No lehdet hehkuttaneet valtavia ukkosmyrskyjä, mutta jyrähdystäkään ei ole kuulunut mistään päin.
Että silleen.
Että silleen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Täältä katsottuna kaakkoon välähti eilisiltana yksi salama ja kuului etäinen jyrähdys. Vettäkin satoi muutama litra. Punkan alla vietin viime yön peläten, mitä onkaan tuloillaan.
Kuka niitä ukkosia kaipaa? Vesi teki kyllä hyvää aamulla.
Tiedän ihmisiä jotka ovat muuttaneet etelään pysyvästi ja kun ovat palanneet Suomeen niin hengityskone ja astma kutsuu,eli olkaa nyt vaan tyytyväisiä ja uimaan molskis!
Netissä on salamatutkia. Sieltä jos katsoisi, niitä ukkosia.
Nythän vasta hokasin, "No lehdestä" olisi pitänyt kurkata.
Meteorologeilla huippupalkka, mutta korkeintaan puolet ennusteista osuu kohdalleen. Kun pitäisi olla poutaa, taivas täydessä pilvessä ja tihkuttaa vettä, nyt kun pitäisi olla rajuilma on täysi auringonpaiste. Poliitikot, meteorologit ja kytät voisi vaihtaa milloin tahansa hommia keskenään, kukaan ei huomaisi mitään eroa.
Ja sinut voisi vaihtaa ulisevaan rakkikoiraan. Kukaan ei huomaisi.
Ne tulevat aikaaan pyytämättä ja yllättäen ja aika rytinällä.
Ei tietoakaan ukkosista ja vesisateesta!
Taasko meille valehdellaan?
Säätieteilijät, nyt ukkosta ja vettä kehiin, kun lupasitte!!!!!
Kauhea ilma.
-kyllä nyt putoaa raskaasti vettä täällä Koskenkorvalla...ryöppyää yli rännien....vähän jyrähtelikin.
Aloittajalle tietoa. Ensi viikonvahteessa 27.7 , tulee kunnon ukkosmyrsky ja puita kaatuu. Vettä tulee kellareihin asti ja vähän ylikin.
No saas nähdä onko edes Esteristä mihinkään. Että silleen.
Esteri kävi harjoittelemassa jo Lappajärvellä.
Kivitippu koki kovia. Nyt tarkistamaan kaikki nousuviemäreiden kannakoinnit, etteivät tipu alas kun alkaa satamaan. Viemärin pitää pysyä paikoillaan vaikka se olisi täynnä vettä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005765541.html
Tasakatto petti? Kiitos Alvar Aallolle?
Aaaltohan on niitä kuuluisia aaltomaljan suunnittelijoita. Muuhun siitä ei tainnu ollakkaan.
Täältä voitte katsoa ukkosia ja "salamia":
www.lightningsmaps.org
No katsottu on ei mitään paniikkia ukkosen takia median kouhotusta koko juttu lehtien myynnin lisäämiseksi. Että silleen.
Kyllä täällä ainakin tuli vettä, tosin en kuullut jyrähtelyä.
Isojoki-Vaasa akselilla näyttää paukkuvan, Jazzeilla ei rytise.
http://fi.blitzortung.org/live
Tuolta pitäisi nähdä.
No Vaasan veri, ei vapise,. Että silleen.
Varkaudessa oli todella mahtava myräkkä, meni ohi noin tunnissa, etenee kohti Kuopiota. Pahin tänä kesänä.
No ei edes saataa salmaa. Että silleen.
Pahalta se kyllä näyttikin, reilusti yli kolmesataa salamaa saatiin rekisteröityä. Mutta se oli vasta alkua.
Nyt ainakin etäisesti jytältää täälläpäin, kuulostais lähestyvän.
On se ihmeellistä,jos kesällä aurinko paistaa ja välillä tulee vettä kyllä sitä pitää mainostaa joka päivä lehdissä.
Tämä autojuttu on hyvä varoitus elektroniikan haavoittuvuudesta. https://yle.fi/uutiset/3-10316904
No leluja ne on nuo nyky autot. Että silleen.
Entä jos salama iskee nykyautoon täydessä vauhdissa kesken ajon?
Mitenkähän sähköautot reakoi ukkosiin. Jos on latauksessa, niin voi menettää koko pelin yhdestä laakista.
Maadoitus unohtunut autoista :).
Täälläpäin tuli ukkonen tunnin myöhässä siitä, mitä oli luvattu.