muuallekkin maailmaan uutta uskonpuhdistusta.
Se puhdistaisi kristinuskon kaikesta pakannallisuudesta ja vääryyksistä, joka sitä vainoaa:
-Pyhä kolminaisuus
-Jeesuksen jumaluus ja neitseestä sikiäminen
-sunnuntain pyhittäminen
-kirkkojen patsaat ja Jeesuksen kuvat
-Jeesuksen uhrikuolema
-Toisinajattelijoiden vainojen julkistaminen ja anteeksipyyntö niistä , katuminen ja täyskäännös...
Suomeen kaivattaisiin niinkuin ...
8
443
Vastaukset 8
- Tanja
Jos me liittettäis voimat yhteen, niin onnistuisko se tällä porukalla? Vai pyyretäänkö joku kolmas völjyyn? ;)
Mää en käsitä, miten ihmisiä voiraan naruttaa niin pitkällä siimalla.- tinotito
Aluksi vain hänen perhepiiriään ja sukulaisiaan ja muutama kalastaja.Itseasiassahan piiri oli niin pieni ,että sitä ei edes huomannut tavallinen kansa ,kuin vuosikymmenien päästä ja tarina olikin jo muuttunut.
- Osiran
Tulo sa on varsinkelpo puhallus,siinä tule saamaan kyytiä kaikki hallelujaan jääneet .jumala pitää huolen omistaan.
Mukava asia on että siinä vaihees a kristillisyys on historiaa.
Löytäneekö hän uskoa.....
jumalanmielenmukaiset kylkiluunkappaleet on kaunis asia,vaikka ne hiukan haperolla pohjall tuntuu touhuavan! Terveisiä toivottaa vähiinkäyvä Israelitelainen. - osiran
tervehdys naiset ,sisar semmoset! Huomasin lyhyesä kirjeen vaihdoi sane että teillä kiivaus on jumalan mielen mukaista.harvinaisia naisia!
Kaksi naista ei ,korjaan voi tuhota koko operatiivisen ohjelman,minkä luokittelen hyväksi!
Siis mistä aloittaa? Kertomalla kaikille vastaantulijoille että yksi on yksi,kolme ei ole yksi.lapsenkaan matematiikka ei jätä sijaa virheille.
Luojan kan sa juttelu on iso juttu,vertaus väsyneeseen rukoukseen ,anna herra sitä sun tätä,aina ku minulle on hyväksi.ei.
Viettääkö kumpainenkaan teistä mukavista esim sabattia,se on käsky.Israelin sotilaalliset voitot eivät perustu muuhunkuin puhtaaseen palvelukseen .Minä haluan tutkiskella sinun lakejasi koska nii sä on elämä.vältän kahden s kirjaimen kirjoittamista,koska saata loukata jotain sillä.
voikaa friidut tuhdisti ja karttakaa kaikkea ,mikä ei ole hyvästä.laila tov- tinotito
Sinäpä sen sanoit ja tosi selväkielisesti.
Shabathin viettämisestä:Se on minun asiani ja kehoittaisin kiinnittämään muihinkin käskyihin huomiota,vaikkei olisikaan uskossa(oikeassa) - osiran
tinotito kirjoitti:
Sinäpä sen sanoit ja tosi selväkielisesti.
Shabathin viettämisestä:Se on minun asiani ja kehoittaisin kiinnittämään muihinkin käskyihin huomiota,vaikkei olisikaan uskossa(oikeassa)Kiitos tito.aika tiukka nainen,hyvä näin.ensimmäisen käskyn kans on ollut hankaluuksia.
- donovan
...yks ukkeli tulla "följyyn".
En kuulu kirkkoihin,sapattia vietän,en ole vegetaristi,juon kahvia,uskon kaksi-yhteiseen Jumalaan,aikuiskasteeseen,kaikkiin uskon perus kulmakiviin,henkilökohtaiseen evankelioimiseen.
y.m. - tinotito
donovan kirjoitti:
...yks ukkeli tulla "följyyn".
En kuulu kirkkoihin,sapattia vietän,en ole vegetaristi,juon kahvia,uskon kaksi-yhteiseen Jumalaan,aikuiskasteeseen,kaikkiin uskon perus kulmakiviin,henkilökohtaiseen evankelioimiseen.
y.m.No ukkeli,mikä sinusta on kaksi-yhteinen Jumala?
Mitkä ovat uskosi peruskulmakivet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591300
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571228Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011034
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71030- 54922
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6833Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista32818Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71689