Matujen työllistyminen kestää 20 vuotta!!

24490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kuka edes ottaa 20 vuotta lorvineen ihmisen töihin?

1Äänestä
  • Ei kukaan ota heitä työhön. Sekopäisiä allahin huutajia, epäluotettavia ja karkoittavat asiakkaat.

    Äänestä

  • turun torikauppias ammatti , jo pois luettu.

    Äänestä

Tuosta asiasta on Sosiaali- ja Terveysministeriön tekemä tutkimus viime vuodelta. Yhteenveto-kappaleessaan se sanoo aivan samat asiat, että pakolaisista ei ole työvoimaksi.

"1.) -Työperäisten maahanmuuttajien työllisyysaste on tutkimusten mukaan jopa
korkeampi kuin kantaväestön työllisyysaste, kun taas pakolaistaustaisten
maahanmuuttajien työllisyysaste näyttäisi jäävän selvästi kantaväestöä
alhaisemmaksi pitkänkin maassa asumisen jälkeen.

2.) -Länsi- ja Etelä-eurooppalaisten maahanmuuttajien vuotuinen tulotaso on
lähes kolminkertainen Lähi-idästä, ja Somaliasta kotoisin olevien
maahanmuuttajien tulotasoon verrattuna 15 vuoden maassa asumisen jälkeen.

3.) - Tutkimustieto esittää, että maahanmuuttajien työurat ovat katkonaisia
ja päättyvät varhain.

4.) -Pakolaistaustaisista maista saapuneiden alhainen työllisyysaste ja tulotaso
näkyvät näiden ryhmien korkeana sosiaaliturvan käyttönä.

5.) -Tutkimustiedon mukaan pakolaistaustaisista maista saapuneiden
maahanmuuttajien maksamien verojen määrä ei ole kattanut heidän
saamiensa suorien tulonsiirtojen ja käyttämien julkispalveluiden
määrää."
http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/bitstream/handle/10024/160396/RAP2017_27.pdf

Näin sanoo siis STM:n 2017 tehty tutkimus. Typeräinen maahanmuutto esim. Virosta tai muista EU-maista tuo Suomeen toimivaa työvoimaa, joka myös kasvattaa kansantaloutta.

Sen sijaan pakolaistaustaisista ei työvoimaksi ole. Heidän aiheuttamansa sosiaaliset kustannukset ovat aina suuremmat kuin heidän tuomansa vähäiset veropennoset.

1Äänestä

matuihin verraten työllistyminen kestää min 500v,kuten manneväellä.,,,eikä lopusta ole tietoakaan.

Äänestä

Pakolaisten työllistyminen ottaa sen saman ajan kuin kantaväestölläkin.
Tai ehkä kantaväestöllä menee hieman kauemmin. Eikös suomalaiset työllisty reilun parinkymmenen ikäisinä? Pitää käydä pakollinen oppivelvollisuus ja kouluttautua ammattiin. Sen ajan se ottaa.

Äänestä
  • Heh, olmi vertaa suomalaisia lapsia aikuisiin matuihin;)

    Äänestä

Voi poijaat,ei nämä matuherrat ole tänne tullut töitä tekeen, vaan hengaileen ja etsimään jonkin naivin suvakin leikkikaluksi.

Äänestä

Kauemmin, kauemmin kestää.

Sellaiset, jotka ovat tulleet yli 20 vuotta sitten Suomeen, eivät ole vieläkään työllistyneet.

Äänestä
  • Suomeen tuli ekat somalit jo vuonna 1990. Osa heistä varmaankin jo takuueläkkeelläkin.

    Äänestä

  • Eivät ole kaikki vaivautuneet edes kieltä oppimaan, että selviäisivät ilman tulkkia julkisissa palveluissa.

    Äänestä

  • laiskuus.huipussa kirjoitti:

    Eivät ole kaikki vaivautuneet edes kieltä oppimaan, että selviäisivät ilman tulkkia julkisissa palveluissa.

    Ei niiden tarvitse koska tulkit hoitavat asioinnit kelassa, sossussa, terveysasemalla ja sairaaloissa veronmaksajien laskuun.

    Äänestä

Vertailukohdaksi sopii sitten elitistinen herrasväki, joka ei ole alistunut alamaisilleen kuuluville tehtäville ikinä. Kaiken huipuksi tämä muiden työllä elosteleva sijoittajasakki väittää elättävänsä muut maksamillaan veroilla.

Äänestä
  • Mietipä mitä jaettavaa luukulla olisi niitä ilman. Ei työläisten maksamilla veroilla paljon olisi varaa ilmaispalveluihin ja vapaamatkustajiin. Jäisi asumistuet ja ansiosidonnaiset saamatta jne.

    Äänestä

  • mietinnän.paikka kirjoitti:

    Mietipä mitä jaettavaa luukulla olisi niitä ilman. Ei työläisten maksamilla veroilla paljon olisi varaa ilmaispalveluihin ja vapaamatkustajiin. Jäisi asumistuet ja ansiosidonnaiset saamatta jne.

    Eikös nuo asumistuet mene herraväelle, sehän maksetaan suoraan vuokranantajan tilille?
    Suurimmat verokertymät taitavat tulla alvista, bensasta, haittaveroista jne.

    Äänestä

Vihreät ovat useasti istuneet hallituksissa jo Lipposen 1995 hallituksesta alkaen. Siis reilusti yli 20 vuotta. Vihreät ovat suoraan olleet vastuussa myös kotouttamisasioista. Mutta eivät ole edelleenkään saaneet matuja kotoutettua tai työllistettyä. Edelleen ne makaavat kotonansa.

Sama yleis-mitäänsanomaton Vihreä lätinä jatkuu näissä Viherhörhöjen puolueohjelmissa edelleenkin. Pitäs tehdä sitä ja pitäs tehdä tätä. Mutta miksei ei ole tehty 25 vuodessa???

"Suomessa asuvien maahanmuuttajien osaaminen on saatava nykyistä
paremmin käyttöön työelämässä. Maahanmuuttajille on räätälöitävä lisää
erikoiskursseja ja tutkintoja, joilla he voivat hankkia tarvitsemansa
lisäpätevyyden Suomen oloihin. "
https://www.vihreat.fi/vihreat-maahanmuuttajat

Äänestä
  • mites noi vihreet oikeen räätälöi lisäpätevyyttä makoiluun, jonka matu jo hallitsee. Onko olemassa joku vielä tehokkaampi tapa loisia, jonka vain vihervasemmisto tietää? Mitenkään kohdentamatta tiettyyn etniseen ryhmään, somalit, ovat kotoutuneet tänne kohta 30 vuotta ja edelleenkään niitä ei verotilastoissa äyrikuninkaina näy. Muutama saattaa olla toimessa josta saa veroja maksaa, mutta aika harva. Tällöinkin toimi on lähinnä oman kulttuurin parissa pörräämistä, ei täkäläiseen yhteisöön sopeutumista ja meikdän säädöksillämme pelaamista. Vihervasemmisto näkee kuitenkin matuissa saman potentiaalin työmarkkinoilla kuin romaneissa. Äänestäjinä ihan ok.

    Äänestä

20 vuotta on yksi silmänräpäys. Romaneilla kotouttaminen kestänyt jo yli 500 vuotta ja muutama on jo työllistynyt.

Äänestä

"Työperusteista maahanmuuttoa on helpotettava. Suomeen tarvitaan tulevaisuudessa ulkomaista työvoimaa. Joillakin aloilla ja paikkakunnilla on työvoimavajetta jo nyt, ja väestön ikääntyminen tulee vaikeuttamaan tilannetta entisestään"

Tuskin yksikään työpaikka on jäänyt täyttymättä jos vain yritys oikeasti haluaisi palkata jonkun ulkomailta.
Mitäs esteitä siinä muuten nyt on?

Äänestä

Kyllä pienet lapset sopeutuvat ja kasvavat suomalaisiin arvoihin, menevät kouluun ja sitä kautta taas työelämään niinkuin kanta väestökin, mutta kun niitä nälkää näkeviä lapsia ei tänne tule vaikka niitä aina kuvissa näkee, onko niitä edes sitten olemassa? Tänne lappaa aina vaan nuoria miehiä joiden työllistyminen on hankalaa kun ei edes haluta oppia kieltä............

Äänestä
  • Tuo kielen oppimisen haluttomuus näkyy kyllä myös kielikursseilla. Jotkut maahanmuuttajat haluavat nähtävästi olla kielikoulutuskierteessä vuosia kun vielä 6 vuoden jälkeenkin hakeutuvat sille ensimmäiselle kurssille. Ovathan he olleet jo monesti ensimmäisellä kurssilla mutta eivät ole aina edes paikalla. Opettajilla on ollut myös suuria vaikeuksia kulttuurieroissa, esimerkiksi miten kaverin saa ymmärtämään ettei oppitunnin aikana saa soittaa kaverille eikä vastata puhelimeen ainakaan huutamalla.

    Normaalia työperäistä maahanmuuttoa ei kukaan estä edes nyt. Moni etninen ravintolakin kohdepalkkaa omasta maastaan kokin yms. Jospa suomalaiset eivät yksinkertaisesti tarvitse osaajia, kunhan höpöttävät turhia?

    Äänestä

Moniko ulkomaalainen tulee työn perässä ja moniko on ns. turvapaikanhakija?
Työperäinen maahanmuuttohan on järkevää, saa heti koulutetun ihmisen työhön johon tarvitaan. Onhan niitä jo puolalaisia, virolaisia rakennuskohteet puolillaan.

Äänestä

Suomessa on opetus- ja kulttuuriministeriön arvion mukaan noin 5000 oppivelvollisuusiän ylittänyttä perusopetuksen tarpeessa olevaa.
Normaali työperäinen maahanmuutto sitä ei tarvitse mutta...

Äänestä
Anonyymi00026

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ihanan.kallista kirjoitti:

Ilmankos makoiluttaa ja discotuttaa.
Sitten alkaakin jo eläkepäivät...

https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/427894-turvapaikan-saaneiden-tyollistyminen-kestaa-20-vuotta-laaja-tutkimus-eu-maista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu