Pikku Jenkit Huonoja?

CheapAmerican

Lähinnä näitä mitä Suomessa on ollut myynnissä Etuveto Korean ja Mexicon jenkkejä, niin mikä näissä on kun kyselee niin aina joku pyörittelee päätään, vai onko jokin tietty malli mikä pilaa kaikkien maineen?

9

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttertatter

      No ne ovat mitä ovat. Yleensä halpoja, eikä se halpuus tule ilman, että se myös jossain näkyisi. Silti hinta/laatu-suhde voi olla ihan jees, riippuen mitä ominaisuuksia hakee? Yleensä noiden paras puoli on maantiemukavuus. Huonoa taas tekniikan vanhanaikaisuus ja suhteellinen epäluotettavuus. Urheiluunkaan jenkkejä ei ole painotettu.

      Itse olen Cruzeeni tyytyväinen, hyvät ja huonot puolensa sillä on, mutta voisin ostaa uudelleenkin huomioiden edullisen hinnan, upean vakaan maantie- ja moottoritiekyydin ja hiljaisuuden.

      • AmericanIron

        Toi Chevrolet(korea) on aivan erityyppinen kuin Chrysler(mehico), korean vehje on lähellä Opelia ja Chrysler on rysler. Meneekö se näin ? Chrysler/Dodgessa tuntuu olevan noita loota vikoja, ainakin kuin ilmoituksia kattoo.. mutta on ne hyvännäköisiä


      • Kkkfkffkfkfkf
        AmericanIron kirjoitti:

        Toi Chevrolet(korea) on aivan erityyppinen kuin Chrysler(mehico), korean vehje on lähellä Opelia ja Chrysler on rysler. Meneekö se näin ? Chrysler/Dodgessa tuntuu olevan noita loota vikoja, ainakin kuin ilmoituksia kattoo.. mutta on ne hyvännäköisiä

        Niin, eri firmat, GM ja Chrysler.

        Cruzet tulivat Suomeen käsittääkseni kaikki Koreasta, mutta kyllä niitäkin valmistettiin Meksikossa ja kai USA:ssakin. Suunnittelu Koreasta, Saksasta ja USA:sta, käsittääkseni tässä järjestyksessä. Paljon samaa tekniikkaa kuin Astroissa, vähän yksinkertaisempana vain.

        Chryslerin ja sen ale-merkki Dodgen autot Suomeen taisivat taas kaikki tulla Pohjois-Amerikasta ja siellä ne myös suunniteltiin. Siis nuo viime vuosikymmenen autot, nykyäänhän Fiat omistaa Chryslerin, joten ainakin periaatteessa mahdollista saada Fiat Chryslerin merkillä. Ainakin Amerikassa, meillä kai Fiatit Fiatteja.

        Joka tapauksessa siis ainakin Avenger ja Sebring olivat aidompia jenkkejä kuin maailmanauto Cruze. Kuitenkin jenkkiarvioissa Cruze arvostetumpi ja edelleen tuotannossa USA:ssa, uutena mallina, ja ollut yksi myydyimpiä henkilöautoja siellä, etenkin kokoluokassaan. Avenger ja Sebring taas taidettu jo lopettaa sielläkin.
        Eipä silti, vaikka Avenger ja Sebring saaneet huonot arvostelut, niin voivat ne jollekin niidenlaista hakevalle olla paras valinta. Hinnathan edullisia luokassaan. Kuten on niitä vähän pienemmällä Cruzellakin.


      • Americaniron

        Miten tämä nyt menee, kun loppuu tuo GM Opel, eli vaikutusta korean chevyyn, eikö se chevy loppunut EU:sta kun se kilpaili liikaa Opelin kanssa?
        Jatkuuko tuonti taas?

        Mitä eikö journeytä saa enään EU:n muuna kuin Fiattina? Ja volkkarin Diesel vaihdettu Fiiun koneeseen?


      • Kfkfkfkkfkfkgfk
        Americaniron kirjoitti:

        Miten tämä nyt menee, kun loppuu tuo GM Opel, eli vaikutusta korean chevyyn, eikö se chevy loppunut EU:sta kun se kilpaili liikaa Opelin kanssa?
        Jatkuuko tuonti taas?

        Mitä eikö journeytä saa enään EU:n muuna kuin Fiattina? Ja volkkarin Diesel vaihdettu Fiiun koneeseen?

        En ole noihin tarkemmin perehtynyt. GM tosiaan lopetti Chevyn Euroopasta jo aiemmin ja Opelin myynnin myötä GM on vetäytynyt Euroopasta kokonaan lukuunottamatta Corvettea ja ehkä jotain muita vastaavia spesiaaliautoja.

        Olisihan se loogista, jos GM aikoo jatkossakin kilpailla suurimpien joukossa, että palaisivat Eurooppaan ja Chevy olisi siihen aika sopivanoloinen merkki. Mutta ei tällaista päätöstä ole mielestäni missään uutisoitu. Saivat vuosikymmenien ajan Euroopassa taloudellisesti turpiinsa niin, että kynnys palaamiselle on suuri. Trumplaiset tuulahdukset toki voivat helpottaa jenkkiautojen tuontia Eurooppaan. Aika heikko imago jenkkiautoilla vaan Euroopassa, mutta niinhän se oli aasialaisillakin aluksi.


    • Amerikkaauto

      Chryslerit on pirun hienon näköisiä, mutta mikä perhana niissä on että ne on huonossa maineessa?

      • Jjkköö

        Jos Chrysler olisi Saksalainen, niin sehän olisi parasta preemiumia ja aina testien kärkisioilla. Eli täällä Amerikkalaisia autoja painetaan alas, koska Eurooppalaisille autoille pitää säilyttää markkinaosuudet vaikka huijaamalla. Oikeesti jos vertaa Chrysleriä ja VW / Audi autoja, niin Amerikkalainen on teknisesti parempaa laatua ja mukavampia ajaa.


      • Nongood

        Ei se oikeasti ole pelkkää puhetta! , tämä on sinänsä harmi!


      • torasaga

        Tuulilasi- lehti selvästi vihasi jenkkejä takavuosina - testeissä aina jumboina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      154
      3297
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      3005
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1976
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      79
      1618
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1447
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1158
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1051
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1036
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      978
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      12
      923
    Aihe