Kaikesta jaksetan valittaa ja inistää. Koittakaa nyt vähän saada jotain aikaiseksi itsekkin eikä aina itkeä kun muut tulevat tekemään asioita Hangon hyväksi - tapahtumia ja kehitystä mitä halutaan mutta puskien takaa itketään että taas oli niin tai näin. Jos on tullut lämpöhalvaus menkää jommallekummalle puolelle niemeä ottamaan virkistävä uinti.
Onko paljasjalkahankolaisilla lämpöhalvaus?
Kuopiotanssiijasoi
22986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kuopiotanssiijasoi, puhu vain omasta puolestasi. Mutta lopeta toki valittaminen!
Ja siinä taas joku hevoskyttääjä jonka sanahelinä on nolla-arvoista.
Täällä ei paljasjalkahankolaiset valita, vaan täänne muuttaneet!
”Täällä ei paljasjalkahankolaiset valita, vaan täänne muuttaneet!”
Tuo oli yllätys! Minä kun luulin että Rolle ja, seahorseweek ja turtapalli ovat paljasjalkahankolaisia!
Olet oikeassa, Rolle ja toinen ryhmän jäsenistä ovat paljasjalkahankolaisia, muut ovat tänne muuttaneet. En nyt ihan ajatellut ainoastaan Rollea, ajattelin lähinnä kaikkia, jotka valittavat joka asiasta Facebookissa tai esim. Sea Horse Weekistä, joka on hankolaisten rakastama tapahtuma. Mutta siinä hevoset kurkistavat ikkunasta sisään!
Yhtä lailla hevosia on helppo rakastaa etänä sieltä radan toiselta puolelta kun vaatia maksullista pysäköintiä ja sakkorysiä radan eteläpuolelle.
Minä asun täällä kilpailujen vaikutusalueella eikä ne oikeesti ole kovin kivat näin läheltä elettynä. Tosin on pakko antaa tunnustusta siitä että järjestelyjä on merkittävästi parannettu alkuajoista, kun hevosten asumukset on siirretty pois ihmisten ikkunoiden alta ja myös haju- ja melusaaste ja on saatu itse kilpailujen osalta minimoitua.
Te sieltä radan toiselta puolelta näette vain itse kilpailut, jotka kestävät runsaan viikonlopun mutta ette näe,kuule ettekä koe itse kilpailualueen rakentamista ja purkamista joka kestää 2,5 viikkoa. Puolitoista viikkoa ennen kilpailuja ja viikon vielä niiden jälkeen. Raskaat työkoneet jurnuttavat kentällä aamusta iltaan ja hiekkaa kuljettavat raskaat kuorma-autot sukkuloivat.
Teidän rakastama tapahtuma kestää todellisuudessa 3 viikkoa, parhaaseen loma-aikaan.
Minä sen sijaan rakastaisin kiihdytysajoja Esplanadilla! K-hallenista olis hyvä valmis rata Tulliniemeen päin! WWWRRROOOOOM!!!
Hei asennevammaiset, ei ole poliisin vika, jos saat sakot ylinopeudesta.
Mitä hyötyä Rollen valituksista on mielestäsi ollut?
Mitä muuta valituksista niistä on seurannut kuin viivästymisiä ja rahan menoa? Mitähyötyä niistä valtuksista on ollut, ja kenelle?
Mitä niillä valtuksilla on savutettu?
Niin paitsi että viimeisin valitus meni läpi ja kaatoi koko hyväksytyn Itäsataman alueen kaavan. Huomaa! Kyse ei ollut mistään virheesta itse kaavassa vaan kyse oli tuomistusta virheesta kaavan hyväksymisprosessissa.
Vaikka kaava olisikin asetettu uudelleen esille kuten hallinto-oikeuden tuomion mukaan olisi pitänyt tehdä,niin mikään ei olisi muuttuut.
Kuntalaisilla on oikeus kertoa mielipiteensä, ja naapureita kuullaan mutta kunta päättää. Valituusoikeutta kuntalaisilla ei ole, valittaa voi vain prosessista, ja siihen saumaan Rolle iski. Miksi? Kerro!
Hanko on jämähtänyt kaikessa 80-luvun tasolle, kuvitellaan että maailma on samanlainen kuin 30 vuotta sitten, ei se ole. Kaunis luonto hangossa on mutta siihen se sitten jääkin. Itse hangossa syntyneenä ja kasvaneena mutta nykyisin muualla asuvana ihmettelen täällä käydessäni miten vähän mikään muuttuu. Ei ne asiat itsestään muutu, eikä muutosta synny ellei sitä haluta. Uusia tuulia tänne puhaltaa varmaan vasta 20 vuoden päästä tai sitten ei koskaan.
Näitä Hankolaisvastaisia postauksia tehtailee kai se porukka, joka tekee rahaa Hangolla. Tottakai Hankolaiset valittaa jos tehdään rahaa epäreilusti, tai jos siltä tuntuu ettei peli ole reilu. Olisi niin helppoa oikaista tilanne, tehdä ilmaiseen käyttöön vaikka se ulkoilma-allas ja sen jälkeen vaatia kunnan kanssa sovitut velvoitteet.
Siis pieni kädenojennus gryndereiltä köyhille Hankolaisille!
Grynderithän tarjoavat jo hankolaisille uimamahdollisuuden 9 kk vuodessa, eikö sitä lasketa?
Antaisitko esimerkkejä ”hankolaisvastaisista postauksista”!
Meneekö logiikkasi niin että jos joku rakentaa, perustaa tai luo Hankoon jotain uutta ja tuottavaa ja ansaitsee täällä rahaa niin se on automaattisesti hankolaisvastaista?
Rahan ansaitseminen Hangossa ja Hangolla on synti jota tulee vastustaa henkeen ja vereen koska se sortaa (kateellisia) hankolaisia!
”Vain suomalainen maksaa satasen, ettei naapuri saa viittäkymppiä.”
Ei lasketa, osuus tai lippu ovat liian kalliita!
Ja kunnallinen uimahalliko olisi muka ”halvempi”?
Esimerkki:
”Savonlinnan kaupungin uimahallin nettomenot vuonna 2015 olivat 370 000 euroa.
Menoihin sisältyivät 274 000 euron suuruiset hallin huolto- ja ylläpitomenot sekä 69 000 euron suuruinen pääomavuokra, jota vapaa-aikatoimi maksoi kaupungin toimitilapalvelulle.
— Vuokra nousee, jos halliin joudutaan tekemään remonttia, sanoo kaupungin vapaa-aikapäällikkö Simo Räty.
Vuokrien lisäksi uimahallin menoihin sisältyvät siivous, uimavalvojien palkat ja uimahallin lipunmyyntiä hoitavalle yrittäjälle maksettava korvaus. Menoista on vähennetty lipputulot, koska ne menevät nykyisin kaupungille.”
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/06e1469a-e1ae-4ffc-8822-473d40b1e870
Hangossa asui vuoden 2017 lopulla 8517 asukasta.
(Savonlinnassa asukkaita on 34 664)
Jaettuna Hangon koko väestömäärällä pelkästään tuo ylläpitosumma olisi 43 € / hankolainen. Ensin pitäisi tietysti se halli rakentaa.
Tuolla ylempänä väitetään että uimahalli olisi tuottava investointi - HÖPÖ HÖPÖ!
Hangossa on jo nyt yksi maan korkeimpia veroäyrejä, paljonko olisit sitä valmis vielä korottamaan? Vai lasketko niin että muut maksavat?
SPA ei ole uimahalli.
Kunnallinen uimahalli on kannattava investointi, jos asian ymmärtää. Jos asenne on vastainen, kuten ei-puolueen jäsenillä, niin hyvätkin asiat jäävät toteutumatta.
Alakoulu, yläkoulu, kirjasto ja uimahalli pitää löytyä kylältä. Niissä käydään monta kertaa viikossa.
Mitä maksaa hukkunut ihminen, kun opetusohjelmaan kuuluva uimaopetus laiminlyödään?
tämä topicci on regattaresorts trollien luoma ja sitä halutaan pitää "pinnalla" jotta keskustelu resortsin poikkeusluvasta hautautuisi,ei anneta sen tapahtua niin demari nerojen on huomattavasti kiusallisempaa ajaa tätä kähmintää läpi ja toivoisin että tuon puolueen jotkut rivijäsenet jota myös kumileimasimiksi kutsutaan heräisivät ajamaan aidosti hangon etua mikä on heidän tehtävänsäkkin..niiden kahden ryhmäkuri miehen motiivit ovat jossain toisaalla.muistakaa äänestäjät seuraavalla kerralla se että kunnallisvaalit EI ole sama kun eduskuntavaalit täällä ei päätetä kikyistä sun muista vaikka eduskuntavaaleissa äänestäisi demareita ei sitä hangon edun nimissä kannata tehdä kunnallisvaaleissa se on omiin huosuihin paskantamista kaikkein tylyimmässä muodossa hangon demarit ajaa niin kokoomuslaista politiikkaa että kokoomusta ei hangossa ole oikeestaan ollenkaan kun se kulkee troijalaisena sdp lipun alla,heidän mottonsa on=kunnan omaisuus ja verovarat on ohjattava yksityisiin taskuihin keinoja kaihtamatta.
Opettele käyttämään pisteitä, pilkkuja ja kappalejakoa! Tuosta mölinästä ei saa mitään selvää!
Tämä turtapälli on pienen valittajaryhmän trolli joka sosiaalituella kirjoittaa päivät pitkät näitä merkitsemättömiä postauksia sinne sun tänne.
Huomiosta ja vastauksista päätellen merkityksetön kirjoittelu tekee tietyissä tahoissa kipeää
Imartelet itseäsi! Ei tee kipeää, paitsi siltä osin että surettaa että näin upeassa kaupungissa asuu kaltaisiasi vähäjärkisiä änkyröitä.
Pilkunnuss, yritä lukea uudelleen turtapallin kirjoitus ja keskity sisältöön. Se om viisasta tekstiä kaikkinensa.
Sekavasti kirjoitettu on sekavasti ajateltu!
Hangossa toimii demokraattisesti valittu kunnanvaltuusto ja lautakunnat on koottu samoin kuten ne kaikkialla muuallakin kootaan
Jos kunnallinen demokratia ei turtapallille kelpaa niin hänen elämänsä on varmaan vaikeata.
Demareilla, rkpeeläisillä ja kaikilla muillakin luottamushenkilöillä on täysi oikeus oll ihan mitä mieltä tahansa ja ajaa omaa agendaansa. Ei ole olemassa oikeata ja väärää, on vain se päätös jota suurin osa päättäjistä kannattaa.
Investointi tarkoittaa sitä että johonkin hankkeeseen satsataan rahaa, oletuksella että siitä saadaan enemmän takaisin kuin mitä alunperin satsattiin.
Satama on siitä hyvä esimerkki, siihen on pantu paljon rahaa mutta nyt se tuottaa riihikuivaa rahaa.
Kaupunki on myös mukana näissä datakaapeli / datakeskushankkeissa, ne ulottuvat pitkälle tulevaisuuteen. Pidetään peukkuja!
Jos suurin huoli on etteivät muut saa ansaita mitään on tasan tarkkaan varmaa että jää myös itse ilman. Oletko turtapalli koskaan miettinyt sitä miksi olet köyhä, katso peiliin!