Simpukan silmät

Söin tänään kampasimpukoita. Minulla on tapana samalla otta selvää ruokani elintavoista. Kampasimpukan silmät kiinnittivät huomioni. Kampasimpukat ovat hyvin sensitiivisiä varjoille, värähtelyille, veden liikkeelle ja kemialliselle stimulaatiolle. Niillä on 100 sinistä silmää kuoren ympärillä ja ne voivat havaita valoja ja varjoja. Ne ovat elintärkeät puolustusmekanismit saalistajia vastaan. Vaikka ne ovat varsin heikot, silmien sarja voi havaita liikkeen ympärillään ja varoittaa saalistajista, kuten esimerkiksi meritähdistä, ravuista ja kotiloista.

https://en.wikipedia.org/wiki/Scallop

Jäin pohtimaan kreationistien olkiukkoja palautumattomasta monimutkaisuudesta, keskeneräisistä elimistä ja älykkään suunnittelun päämääristä. Miksi kampasimpukan 100 silmää eivät ole yhtä tarkat kuin esimerkiksi kissan samaan suuntaa tuijottavat, stereonäön mahdollistavat tarkat silmät? Miksi kampasimpukan silmät eivät ole yhtä tarkat kuin muuttohaukan silmät toimien noin 390 km/h syöksyssä kyyhkysen kimppuun? Miksi jumala on luonut kampasimpukalle keskeneräiset ja huonot silmät?

17

1130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos jostain asiasta olisi voitu tehdä ''parempi'', niin se ei kuitenkaan poissulje suunnittelua.
      Minun läppärini voisi olla tehokkaampi ja kapasiteetiltaan parempi, mutta se on silti suunniteltu.

      • Järkisyitä

        Eli katsot, että Jumala joutui harjoittelemaan ja loi ensin huonompia versioita kunnes vähitellen oppi lisää ja tekemään parempia tuotteita ihmisinsinöörien tapaan?


      • ik8u7uy6yt45re

        Minusta ameeba ja ihminen ovat elavina yhta ihailtvia. Molemmissa on elama. Ameebaa voi ihailla ja ihmetella.

        Mita tuee moraaliin, niin usein ateistit kiroilevat ihmisen pahuutta. Se lopulta osoittaa etta ihmisella on olemassa moraalikasityksia.

        Syyttavat siita viela sita jota vaittavat teistin jumalaksi. Ohihan se kuitenkin menee. Oman jumaluuteni suhteen.

        Ilman jumaluutta ja pahuutta kaikkeudessa ateisti joutuu kuitenkin luomaan pahuuden ymparilleen esimerkiksi ihmisiin tai elaimiin. Nain ateistinen kulttuuri toimii. Toisinaan, useinkin, uskonnollinenkin.

        Koska tuollaisen kulttuurin yksilon kelvollisuus nojaa saman kulttuurin maaritelmaan kelvottomuudesta, edellyttaa tuossa kulttuurissa kelvollisuuden olemassaolo myos kelvottomuuden olemassaoloa. Siksi kulttuuri alkaa luoda vaikkapa vakisin kelvottomia ymparilleen. Samoin se vaatii, etta maarittelemaansa kevottomuuteen pudonneet pysyvat siella ikuisesti.

        ****Vastakkainen oikeudenmukainen ajattelutapa pyrkii siihen ettei kulttuurissa ole mitaan muuta kuin puhdasta ja ihailtavaa.

        Eika myoskaan yksilon ikuisuudessa. Koska sielta on paha havitetty pois.****

        Mihin muuhun pitaisi pyrkia????


    • Kannattaa myös huomioida että kampasimpukalla ei ole aivoja. Eli sangen alkeellinenkin hermosto pystyy hyödyntämään näköaistin tuomaa informaatiota.

      Kampasimpukat ovat hyviä, mutta kalliita.

      • sama----

        TAH? eIHAN jYRILLAKAAN OLE AIVOJA.


      • ki7iu7t5ry5r4ee344w29
        sama---- kirjoitti:

        TAH? eIHAN jYRILLAKAAN OLE AIVOJA.

        Aivojen puute ei merkitse. Silla: Sielu, "sydan" on ajatusten lopputulos. Lopputulema.

        Sita voi korjata niin kauan kuin elaa, Uudelleen ja uudelleen. Vaikka sielussa ei olisi kuin hitunen hyvaa, se riittaa, kunhan sen vastakohta on havitetty.

        Siksi mm. alylla ei ole merkitysta.

        Tama siis testataan ikuisuudessa. Kun aivot ovat sammuneet. Vain sydan. Ajatusten lopputulos jaa elamaan.

        Hitunenkin riittaa kun se on hyvaa.

        Mutta hitustakaan pahaa ei hyvaksyta.


      • No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?


      • l9uiky7u6utyt5rt3e
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?

        Kaikella elamalla on tietoisuus. Ellei todella sellaisellakin asioilla, jota ei heti tietoisuudeksi loyda.

        Aivoilla ei ole virkaa ikuisuudessa, koska sinun on tarkoitus tulla osaksi jumaluutta. niin ettei sinussa ole muuta kuin "jumaluutta".

        "Sydan " "sielu" on ajatusten tulos. "Sydan" on astia josta voit kaataa pahan pois ja tayttaa sen hyvalla. Sitten kun aivot sammuvat sita ei voi enaa muuttaa.


      • Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?

        Miksihän Jumala katsoi hyväksi suunnitella kreationisteille suunnilleen kanaan verrattavat aivot?


    • 12____13

      > Miksi jumala on luonut kampasimpukalle keskeneräiset ja huonot silmät?

      Eivät ne nyt huonoilta vaikuta, sopi tarkoitukseen. Jos nyt edes tiedetään todella mitä simpukka näkee.

    • naurattaa

      asiahan on niin, että silmät ovat apoteoosi ja klassinen esimerkki, kun joku tahtoo vedota evoluutioteorian heikkouteen: itse Darwinhan on myös aikoinaan myöntänyt, että piti ihmissilmää ällistyttävän täydellisenä – vaikkakin täysin mahdollisena, joka jätetään tästäkin argumentista usein puuttumaan. silmä on tosiaan valtavan monimutkainen meillä ihmisillä, mutta sen pitäminen absoluuttisena on vain tietyissä yhteyksissä oikeutettua. asia on nimittäin monella taholla täysin suhteellinen ja riippuvainen perspektiivistä. esimerkkinäni on eräs äyriäislaji, joka menettää silmänsä lähes kokonaan muuttuessaan aikuiseksi: lajin toukka elelee pintavesissä ja omaa kokonaisen silmän linsseineen ja retinoineen, mutta kasvaessaan se vajoaa syvemmälle kohti pimeää pohjaa – ja samalla häviää tämä silmä miltei täysin, jättäen jälkeensä vain ns. "paljaan retinan" (joka on tietysti hyvin kaukana ihmissilmästä ja kaikesta muusta). kyse on luultavasti siitä, että lajin täysikokoisilla elinolosuhteistaan* johtuen himmeimmänkin valon erottaminen pohjassa on elintärkeää, ja näin laji korvaa resoluution äärimmäisellä sensitiivisyydellä; kaikki kerrokset toukan silmästä poistetaan retinaa lukuunottamatta, jotta maksimoitaisiin siihen osuvan valon määrä. pinnemmalla toukilla silmät ovat "kokonaisemmat", sillä valoa on automaattisesti enemmän ja näin on mahdollista myös erottaa ympäristön yksityiskohtia.

      evoluutio ei ole itsessään älykäs, mutta sen tuotokset ovat ylivoimaisen nerokkaita.

    • ateisti

      En pidä uskottavana yhdenkään ihmisen, joka käyttää silmälaseja, väitettä, että ihmissilmä on täydellinen.

      • Knark5

        3. Mooseksen kirjan mukaan pappi ei saa lähestyä alttaria, jos hänellä on näössä vikaa. Onko meillä lupa hyväksyä silmälaseja käyttävää pappia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe