- toimii ja vaikuttaa Suomen Eduskunnassa - talossa jossa säädetään lakeja ja joihin myös tämän henkilön kautta ja Vihreän liiton kansanedustajat toimivat työssään "kansakunnan parhaaksi"!
https://www.vihreat.fi/henkilo/aino-pennanen
Aino Pennanen
Toimin Vihreän eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteerinä.
Vastuualueisiini kuuluu:
•Oikeudelliset asiat
•EU-asiat
Yhteystiedot
[email protected]
Tel: 09 432 3601
"...Jokainen on lämpimästi tervetullut mukaan Vihreiden toimintaan: tapoja toimia on monenlaisia."...
"Vihreissä toimii monia vapaaehtoisia aktiiveja sekä paikallisella että valtakunnallisella tasolla. Uusia innokkaita vapaaehtoisia tarvitaan aina – ilmoita itsesi mukaan! Ilmoitamme sivulla avoimista vapaaehtoistehtävistä, luottamustehtävistä sekä työpaikoista."
Pian uutiset ovat täällä?
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/tykkaa-seuraa
https://www.vihreat.fi/henkilo/aino-pennanen
Aino Pennanen
Toimin Vihreän eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteerinä.
Vastuualueisiini kuuluu:
•Oikeudelliset asiat
•EU-asiat
Yhteystiedot
[email protected]
Tel: 09 432 3601
"...Jokainen on lämpimästi tervetullut mukaan Vihreiden toimintaan: tapoja toimia on monenlaisia."...
"Vihreissä toimii monia vapaaehtoisia aktiiveja sekä paikallisella että valtakunnallisella tasolla. Uusia innokkaita vapaaehtoisia tarvitaan aina – ilmoita itsesi mukaan! Ilmoitamme sivulla avoimista vapaaehtoistehtävistä, luottamustehtävistä sekä työpaikoista."
Pian uutiset ovat täällä?
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/tykkaa-seuraa
Vastaukset 34
Vanhimmat
Illan 31.7.-18 jatkouutisoinnissa viherpiru Toukopouko silmät syvällä päässään ja hampaat madoissa suu virneessä hehkuttaa alaisensa" vai tasa-arvoisensa Pennasen ROHKEUTTA lentokoneessa!
Mutta nyt myöhemmin illan IS:ssä ottaa takapakkia vaikka samalla tulee Pennasta edelleen ...
( naikkonen on hyvä ja helppo antamaan ja se riittää poukolle)!
--
NÄIN: Tarkoittaako kollegaansa vai lennätettyä ulos ohjattua suojattiaan?
Vihreiden puheenjohtaja Touko Aalto puolustaa puolueensa työntekijää, lainsäädäntösihteeri Aino Pennasta.
Aallon mukaan Pennasella oli oikeus ilmaista mieltään ja yrittää estää tilanne, joka Pennasen mukaan oli pakkopalautus.
• Vihreiden Aino Pennanen oli lähdössä lomalle, kun huomasi vaikertavan miehen – idea protestista syntyi hetkessä
"Touko Aalto myöntää, ettei tunne lentokonekohun taustaa – ”On mahdollista, että kyseessä oli oikea rikollinen”_"?!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005775661.html
Jos palautettava olisi ollut korski vaalea pitkä saksalaismies, olisi pennasen likka ollut aivan vaiti.
Olisi se silloinkin noussut pystyyn ja kiljunut "ei natseja Saksaan, ei natseja minnekään".
Voiko tällaiset henkilöt toimia eduskunnassa vähemmästäkin on potkittu puolueesta muissa puolueissa?
Juuri näin asia on. Persujen ryhmässä vastaavasta tempauksesta olisi ko henkilö erotettu välittömästi tehtävästään.
olisi ollut persu olisi syyttäjä jo ilmoittanut että asiasta nostetaan syyte lentoturvallisuuden vaarantamisesta.
Esimerkillistä kansalaisrohkeutta vihreältä taas kerran, Hyvä, hyvä niin sitä pitää menetellä tosielämässä kun vääryyttä huomaa eikä istua kakat housuissa kyyryasennossa vierustalla.
että Vihreiden mielestä rikollinen toiminta on hyväksyttävää jos siitä saadaan mediahuomiota.
Trolli.
titityy
Onneksemme nyt ei ollut Hakkarainen kyseessä :D
"Touko Aalto myöntää, ettei tunne lentokonekohun taustaa – ”On mahdollista, että kyseessä oli oikea rikollinen”_"?!
Virheä Pennas-ämmä on selvästi oikea rikollinen !
Hullu ämmä terrrorisoi Suomen lentoliikennettä.
Kyseessä Sairaan Hullun Lehmän Terrorismi.
Lentokoneen kaapausyritys. Tuomion pitää tulla sen mukaan.
Omat lait vihreillä.
Punavihreät ottavat oikeuden omiin käsiinsä
Finnairin lennolla oli suomalaisen oikeuslaitoksen ja hallinnon laillisiin päätöksiin perustuva henkilön pakkopalautus. Samalle lennolle sattui Vihreiden lainsäädäntösihteeri Aino Pennanen. Hän nousi seisomaan lentokoneessa, eikä totellut henkilökunnan ohjeita ja määräyksiä. Lentoturvallisuuden vuoksi ja kapteenin pyynnöstä poliisit veivät häiriköineen henkilön koneesta pois.
Asialla on tätä yksittäistapausta laajempi merkitys. Kysymys kuuluu, että onko joillakin yksittäisillä henkilöillä tai sitä laajemmilla tahoilla poliittisista tai muista syistä oikeus asettua lain yläpuolelle?
Vastaus on, että ehdottomasti ei.
Demokraattinen yhteiskunta perustuu siihen, että demokraattisesti valitun lainsäädäntöelimen laatimat lait säätelevät yksittäisten kansalaisten ja koko yhteiskunnan toimintoja. Ne luovat pelisäännöt, joiden pohjalta yhteiskunta toimii kansan enemmistön tahdon mukaisesti.
Lopputulemana on sekasorto, jos Vihreiden lainsäädäntösihteerin menettely hyväksytään laajemmin. Silloin ratkaisee vahvimpien oikeus. Se ei ole laisinkaan yhteiskunnan heikompien, huolenpitoa ja turvaa tarvitsevien ihmisten edun mukaista.
Vihreiden lainsäädäntösihteerin menettely on erityisen tuomittava hänen ammattitaustansa vuoksi.
Ikävintä kuitenkin on, että laittomuuksien hyväksyminen on punavihreiden keskuudessa melko laajaa. Puhuihan esim. vassareiden Li Andersson taannoin “paremmasta väkivallasta”. Anarkian tie on erittäin vaarallinen ja tuomittava.
Samaa mieltä on Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho. Hän kirjoittaa, että “vihreiden puheenjohtaja Aalto lietsoo kapinaa lakeja ja tuomioistuimen päätöksiä vastaan. Onko lakiasäätävä elin ihan oikea paikka henkilölle, jonka mielestä lakeja ei tarvitse noudattaa?”
Kannattaisi tietysti miettiä vihreiden asemaa laillisena puolueena jos he puheenjohtajaa myöten tukevat tällaista toimintaa.Kyse ei ole enää demokratiasta vaan anarkiasta. politiikassa taas vaikutetaan demokratian keinoin. valitettavasti sekä vasemmisto että vihreät ovat tarkoituksellisesti hämärtäneet tätä rajaa eikä kukaan edes ota sitä puheeksi.
Niin juuri.
Nythän on Finnair vaatimassa vahingonkorvausta, samoin matkustajat samassa koneessa joille on aiheutunut haittaa ja ongelmia aikataulujen yms. suhteen.
Eikä siinä kaikki, myös lentoliikenteen häirintä erikseen, ja sen mukaiset sanktiot, tätä kaikkea ei vihermonsteri ToukoPouko ollut kiireessään lausunnon antamiseensa ehtinyt miettiä ja nyt tulee sitten "korjaavia lausuntoja", mitä hän todellisemmin tarkoittaa!?
Mies joka puolustelee vain sen vuoksi rikollista tekoa että on samasta puolueesta on väärin!
Ja Aalto syyllistyy myös tällä lausunnollaan kiihottamiseen e eli jatkossakin vastaavaan toimintaan ja lainvastaisuuteen!
Olisi voinut kuvitella jos ja kun tämä "lainsäädäntösihteeri" Pennanen ja puolueensa ovat lainsäädännön työssään toimijoita, ja olisivat tehneet lakeja sen mukaan jotta ei sooloiluja tarvittaisi missään muodossa oli kysymyksessä äänestäjien eli kansalaisten edun mukainen toiminta tapa!
Mielenkiinnolla++odotan+seuraavaa+puoluegallupia,+jokos+kansa+vihdoin+on+tajunnut+virheiden+olevan+anarkistinen+Suomen+nakertajapuolue?+Ja+kannatus+laskee+samoihin+lukemiin+kuin+sinismurffeilla,+eli+tuonne+1-1,5%+tuntumaan!+Katoavia+värejä+eduskunnasta+siis+siniset+ja+vihreät.
täYtyy mEnnä tAnssiTunnille mUtta siNÄ jäIt sEisomaan lUmeen.
Niimpä, sanoittaja epäpätevä apulaispormestari Sinnemäki on yhä samaa sakkia, ja hakee sen kuin kykenee omanmielensä mukaisia aloitteita ja toimenpiteitä ja ohituskaistaa suosimilleen kansanryhmille joilla ei koko kaupungin eli Helsingin kannalta ole parhaat mahdollisuudet tasa-arvon kannalta!
Me kuullaan vielä myös Sinnemäen ja kollegoidensa edesottamuksista kaupungin hallinnossa!
No ovat jopa H:gin Opetusviraston rikolliseen tietohallinnon päällikön ja laajempiin rikoksiin verrattavaa matskua!
Kokonaisuutenaan Helsingin kaupungin organisaatio ja hallinto on aika hallitsematon nykyisellään!
Miten on mahdollista , että poliisi antaa vain huomautuksen tuollaisesta toiminnasta , tavallinen tallaaja saa paljon vähäisemmästäkin sakkoja , tässä olis sisä ja oikeusministerille tutkittavaa , mutta ovat kokkareita , niin eipä mitään tule tapahtumaan.
Eikö edes sakkoja saanut. Hävytöntä. Joku muu olisi sakot saanut.
Käytös oli ainakin idioottimaista. Vain vihreät voi olla noin tomppeleita ja käyttäytyä kuin porsaat.
En voisi kuvitella koskaan, että voisin vihreitä äänestää.
Noin typeriä he ovat, kuten tämä Aino oli.
Lentoliikenteen törkeä tahallinen vaarantaminen on erittäin vakava rikos.
Palautettava oli vaarallinen rikollinen. Ja vaikka ei olisi rikollinen, jos saa kielteisen turvapaikkapäätöksen, se on moro ja per heti.
Mitä Vihreä yleensäkään teki lentokoneessa, joka on yksi pahimpia ilmakehän saastuttajia? Ai niin, lomamatkalla! Kaikkeahan saa tehdä, kun on parempi ihminen.
Voisiko muuten joku vihervasemmisto viisas tai muu hyödyllinen idiootti kertoa, mikä olisi sopiva määrä maahanmuuttajia Suomeen: 50.000, 500.000, 5.000.000 vai ääretön määrä? Silläkö maailma sitten pelastuu?
Ainoa oikea ja kestävä ratkaisu ympäristöongelmiin on maailman väkiluvun laskeminen eli yhden lapsen politiikka koko maailmaan ainakin sadaksi vuodeksi.
Luulisin että niin paljon kuin tulijoita riittää, ja riittäähän niitä.
Taas yksi todiste loputtomaan ketjuun että eduskunta on HYVINVOINTIUMPIO joka vieraannuttaa TODELLISESTA ELÄMÄSTÄ.
Niinpä.
http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/259029-valokuva-jonka-maailman-vihreat-haluaisivat-havittaa
Pöljä viherKOUHO.
Vihreät ottavat koko elintason sosiaaliturvan omaan käyttöönsä ja hyödykseen. Samaan aikaan ja nyt myös samassa paikassa (koneessa) vaaditaan muilta tekoja maailman parantamiseksi. Raskauttavaa oli myös että Pennasella kuten myöhemmin Toukolla ei ollut tietoa mikä matkustaja ja tilanne koneessa oli. Heillä vain oli oikeus valittaa ja syyllistää muita.
Onkohan tässä jo kuvottavuuden huippu tullut esiin.
Katainen erotti Ikka Kanervan twiittailusta, mutta kukaan ei erota lainsäädäntösihteeri Pennasta tai pornopelle Touko Aaltoa! Vain kansa voi äänestämällä päättä haluaako kannattaa Viherpellejä!
Vihreys on vitunmoinen mielisairaus, vittu puolueen johtaja hilluu homostelemassa alasti klubilla ja ylpeä siitä
Pennanen pitäisi erottaa tehtävästään. Eihän sen käytös ole normaalia.
Kuka sitä enää äänestää. Ei kukaan.
Kunnon sakot häiriköinnistä. Suvakkeja ei kaipailla. Suomi suomalaisille.
Aino Pennanen - Touko Aalto - Jani Toivola . Edesauttaa vihreän liiton alasajoa . Lainrikkoja -homostelijat ja Kluuvikatu .siinä vasta koijarit =" kansanedustajat ja apuri" Kuka ja ketkä voi äänestää vihervasemmistoa ?