Maahanmuutto

Avunantoa

Onko Jt:llä mielipidettä maahanmuuttajiin ja turvapaikanhakijoihin?
Jos joku tulokas haluaa tutustua uskoonne, miten menettelette, jos hän ei ole valkoihoinen? Salliiko uskonne seka-avioliitot?
Olen lukenut tiedotteistanne, että katastrofien sattuessa avustatte uhrautuvasti uskonveljiänne ja -sisarianne. Miten voitte hätäalueella tietää, kuka teidän avustettaviinne kuuluu?
Miten käy, jos havaitaan, että olette avustanut luterilaista ja muhamettia?

Sen olen ymmärtänyt, ettei seurakuntanne avusta Suomeen tulleita turvapaikanhakijoita, Heillähän ei ole täällä mitään hätää.

15

256

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<Olen lukenut tiedotteistanne, että katastrofien sattuessa avustatte uhrautuvasti uskonveljiänne ja -sisarianne. Miten voitte hätäalueella tietää, kuka teidän avustettaviinne kuuluu?>>>

      Jehovan todistajat lohduttavat Italian maanjäristyksen kokeneita tarjoamalla Vartiotorni-lehteä.

      Jehovan todistajat levittivät syyskuussa 2016 maailmanlaajuisesti Vartiotornin numeroa, joka käsitteli kysymystä ”Mistä voit saada lohdutusta?” Italiassa todistajat tekivät erityisjärjestelyjä tarjotakseen Raamattuun perustuvaa lohdutusta Keski-Italian maanjäristysalueen asukkaille. Elokuun 24. päivänä Lazion, Marchen ja Umbrian maakuntiin oli iskenyt maanjäristys, joka oli voimakkuudeltaan 6,2 magnitudia Richterin asteikolla. Lähes 300 ihmistä kuoli ja yli 2 000 joutui jättämään kotinsa.

      https://www.jw.org/fi/uutiset/mediatiedotteet/alueittain/italia/jehovan-todistajat-tarjoavat-lohdutusta-italian-maanjäristyksen-jälkeen/

      Jehovan todistajat pyrkivät avustamaan toisia Jehovan todistajia aineellisesti, esimerkiksi lahjoittamalla solmion. Sehän se on kaikista tärkein väline, jos on joutunut katastrofin uhriksi.

      Toukokuu Vartiotorni-lehdessä 2017 kerrotaan sivulla 5 näin:

      ANNA PAKOLAISILLE KÄYTÄNNÖN APUA
      11 Aluksi meidän on ehkä huolehdittava siitä, että veljillämme on ruokaa, vaatteita ja muut välttämättömyydet. Paljon hyvää voidaan saada aikaan pienillä teoilla, esimerkiksi antamalla veljelle solmio. Kun pakolaiset ilmaisevat olevansa kiitollisia eivätkä ole liian vaativia, heitä auttavien on helpompi tuntea antamisen iloa. On tietysti tärkeää, että pakolaiset pyrkivät aikanaan huolehtimaan itse omista tarpeistaan. Näin heidän on helpompi säilyttää itsekunnioituksensa ja hyvä suhde veljiin. (2. Tess. 3:7–10.) He tarvitsevat joka tapauksessa käytännön apua.

      • Solmio.tyrkyllä

        ". . . antamalla veljelle solmio . . ." Voiko seurakuntalainen ihan oikeasti lukea iltakokouksessa tällaista Vartiotornista, nauramatta ja hihittämättä, kun tietää, että ihmiseltä on mennyt kaikki, mm. pukupaita, ja hän kulkee verkkareissa ja t-paidassa kantaen muovikassissa koko maallista omaisuuttaan?
        Sanottiinko artikkelissa, miten on sitten toimittava, kun avustuksen kohde vetää antajaa turpaan solmion saatuaan?


    • Mutaa

      Sinähän voit ryhtyä toimiin, vaikutat tietävän kaikesta kaiken. Siitä vaan, kääri vain hihasi ylös ja tee jotain ihmismäistäkin kaiken kyyläämisen sijaan. Ole kerrankin mies, eikä pahantahtoinen juoruämmä. Jes.57:20, 21

      • Jastsakka

        Lahkosta ei saisi kertoa, kun se kerran mainostaa itseään.
        Päinvastoinhan se on, kuin Mutaa sanoo, sitä on osattava varoa, siitä on varoitettava
        Ei ole syytä lahkolle, ei liittymiseen


      • Impiumpilampi

        Mutaa sanoi että sinun tulisi olla mies, eikä juoruämmä. Tämä kertoo paljon kuinka arvostus jakautuu sukupuolen mukaan. Mies tuo luomakunnan kruunu on korkealla, ja naisväki "ämmät" tulee perässä. Ei se tasa-arvo pääse patriarkaalista järjestystä kaatamaan, samat ovat arvot kuin talibaaneilla!


    • missä_rauha

      Mikäs Jastaakan lahko on ? Lauserakenteitasi on joskus vaikea ymmärtää. Kerroppa omasta lahkostasi jotain mainosmielessä. Joko siellä esimerkiksi tiedetään, mikä on se kuvapatsas, josta Daniel kertoi kirjansa 2: 36:sta eteenpäin ja miten se tulee koskettamaan elämäämme lähitulevaisuudessa? Joten Jatsakka nyt antamaan todistus Raamatun tuntemuksestasi. Jos oma tuntemuksesi riitä, soita vaikka Turuselle. Hän varmaan tietää, onhan hän maisterismiehiä.

      Turvapaikahakijoista voi vain sanoa, että hekin ovat ihmisiä. Tuntematta jokaisen taustaa, kohdelkaamme heitäkin ihmisinä. Ei ole helppo lähteä kotoaan ja jättää kaikkea. Lähtisitkö itse vapaaehtoisesti surman suuhun. Ihmiset ovat itsekkyydellään riistänyt monilta ihmisarvoisen elämän. Sodat, joihin myös on innokkaasti osallistuneet kristityiksi itseään kutsuvia, ovat tehneet joidenkin elämästä täysin mahdottomaksi. Moni on saanut nähdä rakkaan omaisensa murhattuna ihan silmiensä edessä. Ja Venäjällä valtaa pitävä uskonnollinen laitos on myös valheillaan saanut ihmisiä vankiloihin ja pois työpaikoiltaan, puhumattakaan raa'asta kohtelusta, jota viattomat ihmiset ovat saaneet kokea. Tätäkin jotkut puolustavat ja pitävät sitä hyvänä asiana. Usein ihmettelee ihmisen pahuutta ja kykyä tehdä itsestään tunteettoman sadistin.

    • Kastudiasitar

      "mikä on se kuvapatsas, josta Daniel kertoi kirjansa 2: 36:sta eteenpäin ja miten se tulee koskettamaan elämäämme lähitulevaisuudessa? " ( missä_rauha 3.8.2018 22:00)

      -Vartiotorniuskonto on erikseen kuvapatsaineen.

      -"Mene ja iloitse Herrassa, uskosi on sinut pelastanut"
      -Tätä Raamatun lausetta ei todistajat tunne, eivät tiedä kuka niin sanoi.

      Kuvapatsasongelmiin vastaa jo tuo 36 jae: "ja nyt sanomme kuninkaalle sen selityksen"

      -Mietitkö sinä kuvapatsaita (miksi miettiä, esim. Ateneumilla H:gissä tapaa niitä nähdäkin, ihan ihailtavaa taidetta)
      vai kiinnostaako pelastus ?

    • missä_rauha

      Testasin vain Raamatun tuntemusta. Sehän on Danielin ennustus, joka kertoo eri maailmanvalloista ja ne kuvattiin kuvapatsaalla ja viimeisen ollessa vallassa Jumalan valtakunta tulee ottamaan siltä vallan. Kehoitan tutkimaan Raamattua ja sen tärkeitä ennustuksia, koska se koskee meitä kaikkia.
      Ei se, että menee vain rauhassa tuntematta Raamattua, riitä pelastukseen. Täytyy tuntea se, mitä Jumala tahtoo meiltä ja siksi hän antoi sanansa meille. Ei sitä turhaan kirjoitettu.

      • Kresken

        Ihmisen poika tulee varsin näkyvästi takaisin (kristinopissa)

        Vartiotorniuskonnossa Jeesus on enkeli Mikael, ehkä siksi palannut näkymättömästi, taikka siksi, että vartiotorniuskonnossa nyt enkelit vain tulevat takaisin näkymättöminä ?


      • Paipapum

        ...Danielin ennustus , joka ," Historian isänä tunettu Kreikkalainen hesiodos kertoi saman tarinan jo aiemmin , joten kyse on niistä maailmaa kiertävistä kaupunkitarinoista , , joita värkättiin taikauskoisen kansan ostettavaksi ,
        ja ei se Jeesus voinut pelastuksesta " puhua , kun ei hänen kotikielessään Arameassa ole sanaa " pelastus , "
        Huono kreikkalainen kääntäjäorja laittaa suti mitä sattui ,


      • Valitselukemisto

        Tuommoiselle tuulelle voi päästä vartiotornia lukemalla


    • Solmio.tyrkyllä

      Kysymys kuului, miten autatte pakolaisia, onko mielipidettä heidän hätäänsä.
      Päädytte johonkin Daavidin patsaaseen, ilmeisesti solmio kaulassa.

      • Koputi

        Pakolainen on värvättävä kuin kuka tahansa.
        Eli parhaiten häntä auttaa kaupittelemalla vartiotornin.
        Koska järjestelmäasioiten päättäjäispäivä on niin pian, ei muulla enää ole väliä, eikä kannata aikaa tuhlata.

        Muistoja herää.
        V. 1975 päättäjäisiin valmistauduttiin pitämällä kaksi mahdollista puhetta.
        Tieto levisi myös yleisön piiriin, Ja Herrick Åberg kirjassaan Nykyajan baabelin orjat, kertoo kuinka ovella sanottiin että on vähän kiire, voisitteko pitää sen 2 minuutin puheen vain.


    • Nivala-lehti 25.09.2015: Jehovan todistajat lähestyvät pakolaisia.

      Suomessa on pakolaistilanne muuttunut dramaattisesti vuoden 2015 aikana. Koskaan aikaisemmin maahan ei ole tullut niin suurta pakolaisaaltoa. Jehovan todistajat ovat nyt ottaneet erityiskohteekseen pakolaiset ja maahanmuuttajat. Oulun kierroskonventissa oli siitä puhuttu syyskuussa. Koska tavallisten suomalaisten käännyttäminen on vaikeaa nykyisin, on katse kiinnitetty nyt pakolaisiin. Yksinäisinä ja turvattomina he voivat olla helppoa saalista Jehovan todistajille, jos vain löydetään yhteinen kieli.

      Lue lisää täältä:

      https://johanneksenpoika.fi/uutiset/arkisto/arkisto_k0585.html

      • helppoaehkä

        Helppoa saalista ehkä, mutta rahaa niiltä ei kyllä saa vartiotornin kassaan, jos yhteiskunta pääosin elättää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      10
      1759
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1088
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      963
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      73
      835
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      788
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      751
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      686
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      661
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      657
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      606
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      120
      580
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      44
      539
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      519
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      519
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      493
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    Aihe