Olli kieltäytyy vastaamasta omiin väitteisiinsä tuolla toisessa ketjussa, koska kyseessä on muka aiheen vaihtaminen. Tehdäänpä siis uusi aloitus ja tällä kertaa kyseinen asia siis on ainakin aloitusviestin aiheena, jos Ollin vastaaminen on siitä kiinni. Siispä uudestaan:
> Todennäköisesti [DNA-tutkimukset] tulevat tukemaan Mormonin kirjan autenttisuutta, niinkuin tähänkin asti kaikki väitteet kirjaa vastaan ovat kääntyneet.
Kerropa nyt, että mitkä väitteet MK:a vastaan ovat kääntyneet tukemaan Mormonin kirjan autenttisuutta!
> Todennäköisesti [DNA-tutkimukset] tulevat tukemaan Mormonin kirjan autenttisuutta, niinkuin tähänkin asti kaikki väitteet kirjaa vastaan ovat kääntyneet.
Kerropa nyt, että mitkä väitteet MK:a vastaan ovat kääntyneet tukemaan Mormonin kirjan autenttisuutta!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Missä on Olli? Haloo!!! Pitäisikö tehdä katoamisilmoitus?!!!Eräs yksinäinen papparainen täällä haluaisi lueskella näitä mielenkiintoisia juttuja.
Täällä niistä on keskusteltu lukemattomia kertoja. DNA todisteet pidemmän päälle tulevat kääntymään Mormonin kirjan puolustajien eduksi, niinkuin kaikki kirjan kritiikki. Siitä voisi jo joku kirjoittaa liki kahdensadan vuoden historian.
1. Kysymys on aina ennenkaikkea uskonasiasta. Kumpaa Jumala, joka ei valehtele, puoltaa. Pyhän Hengen todistus ratkaisee.
2. Kirkolla on omat sivut jossa kaikkea myös käsitellään.
3. H:n kanssa keskustelu on osoittautunut hedelmättömäksi väittelyksi. Viimeksi hän tunnusti että jos maalliset tiedemiehet väittäisivät mormonijohtajien harjoittaneen eläimiin sekaantumista, hän uskoisi sen.
4. Jos kirja olisi huijausta, se olisi jo aukottomasti todistettu.
DNA-todisteet eivät missään nimessä tule todistamaan, että intiaanit olisivat lähi-itäläisten jälkeläisiä! Intiaanien DNA on tiedetään JO tasan tarkkaan. Lähi-itäläistäkin perimää on tullut Pohjois-Amerikaan nykyinuiittien tapaan eläneiltä jäätikön reunaa seuranneilta länsieurooppalaisilta, joilla oli ollut hiukan geneettistä yhteyttä lähi-itäläisten kanssa. Se on hyvin kaukana Smithin saduista!
1. Jos Jumala ei vaehtee, silloin mormonikirkolla ja sen hölmöilyillä ei ole mitään tekemistä Jumalan kanssa!
2. Pohjoiskorealtakin varmasti löytyy virallisia sivuja, joissa syydetään propagandaa ja kerrotaan muunneltua, väritettyä ja sensuroitua "totuutta". Jos Olli esität jonkin väitteen, kyllä sinun pitää pystyä OMIN SANOIN vastaamaan, etkä voi sanoa, että kyllä se (varmaankin) on kirkon sivuilla kerrottu.
3. On kyllä huomattu, että jäät kanssani säännöllisesti hopealle, kullille et pääse koskaan! Vääristelet sanomisiani. Kerroin, että jos olisi TODISTEET eläimiin sekaantumisista, silloin uskoisin. En usko pelkkiin huhuihin. Dianaa ei murhattu, Estonia upposi keulaportin hajottua eivätkä WTC-iskut olleet mitään muuta kuin lentokoneilla tehty terrori-isku. Salaliittoteorioita on helppo keksiä, mutta mahdoton todistaa, jos ne ovat perättömiä.
4. MK on huijausta. Se on aukottomasti todistettu. Intiaanien alkuperä ei ole Lähi-idässä, MK:n kansoja ei ole ollut,...
Esitin sinulle aivan selvän kysymyksen:
Kerropa nyt, että mitkä väitteet MK:a vastaan ovat kääntyneet tukemaan Mormonin kirjan autenttisuutta!
Et siis edes tuohon pysty vastaamaan, vaikka ITSE noin väitit!