Kotona kääri viileän kostea froteepyyhe nilkkojen ja ranteiden ympärille ja niskaan. Ota viileitä, ei liian kylmiä, jalkakylpyjä.
On olemassa kylmää puhaltavia laitteita. Saadaan puhaltamaan todella kylmää. Ovatkohan ne loppuneet kaupoista? En muista kuinka kalliita ovat. Voisi tietenkin googlettamalla etsiä.
Ilmastointilaite on ylivoimainen moisista laitteista ja myöskin Suomen ilmastossa ainoa toimiva laite. Aavikoilla toimivat myös halvemmat ns. ilman viilentimet.
Kohta joku tulee sanomaan, niin ja sitten talvella valitat kylmyyttä.
En minä ainakaan, talvella voi kylmyyttä paeta sisälle. Sisällä on mukavat 22 astetta talvisin, hellettä ei pääse ilman ilmastointia karkuun mihinkään. En pidä erityisesti kuumasta, ehkä neeperit ovat nyt onnessaan. 👳🏿
Onneksi kohta tulee syksy.
Mulla on tuuletin päällä sängyn vieressä, joutuu alasti nukkumaan pylly pystyssä:0( no kesä on harvinaisuus täällä Suomessa, kyllä sen kestää!!!
Etkö saa isoa ikkunaa tai parvekkeen ovea auki yöksi?
Etkö saa isoa ikkunaa tai parvekkeen ovea auki?
Etkö saa isoa?
Toivotko, että joku tuikkaa yöllä?
Ihanaa mutta voinkin olla maalla. Kaupungissa en tiedä miten kestäisin jos lämpö nousee yli 30 asteen. Märkä pyyhe auttaa kyllä. Ja pitää tuulettaa rapoukäytävään. Maallakin on jotain 27 astetta kämpässä sisällä. Vaikka on vanha hirsitalo joka normaalisti on kesällä viileä. Mutta jos vaikka viisi astetta laskisi toi lämpö niin sittenkin olisi ihan kiva asia. Ei tätä kuitenkaan kauaa kestä. En muista että koskaan ennen olisi ollut näin pitkiä helteitä.
köyhät itkeä valittaa kuumissa kerrostalo läävissään. toivottavasti kuolette janoon hahahahah :D
Oletko lestadiolainen Sipilä itse tahi lahkolaisklaanilaisensa kun noin köyhien alhosta riemuitset..
Jumalan tahto saattaa silti vain olla tällä helteellä kärventää lestakyrpäläisten pellot maan tasalle...
ei me rikkaat pelloilla hikoilla vaan muilla bisneksillä se raha tulee.
Vanha hyvä keino: Viileää vettä suihkupulloon, ja sillä suihkuttelee
päätä, niskaa vartaloa...niin aina hetkeksi edes helpottaa.
Tai viileään veteen kastettu t-paita päälle.
Kaik konstit luvallisia...
Ja pitää saada suoloja ja sokeriakin, ei pelkkää vettä.
Hedelmiä. Kurkkua, tomaattia.
Tuulettimet on hyviä ja halpoja eikä vie paljon sähköä.
Meillä kaksi misua ja aika viileetä muijan kaa
Asun maaseudulla järven rannalla. Istuin juuri kolme tuntia lepotuolissa vaahterapuun varjossa limsaa siemaillen. Alkoi tulla hiukkasen liian lämmin, vaikka järveltä tuuleekin leppoisasti, joten tulin sisälle olohuoneeseen, jossa ilmalämpöpumppu on ilmastoinnin ansiosta pitänyt lämpötilan miellyttävän viileänä. Nyt alkoi käydä jo vähän liiankin viileäksi (n. 21 astetta), joten otan ilmastoinnin pois puoleksi tunniksi. Taidan laittaa sen yöksi rullaamaan, koska on mukavampi nukkua viileässä.
Kivoja nää helteet, vaateita ei juuri tarvi eli tulee halvaksi, ruoka ei maistu siis laihtuu. Juoda vain pitää tarpeeksi eli nestetasapainosta huolehdittava ja viilentimet täysillä, mitään ei oikein jaksaisi tehdä muuta kuin olla ja nauttia lämmöstä.
V*tun valittajat
Ei ne valita ku helteestä.
Hajos jo. 😵
joka päivä suihkus tulee käytyä ja treenattua, kunto vaan hitaan varmasti hieman nousee