Eikö uskontoja voisi jo kieltää?

Suurin osa maapallon ihmisistä jo tietää satavarmasti, että ne ovat kaikki ihmisten itse keksimää heikompien alistamista ja kusetusta. Kukaan ei ole koskaan saanut jumalaltaan minkäänlaista apua. Eipä tietenkään, kun niitä satoja kuvitteellisia jumalia ei vain ole eikä tule.
19192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ompa outo ja suorastaan typerä avaus. ( Kuinka ihmeessä joku voi olla noin tyhjä ja tyhmä? )

Varsinkin tuo kohta jossa väitetään, ettei kukaan muka olisi koskaan saanut Jumalaltaan apua.

Avaajan kannattaisi ottaa selvää, siitä kuinka pieni osa maailman väestöstä on ateisteja tai sellaisia ihmisiä jotka eivät usko mihinkään ?

Usko korkeimpaan on asia joka yhditää ihmisä, riippumatta siitä, millaiseen tai mihin Jumalaan ihmiset uskovat. Minä uskon, että ihmisellä on kaipuu Jumalaan ja halu turvata Jumalaan. (Olipa kysymys mistä uskonnosta tahansa.)

Minun mielestäni jokaisella ihmisellä tulee olla oikeus uskontoonsa, jopa siihen että uskoo siihen ettei Jumalaa muka ole.

Äänestä
  • Ateismi on aina johtanut kommunismiin: CCCP, DDR, Albania, Pol Potin Kamputsea jne...

    Äänestä

Ei niitä pidä kieltää, mutta vaatia harjoittamaan niitä omissa piireissään, eikä tulla tuputtamaan niitä yleisille paikoille. Kaikki uskonnot työpaikoilla ja muissa yleisissä paikoissa on turhia. Jokainen saa uskoa mihin lystää, kunhan pitää sen omana ja kaltaistensa piirissä.

Äänestä

Kaikki niiden harjoittaminen julkisilla paikoilla on kiellettävä.

Äänestä

Ateismi-uskonto merkitsee ihmiselämän turhuutta ja tarkoituksettomutta. Luojaan uskominen taas sitä, että ihmisellä on aito merkitys, eikä ole vain ohimenevä ilmiö.
Luulisi olevan helppo nähdä ympärillään tämän luomakunnan hieno suunnittelu - se kertoo Jumalasta.
Järjetön evoluution soopatiede on myrkyttänyt monen mielen...:/

Äänestä
  • En ole ateisti omien kokemuksieni takia mutta ymmärrän myös että ihmisten ja elollisten merkitys ja tärkeys ei tarvitse välttämättä mitään Jumalaa. Ihmisten hyvyys ja tietoisuus oli se kuolematon tai pelkkä illuusio on riittävä luomaan tarkoituksen itsessään ilman Jumalaa tai lupauksia ikuisesta elämästä ja paratiisista.

    Olen huomannut että joillakin uskovaisilla ja uskottomillakin on taipumus julmuuteen, ahneuteen ja muihin perisynteihin juuri siitä syystä että he pitävät elämäänsä jotenkin tarkoituksenmukaisena. Ainoastaan silloin jos pystyy oikeasti ymmärtämään että mitään tarkoitusta ei tarvita voi elää aidosti hyveellistä elämää.

    Äänestä

Siinä taas yksi kiittämätön reppana, mutta ei hätää kadotus odottaa.

Äänestä
  • Todisteita puheillesi kiitos. Ettei olisi vain aivopestyn kuvitelmaa, vai mitä?

    Äänestä

  • Tämä oli taas se tyypillisin uhkaus, jota uskovaiset käyttävät tuskissaan, kun näkevät ateistien pystyvän elelemään olematta karitsa. Juoskaa nyt sinne kirkkoon heti paikalla tuhlaamaan aikaa, ettei sitä taivaspaikkaa viedä pois.

    Äänestä

Kun tappaa uskonnon varjolla ison joukon, niin ne ei kai ole sotarikoksia.

Äänestä
  • Ei, vaan erään uskonnon mukaan pääsee jopa paratiisiin.

    Äänestä

  • Tiedäntään kirjoitti:

    Ei, vaan erään uskonnon mukaan pääsee jopa paratiisiin.

    Mistähän saisi paratiisin koordinaatit, että voisi etukäteen käydä kurkkaamassa. Jos sinne otetaan kaikkien uskontojen edustajia, niin siellähän jatkuu sama tappelu. :D

    Äänestä

  • ettei.pety kirjoitti:

    Mistähän saisi paratiisin koordinaatit, että voisi etukäteen käydä kurkkaamassa. Jos sinne otetaan kaikkien uskontojen edustajia, niin siellähän jatkuu sama tappelu. :D

    Ei sinne pääse kuin pyhässä sodassa taistelleet. Lisäksi pitää pyllistellä viisi kertaa päivässä tiettyyn ilmansuuntaan:)

    Äänestä

  • Tiedäntäänkin kirjoitti:

    Ei sinne pääse kuin pyhässä sodassa taistelleet. Lisäksi pitää pyllistellä viisi kertaa päivässä tiettyyn ilmansuuntaan:)

    Taivas on kylmä paikka, kuka sinne haluaa. Jokainen lentomatkustaja tietää, että jo 2500-3000m korkeudessa lämpötila laskee pakkaselle.

    Äänestä

  • lämmintä.päälle kirjoitti:

    Taivas on kylmä paikka, kuka sinne haluaa. Jokainen lentomatkustaja tietää, että jo 2500-3000m korkeudessa lämpötila laskee pakkaselle.

    Niinpä, helvetissä olisi sinunkin mukavampi olla :)

    Äänestä

  • Hiiliä.uuniin kirjoitti:

    Niinpä, helvetissä olisi sinunkin mukavampi olla :)

    St1 on porannut Otaniemessä jo monta kilometriä reikää eikä ole vieläkään tullut sitä helvetin tulta vastaavan. Kauanko niiden pitää vielä porata?

    Äänestä

Hyvä+avaus+mutta+speksit+ovat+vääriä.+Noin+85-90+%+maapallon+asikkaista+usko+johomkin+jumalaan.+Se+pieni+älykkäiden+ihmisten+kärki+on+noiden+idioottien+kanssa+aivan+helisemässä.+Itse+inhoan+hengittää+samaa+ilmaa+noiden+mutanttien+kanssa.

Äänestä

Olet ateisti tai uskis joudut tilille fyysisen kuoleman jälkeen, se on fakta ja kova paikka.

Äänestä
  • Kyllä tilin lopettavat ja tyhjentävät perilliset, muita tilejä ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eikö.jo.riitä kirjoitti:

Suurin osa maapallon ihmisistä jo tietää satavarmasti, että ne ovat kaikki ihmisten itse keksimää heikompien alistamista ja kusetusta. Kukaan ei ole koskaan saanut jumalaltaan minkäänlaista apua. Eipä tietenkään, kun niitä satoja kuvitteellisia jumalia ei vain ole eikä tule.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu