Aktiivimalli 2 voimaan

Mahdollisimman pian. Perustelen sitä sillä että se takaa yhteiskuntarauhan. Joutoväki hakee töitä ja joutuvat yrittämään käyttäytymään fiksusti ja pukeutumaan siististi olemaan siis kunnon kansalaisia hyviä ihmisiä kaikinpuolin. Pois jää kaikenmoinen vouhotus äärioikeistoista ja rasismeista ja prideistä ja pakolaisista jää pois kaikki typerät mielenilmaukset ja marssit ja suomessa olisi parempi ja järkevämpi ilmapiiri ja ihmisetkin sitä myötä fiksumpia.
11160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo ois kiva päästä täytteleen niitä hakemuksii palakkavaatimuksineen.

Äänestä

Aktiivi 2 tulee kait vasta sitten, kun Sipilän maakuntamalli on saatu runnottua läpi eli ei milloinkaan. Kepupäsmäreille ei vaan saa antaa yhtään valtaa, ovat aivan sietämättömän kuspäitä.

Äänestä
  • Aktiivimalli 2 pitäisi paukuttaa voimaan erillislakina mahdollisimman pian, mielummin jo syyskuun alusta. Jokainen ideologien työtön on saatava tekemään jotain palkkansa eteen. Nyt heille maksetaan mielenvikaisella tavalla ilmaista kalja ja tupakkarahaa suoraan sohvalle.

    Äänestä

  • pikavauhtia.voimaan kirjoitti:

    Aktiivimalli 2 pitäisi paukuttaa voimaan erillislakina mahdollisimman pian, mielummin jo syyskuun alusta. Jokainen ideologien työtön on saatava tekemään jotain palkkansa eteen. Nyt heille maksetaan mielenvikaisella tavalla ilmaista kalja ja tupakkarahaa suoraan sohvalle.

    Ei sitä voi sanoa palkaksi se on orjamaista alipalkkattua pakkotyötä. Orjakin sai ruokaa ja katon päälleen. Yritykset ja niiden omistajat taas saavat sossutukea kun palkkakulut sosialisoidaan veronmaksajille.

    Äänestä

ootk ojoku porvari ja tiedät ettei sun laisia se tule koskettamaan

Äänestä

Aktiivi 1,2,3,4 jne. haudataan vähin äänin ens eduskuntavaalien jälkeen, se siitä. Olipahan harvinaisen epäonnistunut lakitekele mutta niin hallituksensa näköinen.

Äänestä
  • Kuinka niin? Nykyinen hallitus jatkaa kansan tahdon mukaisesti myös ensi kaudella.

    Äänestä

Ei .taida keskusta ja sipilääänillä juhlia.

Valtakunnan oikeus on todennäköisesti tulossa

Äänestä

Miksi oikeisto aina olettaa että tasavaltaisessa demokratiassa se voisi koskaan tehdä nykyisen kaltaista voittoa ja korkoa köyhempien selkänahasta? Eihän sitä ole missään kirkossa kuulutettu että se kuuluu noin olla.
Parempi olisi ottaa tuo valta pois porhoilta niin ideologiset vastaanpanemisetkin loppuisi siihen ja kaikki haluaisi osallistua minimitoimeentulonsa tekemiseen,se on varma koska suurin osa haluaa elää hyvin mutta ei olla jatkuvasti, jo vuosisadat,ns porvarien orjana,koska tämä vääryys loppuu ja alkaa se oikea demokratia ja oikea tasa-arvo?

Se on harmi että Suomikin muitten länsimaitten tavoin vain haluaa elää tuota riistoporvaroen ikiaikaista unelmaa,jossa äänestykset ovat irvikuva perustuslaissa olevista asioista.
Sen on loputtava sietämättömänä pikimmiten,toivottavasti jo seuraavissa äänestyksissä tavallisten ihmisten silmät aukenee. Jokaisella olisi mahdollisuus ajella vaikka Ferrarilla jos niin sovitaan ja niitä tehdään tai mitä muuta hyvänsä,vain taivas on rajana,mutta minkään rahan ei pitäisi koskaan olla sen esteenä niin kuon nykyään ja aina on ollut.

Älköön kukaan sijoittaja ja banksterit kuvitelko että he saavat koko maailman alistettua vain omantahdonvaltansa alle. Ideologiset työttömät ovat juurikin se oikea voima tuota hulluutta vastaan,päinvastoin kaikkien tavisten pitäisi liittyä heihin ja ilmottautua ideologiseksi työttömiksi,vain siten kapialismin valta murtuu lopullisesti.

Tavallisten ihmisten silmät todella alkaa avautua kunhan heille näytetään miten heistä on todella tehty vain hyväksikäytettyjä rahan tahdottomia orjia,joille ei edes anneta mahdollisuutta ymärtää että asiat voisivat olla toisinkin,paremmin,itseään ei tarvitsisi työllä kuoliaaksi kiduttaa.

Tämä rahanvallan ongelma oli myös viime sisällissodan pääsyitä mutta silloin se voitti ja jäi jatkamaan myyräntyötään tavisten edessä mutta nyt voi olla uudet voimat tulossa myös Suomessa kunhan vain kannatusta on asioidenmuutokseen ja vallankumoukseen on tarpeeksi paljon.
Suurin osa ihmisistä on vastointahtojaan ns oravanpyörässä mutta vain luulevat että asioiden kuuluu olla niin mutta se on harhaa ja siksi äänestävät yleensä itseään ja omaa paremmin vointiaan vastaan.

Äänestä

Suunnitelmat aktiivimalli kolmosesta ovat vuotaneet nettiin.

Aktiivimalli 3

Kaikista työllistymistä edistävistä toimista kieltäytyvä työtön voidaan määrätä jalkapuuhun.
Jokaisen te-toimiston pihaan ja jokaisen kunnan torille tulee rakentaa jalkapuut työllistämistoimista kieltäytyneitä varten.
Rangaistuksien kestosta päätetään myöhemmin.

Luonnosesityksen ensiversio.
Jari Lindström
Työministeri

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työtönaktiivimallinpuolu kirjoitti:

Mahdollisimman pian. Perustelen sitä sillä että se takaa yhteiskuntarauhan. Joutoväki hakee töitä ja joutuvat yrittämään käyttäytymään fiksusti ja pukeutumaan siististi olemaan siis kunnon kansalaisia hyviä ihmisiä kaikinpuolin. Pois jää kaikenmoinen vouhotus äärioikeistoista ja rasismeista ja prideistä ja pakolaisista jää pois kaikki typerät mielenilmaukset ja marssit ja suomessa olisi parempi ja järkevämpi ilmapiiri ja ihmisetkin sitä myötä fiksumpia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu