Citymarketti huijaa palautuskuitissa

d312f14f12d

Jokaisessa kuitissa lukee että tuotteilla on 14 päivä palautus ja vaihto-oikeus. Jos tuote on käyttämätön, myyntikuntoinen ja ehijissä alkuperäispakkauksissa oleva tuote kuittia vastaan.

Yritin tänään palauttaa ostamani viihde-elektroniikka laitteen, jonka pakkauksen olin avannut. Tuotteen olin kerran laittanut päälle ja sitten palautin tehdas asetukset ja sammutin. Laitoin kaikki johdot yms muoveihin siten että kaikki oli takaisin myyntikunnossa juuri niinkuin ne olivat alunperin olleet. Ainoa ero saattoi olla että yhdessä johdossa hävitin muovisen johtoniputtajan jolla johto sidotaan yhteen mutta en muista oliko sitä olleenkaan edes. Mitään muoveja en repinyt pakkauksesta enkä mitään muutakaan poistanut. Ainostaan pakkauksen ulkopuolella olevan "sitojan", joka on lisätty vasta citymarketissa eikä kuulu alkuperäispakkaukseen. (muuten pakkausta ei voi avata).

Johtopäätös on että tuotteen voi palauttaa vain jos pakkausta ei ole avattu, eikä tuotetta voi näin ollen testata lainkaan kotona. Tuotteen ulkonäköä ei myöskään voi testata.

On outoa että kaupoissa tuote pakkauksia voidaan avata sitä varten että tuotteen ulkonäön näkee paremmin ja silti tuote voidaan myydä mutta kotona avattua tuotetta ei voi enää palauttaa 14 päivän sisällä tuotteen ostosta.

Olkaa varovaisia mitä ostatte, ! Voi olla mahdollista että juuri kyseinen kohta on monitulkintainen, eli hyville asiakkaille tuotteet saatetaan ottaa takaisin mutta huonoille ei pidetyille tyypeille tuotteita ei oteta takaisin.

7

2460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytettyeiolekäyttämätön

      Miten alhainen älykkyysosamäärä vaaditaan, että voi luulla käyttämättömäksi laitetta, johon on kytketty virta ja jonka tehdasasetuksetkin on palautettu? On oikein hyvä, että liike ei ota tällaista vastaan ja myy sitä sitten "uutena" jollekin. Tosin moni liike myy, esimerkiksi Gigantti, jossa saa palauttaa useita päiviäkin käytetyn laitteen.

      En ole koskaan nähnyt Gigantin mainostavan vähän käytettyjä laitteita, joten ilmeisesti se myy ne "uutena". Asia ei minua haittaa, sillä tietystä syystä en koskaan osta Gigantista mitään.

      • dfgdgfdggfdgd

        Itse olen ostanut Gigantista alennuksella tuollaisen palautustuotteen (joka parin vuoden jälkeen toimii edelleen), joten ainakin toisinaan ne laitetaan hyllylle hieman alennettuun hintaan ja vielä selvästi merkittynä. Eli ainakaan nähdäkseni Gigantti ei myy niitä "uutena", vaan ne näkee päältä liikkeessä.

        Itse en niinkään piittaa vaikka tuotetta olisi pari päivää käytetty, jos se kerran toimii kuin uusi. Ostanhan jatkuvasti kaikkea käytettynä kirpputoriltakin.


    • Mitensenyton

      Montako Keskon osaketta omistat?

    • dfgdgfdggfdgd

      En tiedä miten Citymarket näissä toimii, mutta 14 päivän palautus- ja vaihto-oikeus vaaditaan laissa ainoastaan verkkokaupoissa. Kivijalkakaupoissa kuten Cittarissa tuo on täysin vapaaehtoista. Tuntuu siltä, että monet kuvittelevat vaihto- ja palautusoikeuden pätevän kaikkialle, mutta näin ei ole. Normaali kauppa voi aina kieltäytyä vaihtamasta toimivaa tuotetta, mikäli he eivät ole luvanneet erikseen vaihto-oikeutta. Jopa avaamatonta pakkausta.

    • dfgdgfdggfdgd

      Perimmäisenä ongelmana sinun kohdalla on se, että jo pelkkä pakkauksen avaaminen ja käynnistäminen tarkoittaa, että tuote joudutaan myymään käytettynä tuotteena, eli ei täydellä hinnalla. Oikeastaan kaupat eivät haluaisi, että tuotepakkauksia availlaan kaupassa omin lupineen, koska monet eivät suostu ostamaan avattua pakkausta. Korkeintaan joistain tuotteista on valmiiksi avatut näytepakkaukset, mutta silloinkin myynti-tilanteessa vaihdetaan avaamattomaan pakkaukseen.

      Aivan sama kuin autokaupassa, kun olet ajanut autoliikkeestä auton ulos, se muuttuu käytetyksi tuotteeksi. Viikon käytettyäkään autoa ei voi enää myydä täydellä hinnalla, vaikka uuden veroinen onkin.

    • Tollona

      Onpas kiva pörssiyhtiötä koskeva keskustelu! Syvää yhtiöanslyysiä. Itsekin olen K:n omistaja...

      • dfdfgdgfdfgdgfdfg

        Sama juttu, keskon omistajana on mukava lukea tälläistä diipadaapaa tällä palstalla.

        MENKÄÄ IHMISET OIKEALLE PALSTALLE KESKUSTELMAAN NÄINKIN TÄRKEISTÄ ASIOISTA, TÄÄLLÄ JUTELLAAN PÖRSSIOSAKKEISTA


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      261
      4706
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3157
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2493
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      34
      2215
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1787
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1570
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      968
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      98
      912
    Aihe