Maksa-arvoni ovat koholla... g-gt arvo on jo 176. Kuulemma 32 olisi viitearvojen katto, mutta normaali olisi ehkä n. 10 ikäiselleni (24v.) naiselle. En syö mitään lääkkeitä, enkä luontaistuotteita. Olen alkoholin kohtuukäyttäjä.
Ihme juttu kun viime kesänä mittasivat lukemaksi 122 ja kesäloman jälkeen se oli 18! Vaikka tuli otettua (selkeästi) enemmän kuppia loman aikana.
Mistä tämä voi johtua???
Ihme juttu kun viime kesänä mittasivat lukemaksi 122 ja kesäloman jälkeen se oli 18! Vaikka tuli otettua (selkeästi) enemmän kuppia loman aikana.
Mistä tämä voi johtua???
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi sulla muuten noita maksa-arvoja lähdettiin tutkimaan? En siis tiedä asiasta mitään, joten en valit. osaa auttaa. Kuulostaa vähän huolestuttavalta, mut ei kai oo mitään vakavaa. Kai lääkäri olisi jo muuten reagoinut. Miten muut arvot?
Maksa-arvot mitattiin rutiininomaisesti 2 ja puoli vuotta sitten työhöntulotarkastuksessa... Silloin ne olivat 32. Sen jälkeen niitä on seurailtu muutaman kerran vuodessa ja nousussa tuntuvat olevan. Muutkin maksa-arvot heittelevät (eivät noin rajusti), eli asat ja alat. Niitäkin vain seurataan koko ajan, mutta onko kellään kokemuksia, miksi arvot, varsinkin GT, nousevat? Mistä sitä vikaa osaisi lähteä etsimään? Reagoiko maksa jonkin toisen elimen (vielä huomaamattomaan) vaurioon?
kuten esimerkiksi ligt-tuotteita, energiajuomia, yms. Ehkä voisi johtua siitäkin.
Joskus ylipainokin voi aiheuttaa maksa-arvojen nousua.. Tässä linkki, jossa on lisää tietoa tuosta tutkimuksesta: http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/tutkimukset.asp?id=10146&char=g
Ylipaino, E-pillerit ja toisilla on luontaisesti enemmän koholla kuin toisilla. Jos nyt lääkärisi on huolestunut asiasta, niin sitten voi itsekin huolestua, mutta muuten ei taida olla syytä huoleen.
Gt oli liki sata alat muistaakseni yli 300.. Sappihan multa sitten poistettiin ja nyt on arvot normaalit. Onko pistänyt oikealta puolelta kylkiluiden alta? Tässä sitten kenties syy..