Hallitus on päässyt työllisyystavoitteeseensa jo etuajassa. Ei ihme, että Rinne ja kumppanit nikottelevat!
Erityiskiitos työministeri Lindströmille, jonka johdolla työllisyys on kasvanut Suomen ennätysvauhtia: vuoden aikana on syntynyt 100 tuhatta uutta työpaikkaa!!
Myös valtiovarainministeri Orpo ja pääministeri Sipilä ansaitsevat luonnollisesti syvän kumarruksen!
Vaalivoittoa pukkaa nykyhallitukselle!!
https://www.aamulehti.fi/uutiset/tyollisyys-kasvanut-kovaa-vauhtia-vuodessa-100-000-tyollista-lisaa-tarkein-syy-tyollisyyden-kasvulle-loytyy-luonnollisesti-talouskehityksesta-201092415/
Erityiskiitos työministeri Lindströmille, jonka johdolla työllisyys on kasvanut Suomen ennätysvauhtia: vuoden aikana on syntynyt 100 tuhatta uutta työpaikkaa!!
Myös valtiovarainministeri Orpo ja pääministeri Sipilä ansaitsevat luonnollisesti syvän kumarruksen!
Vaalivoittoa pukkaa nykyhallitukselle!!
https://www.aamulehti.fi/uutiset/tyollisyys-kasvanut-kovaa-vauhtia-vuodessa-100-000-tyollista-lisaa-tarkein-syy-tyollisyyden-kasvulle-loytyy-luonnollisesti-talouskehityksesta-201092415/
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kaikki muut ovat kiitollisia ja tyytyväisiä huippuhallitukseen paitsi laiskat ja ideologiset työttömät.
63%+suomalaisista+on+siis+laiskoja+tai+ideologisesti+työttömiä.
No nyt Suomi on ainakin työvoimpolitiikan kautta esimerkillinen sosialisti valtio jonka tavoitteena on olla länsimaisien taloukehityksen kärki valtioiden joukossa . Kehitys yhteiseksi hyv'äkis tekemiseksi näyttää olevan joidenkin mieleen niin että mili hyvä työttömien aktiivitoimista ja aktiivimalliin siirtymisetä työnteettämisen malliksi mielyttää niin paljon että toimien edistämiseksi ja toimiin itsekin pääsemiseksi pyritään työttömät leimaamaan laiskoiksia ja syyllistetään työttömyydestään vaikka varsin hyvin tiedetään että voitytojen maksimoimiseksi yrityssaralla on viimeisen kymmenen vuoden ajan pidettty toistuvia ja säännöllisiä yt neuvotteluja tuotantojen tehostamiseksi ja voittojen maksimoinniksi jolloin tekijöiltä ei ole kysyttty jäätkö vai lähdetkö. Ainoa vaihtoehto on ollut lähteä.
Tuohan nyt on ihan selvä. Demarit ja vassut olisivat ajaneet Suomen vielä syvempään lamaan. Nyt on onneksi toisin.
KokoomuspersuTROLLI.
Minäkin käyn nyt kuntouttavassa tukityössä 4h/ 1 krt/vko. Olenko siis nyt pois rumentamasta työttömyystilastoja..jos näin niin kyllä itsetunto kohoaa kohisten.
Totta kirjoittelet, kaikki jotka on määrätty koulutukseen, kuntouttavaan työtoimintaan tai tukityöllistettyjä ovat työttömyystilastoista pois, kohta haetaan historian roskakorista työkomppania malli ja sen jälkeen työttömyystilastointi voidaan lopettaa koska kaikki kynnelle kykenevät ovat "töissä".
Suomalaiset ovat populismiin taipuvaista kansaa ja on ilmeistä, että vihervasemmiston valhepropaganda saa monet haluamaan vihervasemmiston talaisin valtaan.
Suomi ei päässyt mukaan edelliseen 2012-2013 noususuhdanteeseen, kun valtionvarainministerötä johti Demari ja Vasemmistoliitto sekä Vihreät olivat hallituksessa. Silloin otettiin vain lisää valtionvelkaa ja jätettiin talouden rakenneuudistukset ja sopeutukset tekemättä. Silloin kaikki muut euroa valuuttanaan käyttävät maat tekivät nuo (epäsuositut) talousratkaisut ja niiden kaikkien talous koheni, vain Suomi taantui silloinkin.
Minusta olisi parasta, että Kokoomus ja Keskusta ilmoittaisivat jo nyt etteivät lähde vihervasemmiston kanssa hallitukseen, vaan tarjoavat yhdessä porvaripuolueiden vaihtoehdon, eli nykyisen tapouspolitiikan jatkamisen.
suomalaiset myös lisää perusteettomia turvapaikanhakijoita Ruotsista kuten Kokoomuksen johtajana toimiva Orpo jonka akka perusti heti pakolaisten asioita hoitamaan oman firman?
Kaikki Abdullahit on saanu töitä!
Jep. Tämä olikin kaiken taustalla. Musut duuniin.
Älä ruoki maksettua trollia ja sellainenhan tämä on. Massa-aloituksia pukkaa.
Oikeistohallituksen+tavoitteenahan+on+100%+työllisyysaste+ja+kaiken+työttömyysturvan+lopetus,eli+vielä+on+matkaa.+Lisäksi+työkyvyttömyyseläkkeiden+poisto+sekä+myöskin+vanhuuseläkkeen+että+lapsilisien+että+yleensä+kaiken+sosiaaliturvan+poisto(asumistuet,lapsilisät,terveydenhuolto),ihan+kaiken,mutta+veroja+ei+kuitenkaan+haluta+laskea,niistä+ei+oikeasiipi+hiisku+sanaakaan.
Kyllä Rinteeltä on varmasti tullut kuset housuun monena yönä kun näkee painajaisia siitä kun tämä hallitus on päässyt työllisyys tavoitteeseen,, toivottavasti kansa tajuaa ettei äänestä demareita, koska he ajavat taas tämän maan lamaan,,
Trolli.
Toivotaan että nämä puolueet eivät ole seuraavassa hallituksessa, demarit, vasurit, vihreet ja rkp-laiset,,
Ensi vaaleissa nykyiset hallituspuolueet pudotetaan polkemasta kansalaisia maanrakoon ja lopetetaan tämä veronkierron suosiminen ja työtätekevien polkeminen.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005231998.html
http://finka.fi/ansiopaivarahan-kesto-lyhenee-maara-alenee/
https://rakennusliitto.fi/2017/12/19/harjuniemi-tyottomyysturvaa-leikattiin-mutta-menot-kasvavat/
https://demokraatti.fi/kiistelty-hallintarekisteri-lapi-eduskunnassa-kolme-perussuomalaista-vastusti/
https://www.talouselama.fi/uutiset/ekonomistit-hurraavat-kiky-sopimusta-pahin-ongelma-on-useita-vuosia-jatkunut-heikko-tuottavuuskehitys/744b902b-da52-3782-9523-a839efe54510
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3779823-palkansaajien-tutkimuslaitos-kiky-ei-ollut-kaanne
ja sossujen painajainen toteutui etuajassa. Parantunut työllisyys syö noiden kassasta. Vähenee se väki jonka puolesta esittää olevansa myötätuntoinen kun tosiasiassa ei kiinnosta kuin oma tulotaso.
Juuri noin se on.
Kokoomuspersu trollaamassa.
Ei ole, TROLLI.
Aloittaja on palstan vakio kokoomusTROLLI.
Se on nyt noiden työllisyys lukuprosenttejen kanssa selvästi sellainen meininki , että uutisoinneilta on mennyt luotettavuus tyystin ,selkeästi provokaatisen työllisyyden parantumisen todistelutarpeen ja työttömyystilastojen piilotelun myötä.
Ainakin Antti Rinne on vastustanut kaikkia hallituksen hyviä toimenpiteitä, mutta onneksi Antti on pysyvästi oppositiossa.
Linkki "tietoosi", muutoin huuhaata.
Nyt jääkin nähtäväksi, menevätkö lapsuutensa ostarilla lorvineet ja suvakkien kanssa naiskennelleet partalapset töihin esim.vanhainkotiin tai muualle hommiin vai shoppailevatko mieluummin kavereiden kanssa ja siittävät lisää työttömiä tuensaajalapsia Jumalan tahdosta...
Joopa+joo+,+Saksassa+on+ollut+0%+työttömyysaste+jo+monta+vuotta,+täällä+on+työllisyysaste+72%+ja+puhutaan+kovasta+työllisyyden+kasvusta+,+miksi?
Ja+USA:n+talous+kasvaa,lähtötasokin+on+jo+tosi+korkea,+kiitos+Trumpin+4%+vauhtia+https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005771696.html
Tosiasia+on+että+olemme+ryysyläisiä+ja+talous+sakkaa+edelleen+,+pieni+kasvu+johtuu+talouksien+velanoton+lisäyksestä+ja+kulutuksesta+,+vienti+ei+edelleenkään+vedä+koska+olemme+Eurossa+joka+on+liian+vahva+valuutta+meille.
Tässä+jäätävää+asiantuntemusta+Suomen+tilasta:https://www.paavovayrynen.fi/2018/07/08/eduskunnan-euro-elefantti/