Simpukan silmät

Söin tänään kampasimpukoita. Minulla on tapana samalla otta selvää ruokani elintavoista. Kampasimpukan silmät kiinnittivät huomioni. Kampasimpukat ovat hyvin sensitiivisiä varjoille, värähtelyille, veden liikkeelle ja kemialliselle stimulaatiolle. Niillä on 100 sinistä silmää kuoren ympärillä ja ne voivat havaita valoja ja varjoja. Ne ovat elintärkeät puolustusmekanismit saalistajia vastaan. Vaikka ne ovat varsin heikot, silmien sarja voi havaita liikkeen ympärillään ja varoittaa saalistajista, kuten esimerkiksi meritähdistä, ravuista ja kotiloista.

https://en.wikipedia.org/wiki/Scallop

Jäin pohtimaan kreationistien olkiukkoja palautumattomasta monimutkaisuudesta, keskeneräisistä elimistä ja älykkään suunnittelun päämääristä. Miksi kampasimpukan 100 silmää eivät ole yhtä tarkat kuin esimerkiksi kissan samaan suuntaa tuijottavat, stereonäön mahdollistavat tarkat silmät? Miksi kampasimpukan silmät eivät ole yhtä tarkat kuin muuttohaukan silmät toimien noin 390 km/h syöksyssä kyyhkysen kimppuun? Miksi jumala on luonut kampasimpukalle keskeneräiset ja huonot silmät?

17

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos jostain asiasta olisi voitu tehdä ''parempi'', niin se ei kuitenkaan poissulje suunnittelua.
      Minun läppärini voisi olla tehokkaampi ja kapasiteetiltaan parempi, mutta se on silti suunniteltu.

      • Järkisyitä

        Eli katsot, että Jumala joutui harjoittelemaan ja loi ensin huonompia versioita kunnes vähitellen oppi lisää ja tekemään parempia tuotteita ihmisinsinöörien tapaan?


      • ik8u7uy6yt45re

        Minusta ameeba ja ihminen ovat elavina yhta ihailtvia. Molemmissa on elama. Ameebaa voi ihailla ja ihmetella.

        Mita tuee moraaliin, niin usein ateistit kiroilevat ihmisen pahuutta. Se lopulta osoittaa etta ihmisella on olemassa moraalikasityksia.

        Syyttavat siita viela sita jota vaittavat teistin jumalaksi. Ohihan se kuitenkin menee. Oman jumaluuteni suhteen.

        Ilman jumaluutta ja pahuutta kaikkeudessa ateisti joutuu kuitenkin luomaan pahuuden ymparilleen esimerkiksi ihmisiin tai elaimiin. Nain ateistinen kulttuuri toimii. Toisinaan, useinkin, uskonnollinenkin.

        Koska tuollaisen kulttuurin yksilon kelvollisuus nojaa saman kulttuurin maaritelmaan kelvottomuudesta, edellyttaa tuossa kulttuurissa kelvollisuuden olemassaolo myos kelvottomuuden olemassaoloa. Siksi kulttuuri alkaa luoda vaikkapa vakisin kelvottomia ymparilleen. Samoin se vaatii, etta maarittelemaansa kevottomuuteen pudonneet pysyvat siella ikuisesti.

        ****Vastakkainen oikeudenmukainen ajattelutapa pyrkii siihen ettei kulttuurissa ole mitaan muuta kuin puhdasta ja ihailtavaa.

        Eika myoskaan yksilon ikuisuudessa. Koska sielta on paha havitetty pois.****

        Mihin muuhun pitaisi pyrkia????


    • Kannattaa myös huomioida että kampasimpukalla ei ole aivoja. Eli sangen alkeellinenkin hermosto pystyy hyödyntämään näköaistin tuomaa informaatiota.

      Kampasimpukat ovat hyviä, mutta kalliita.

      • sama----

        TAH? eIHAN jYRILLAKAAN OLE AIVOJA.


      • ki7iu7t5ry5r4ee344w29
        sama---- kirjoitti:

        TAH? eIHAN jYRILLAKAAN OLE AIVOJA.

        Aivojen puute ei merkitse. Silla: Sielu, "sydan" on ajatusten lopputulos. Lopputulema.

        Sita voi korjata niin kauan kuin elaa, Uudelleen ja uudelleen. Vaikka sielussa ei olisi kuin hitunen hyvaa, se riittaa, kunhan sen vastakohta on havitetty.

        Siksi mm. alylla ei ole merkitysta.

        Tama siis testataan ikuisuudessa. Kun aivot ovat sammuneet. Vain sydan. Ajatusten lopputulos jaa elamaan.

        Hitunenkin riittaa kun se on hyvaa.

        Mutta hitustakaan pahaa ei hyvaksyta.


      • No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?


      • l9uiky7u6utyt5rt3e
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?

        Kaikella elamalla on tietoisuus. Ellei todella sellaisellakin asioilla, jota ei heti tietoisuudeksi loyda.

        Aivoilla ei ole virkaa ikuisuudessa, koska sinun on tarkoitus tulla osaksi jumaluutta. niin ettei sinussa ole muuta kuin "jumaluutta".

        "Sydan " "sielu" on ajatusten tulos. "Sydan" on astia josta voit kaataa pahan pois ja tayttaa sen hyvalla. Sitten kun aivot sammuvat sita ei voi enaa muuttaa.


      • Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        No kun meillä (toisin kun kampasimpukalla) kuitenkin on aivot, niin eiköhän yritetä käyttää niitä. Ei kai ne turhaan meillä ole?

        Miksihän Jumala katsoi hyväksi suunnitella kreationisteille suunnilleen kanaan verrattavat aivot?


    • 12____13

      > Miksi jumala on luonut kampasimpukalle keskeneräiset ja huonot silmät?

      Eivät ne nyt huonoilta vaikuta, sopi tarkoitukseen. Jos nyt edes tiedetään todella mitä simpukka näkee.

    • naurattaa

      asiahan on niin, että silmät ovat apoteoosi ja klassinen esimerkki, kun joku tahtoo vedota evoluutioteorian heikkouteen: itse Darwinhan on myös aikoinaan myöntänyt, että piti ihmissilmää ällistyttävän täydellisenä – vaikkakin täysin mahdollisena, joka jätetään tästäkin argumentista usein puuttumaan. silmä on tosiaan valtavan monimutkainen meillä ihmisillä, mutta sen pitäminen absoluuttisena on vain tietyissä yhteyksissä oikeutettua. asia on nimittäin monella taholla täysin suhteellinen ja riippuvainen perspektiivistä. esimerkkinäni on eräs äyriäislaji, joka menettää silmänsä lähes kokonaan muuttuessaan aikuiseksi: lajin toukka elelee pintavesissä ja omaa kokonaisen silmän linsseineen ja retinoineen, mutta kasvaessaan se vajoaa syvemmälle kohti pimeää pohjaa – ja samalla häviää tämä silmä miltei täysin, jättäen jälkeensä vain ns. "paljaan retinan" (joka on tietysti hyvin kaukana ihmissilmästä ja kaikesta muusta). kyse on luultavasti siitä, että lajin täysikokoisilla elinolosuhteistaan* johtuen himmeimmänkin valon erottaminen pohjassa on elintärkeää, ja näin laji korvaa resoluution äärimmäisellä sensitiivisyydellä; kaikki kerrokset toukan silmästä poistetaan retinaa lukuunottamatta, jotta maksimoitaisiin siihen osuvan valon määrä. pinnemmalla toukilla silmät ovat "kokonaisemmat", sillä valoa on automaattisesti enemmän ja näin on mahdollista myös erottaa ympäristön yksityiskohtia.

      evoluutio ei ole itsessään älykäs, mutta sen tuotokset ovat ylivoimaisen nerokkaita.

    • ateisti

      En pidä uskottavana yhdenkään ihmisen, joka käyttää silmälaseja, väitettä, että ihmissilmä on täydellinen.

      • Knark5

        3. Mooseksen kirjan mukaan pappi ei saa lähestyä alttaria, jos hänellä on näössä vikaa. Onko meillä lupa hyväksyä silmälaseja käyttävää pappia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      124
      6221
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      70
      4288
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3190
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      75
      2215
    Aihe