Feminismin haitat...

Feminismi tuo kilpailun ja vastakkainasettelun työpaikoille, parisuhteisiin jne. Asiat toimisi huomattavasti paremmin, jos palataan entiseen järjestykseen. Palkka-asioissa kyllä olen sitä mieltä, että naisille kuuluu sama palkka samasta työstä, kuin miehillekin, ja parempi, jos sille on edellytyksensä, kuten korkeampi koulutus, kokemus yms. sekä yhtäläiset mahdollisuudet saada jokin virka tai työ.
10329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siis samasta työpanoksesta? Ilman niitä puolen tunnin kahvitaukoja ja vastuun välttelyä? Juu, kaikin mokomin! Sillä minä tiedän, ettei sellaista päivää tule, että nainen tekisi yhtä paljon kuin mies palkkansa eteen.

Äänestä
  • Tuollainen yleistys ei tuo mitään tähän keskusteluun, koska se on niin hölmö ja roikkuu ilmassa. Kuulostat traumatisoituneelta mieheltä, jota vanhat vääryydet jäytää.

    Itse olen työskennellyt sekä hoiva- että kasvatusalalla, ja siellä tapaa liiankin tunnollisia naisia. jotka uuvuttavat itsensä liialla velvollisuudentunnollaan.

    Miesten ja naisten tulisi oppia tulemaan toimeen keskenään, ja tuollaiset asenteet vain repivät railoa suuremmaksi.

    Äänestä

Tuollainen yleistys on järjetöntä ja vaikuttaa traumatisoituneen mielen luomukselta. Onko sinulla huono äitisuhde tai onko naisesi jättänyt sinut julmasti? Minkä kuplan sisältä puhut? Tunnen paljon ahkeria työläisnaisia ja itsensä työllä uuvuttamia naisopettajia. Monet naiset varsinkin kasvatus- ja hoiva-alalla ovat liiankin tunnollisia.

Tuollainen yleistely ei edusta mitään eikä vie minnekään. Mies ja nainen ovat pääsemättömissä toisistaan. ja heidän pitäisi tulla toimeen keskenään.

Äänestä
  • Opetusvelvollisuustyöaika. Esim. luokanopettaja opettaa 24 tuntia viikossa. Hänen on oltava työpaikalla 24* 60 min. Varsinaista opetusta on 45 minuuttia tunnista. 15 minuuttia on välituntia,

    Äänestä

Mikä entinen järjestys? Onko se sitä, että naisen pitäisi olla vain kiltti ja niellä kaikki? Liikakiltteys vain aiheuttaa sen, miksei naiset osaa sitten kyseenalaistaa kulttuurimarxismia, feminismiä ja islamia.

Yhdistän itsessäni naisen roolia ja vahvuutta, mutta en ole mikään pulaan joutuva nainen. Tälle naiselle avataan ovi, mutta hän osaa itse tarttua aseisiin tilanteen vaatiessa. Osaan hakata nyrkkeilysäkkiä, teen samaan aikaan ruokaa ja siivoan. Olen kuitenkin samaan aikaan toiminnan nainen. Nätti, reipas ja rohkea - samassa paketissa.

Itse kuitenkin oletan miehen elättävän perheen, jos sellainen minulla olisi. Vaikka nainen kävisi töissä, niin olisi elätys kuitenkin miehen vastuulla. Eläisin kuitenkin suomalaisen naisen tyyliin kuin silloin ennen: teen töitä miehen rinnalla. Näin on ollut aina suomalaisessa kulttuurissa. Edes silloinkaan suomalaisella naisella ei ollut varaa keskittyä kynsien lakkaamiseen, kun oli heikossa asemassa.

Äänestä
  • Mikä mielisairaus on kyseessä, jos samaan aikaan hakkaa nyrkkeilysäkkiä, siivoaa ja tekee ruokaa?

    Äänestä

  • asiaa.tohtorille kirjoitti:

    Mikä mielisairaus on kyseessä, jos samaan aikaan hakkaa nyrkkeilysäkkiä, siivoaa ja tekee ruokaa?

    Mielisairaudeksi miellän enemmän feminismin. Feministit ovat juuri niitä naisia, jotka ovat helposti kurkussa kiinni, jos joku onkin eri mieltä.

    Minä tulen miesten kanssa toimeen enkä ole kenenkään kurkussa kiinni, jos joku on eri mieltä kanssani. En käy edes feministin kurkkuun kiinni. Sen sijaan feministit paheksuu minua, kun en ole lihava feministi sinisine hiuksineen.

    Äänestä

  • Epäfeministinen kirjoitti:

    Mielisairaudeksi miellän enemmän feminismin. Feministit ovat juuri niitä naisia, jotka ovat helposti kurkussa kiinni, jos joku onkin eri mieltä.

    Minä tulen miesten kanssa toimeen enkä ole kenenkään kurkussa kiinni, jos joku on eri mieltä kanssani. En käy edes feministin kurkkuun kiinni. Sen sijaan feministit paheksuu minua, kun en ole lihava feministi sinisine hiuksineen.

    Tarkoitin, ettei ole kovin järkevää tehdä noita asioita samanaikaisesti. Pitäisi oppia keskittymään yhteen asiaan kerrallaan ja hoitaa se valmiiksi.

    Äänestä

Puuttamatta sen enempää palkkatasa-arvoon muistutan, ettei korkea koulutus tuo eikä saa tuoda automaattisesti korkeampaa palkkaa.

Palkkaa maksetaan työtehtävästä, ei koulutuksesta. Alepan kassa saa saa kassan palkan, vaikka olisi minkälainen tutkinto valtiotieteistä.

Äänestä

" Feminismin haitat...
Feminismi tuo kilpailun ja vastakkainasettelun työpaikoille"

Feminismi on kuin virkamiesruotsi.
Jos joku on femakko, se on näennäisesti tarpeellista, kuten pakkoruotsikin.

Tosiasiassa kummalaakaan ei tee mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


schowinischti kirjoitti:

Feminismi tuo kilpailun ja vastakkainasettelun työpaikoille, parisuhteisiin jne. Asiat toimisi huomattavasti paremmin, jos palataan entiseen järjestykseen. Palkka-asioissa kyllä olen sitä mieltä, että naisille kuuluu sama palkka samasta työstä, kuin miehillekin, ja parempi, jos sille on edellytyksensä, kuten korkeampi koulutus, kokemus yms. sekä yhtäläiset mahdollisuudet saada jokin virka tai työ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu