Onko ihminen rappeutumassa?

Kovasti ainakin uskovaiset niin tuntuvat väittävän?

Onko tuolle väitteelle jotakin perusteluja? Mitä? Missä?

Onko aihetta tutkittu? Näin väittäviä tiedemiehiä?

16

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreationistit väittävät koko eliökunnan perimältään rappeutuvan ja koko ajan rappeutuneen ns. luomisesta lähtien, ei vain ihmisen.

      • Jep, mutta mihin tuo väite perustuu?

        Onko se jossakin perusteellisesti kumottu?


      • InhottavaRealisti kirjoitti:

        Jep, mutta mihin tuo väite perustuu?

        Onko se jossakin perusteellisesti kumottu?

        Eräs kytkös tieteen ja tuon väitteen välillä voisi olla esim. Sanford, jonka etunimiä en muista enkä viitsi tarkistaa. Hän on kuitenkin taustaltaan biotieteilijä, mm. sen geenipyssyn kehittäjä.

        Oman käsitykseni mukaan hän on myös kreationisti, joka muiden jotain tieteellistä taustaa omaavien kreationistien tapaan on vapaa-ajallaan harjoittanut kreationismia eikä suinkaan osoittanut mitään sen puolesta itse tieteellisessä työssään (vrt. siis esim Matti Leisola). Jos oikein muistan, niin Sanfordin harrastekirjallisuudessa pyritään "geneettisen entropian" käsitteen valossa kumoamaan evoluutioteoria.

        Kuulostaa ihan siltä, että joku sotkee termodynaamisen entropian ja informaatioteoreettisen entropian käsitteet sekä genetiikan keskenään, työntää saadun mössön johonkin tuubiin, josta sitten pursottaa stiignafuuliaa uskonnollisessa hurmoksessa apologiaa kaipaavan yleisön lärveille. Kuulostaako tutulta?

        Paremmin en ole asiaan perehtynyt, mutta vaistoni sanoo, että tuo touhu on niin kutsuttua hevonpaskaa. Komppaan siis toivomustasi perusteellisesta kumoamisesta.


      • kummallistajakoa

        Ei tarvitse väittää tuollaista sillä sehän näkyy tutkitusti ja havainnoidusti.


        Ein niin että rappeututuminen olisi voimakasta mutta silti ihan näkyvää.

        Ei kai aikuisiän homoustaipumus ole muuten selitettävissä, paitsi että jotain outoa on siinä etä sitä on havaittu vain evokipiireissä eikä juuri muualla.


      • kummallistajakoa kirjoitti:

        Ei tarvitse väittää tuollaista sillä sehän näkyy tutkitusti ja havainnoidusti.


        Ein niin että rappeututuminen olisi voimakasta mutta silti ihan näkyvää.

        Ei kai aikuisiän homoustaipumus ole muuten selitettävissä, paitsi että jotain outoa on siinä etä sitä on havaittu vain evokipiireissä eikä juuri muualla.

        Täällä taitaa olla muitakin kreationisteja kuin jyrrri joiden keskeisen mielenkiinnon kohteena on homostelu.


    • serappeutuu

      Jokainen perinnöllinen tauti osoittaa rappeutumista. Toimivaan DNA -koodiin on tullut virhe, joka periytyy. Perinnöllisiä tauteja on kymmeniä tuhansia.
      Suomessa, kiitos vuosistaoja pidettyjen kirkonkirjojen, voidaan löytää joidenkin perinnöllisten tautien ensimmäinen kantaja. Siis henkilö, jolla tauti on ilmennyt ensimmäisen kerran, ja jonka jälkeläisissä tautia esiiintyy perinnöllisyyslakien mukaisesti.
      Viitasaaren tauti on yksi tällainen.
      https://www.is.fi/terveys/art-2000001159211.html

    • Kyllä ihminen rappeutuu. Jokainen sukupolvi tuo mukanaan 100-200 uutta sairautta. Miehen Y-kromosomissa on enää vain n. 70 toimivaa geeniä, kun alunperin niitä ollut lähes 1000.

      Ihmiskuntaa vaivaa jo yli 30 000 rappeutumisesta johtuvaa sairautta. Ihmisen elin-ikä lyhenee ja syöpä tulee koko ajan yleisemmäksi. Kahden sukupolven kuluttua syöpä tulee lisääntymään jopa 70%.
      Lajeja kuolee jatkuvasti sukupuuttoon ja uusia ei tule.

      Suosittelen lukemaan John Sanfordin kirjan Eliömaailma rappeutuu. Siinä havainnollistetaan selvästi tämä asia. Evoluutio ei ole totta. Luonnonvalinta ei luo mitään uutta. Luonnonvalinta vain valitsee ne jotka vielä virheiden ja sairauksien kanssa vielä voivat selvitä.

      • >>Jokainen sukupolvi tuo mukanaan 100-200 uutta sairautta.<<

        Tuo harhaluulosi ilmeisesti perustuu tutkimustuloksiin, joiden mukaan ihmisjälkeläisessä on suurinpiirtein tuon verran uusia mutaatioita verrattuna vanhempiinsa. Useimmilla mutaatioilla ei ilmeisesti ole mitään merkitystä.

        >>Ihmiskuntaa vaivaa jo yli 30 000 rappeutumisesta johtuvaa sairautta.<<

        Kun perinnöllisyyttä modernissa mielessä on tutkittu vähän yli sata vuotta, niin luonnollista on, että "uusia" perinnöllisiä sairauksia löydetään vuosittainkin. Mutta ne sairaudet eivät yleensä sinänsä ole uusia, vaan erittäin harvinaisia.

        >>Ihmisen elin-ikä lyhenee ja syöpä tulee koko ajan yleisemmäksi. Kahden sukupolven kuluttua syöpä tulee lisääntymään jopa 70%.<<

        Ns. hyvinvointivaltioissa elinikä on kylläkin tähän saakka vain pidentynyt, ja juuri tästä nimenomaisesta syystä syövät, jotka enimmäkseen ovat vanhuuden tauteja, ovat hyvinvointivaltioissa yleistyneet. Mutta kaikki syövät ei suinkaan ole yleistyneet, esim. mahasyöpä on uuresti vähentynyt ja harvinaistunut.

        >>Lajeja kuolee jatkuvasti sukupuuttoon ja uusia ei tule.<<

        Normaali ja luonnollinen ilmiö. Nykyään sukupuutot kylläkin johtuvat etupäässä siitä että ihminen hävittää harvinaisten eliöiden elinympäristöjä.

        >>Suosittelen lukemaan John Sanfordin kirjan Eliömaailma rappeutuu. Siinä havainnollistetaan selvästi tämä asia. Evoluutio ei ole totta. Luonnonvalinta ei luo mitään uutta. Luonnonvalinta vain valitsee ne jotka vielä virheiden ja sairauksien kanssa vielä voivat selvitä. <<

        Sanfordin kirja on uskonnollista hölynpölyä.


    • Ei.ihan.täsmää

      No mites se on sitten selitettävissä, että ihmispopulaatio kasvaa kaiken aikaa ja keski-ikä nousee?

    • 12____13

      > Onko tuolle väitteelle jotakin perusteluja? Mitä? Missä?

      Rappeutumista on esim. virheet DNA:n kopioinnissa, joista seuraa mutaatioita. Uskotko, että DNA:n kopiointiprosessissa tapahtuu virheitä?

      • Uskotko, että luonnossa erilaiset yksilöt pärjäävät paremmin kuin toiset ja saavat siten todennäköisemmin jälkeläisiä kuin ne toiset?


    • Totuusontuolla

      Rappeutuminen= kun veli ja sisko saavat yhteisen lapsen, joka ei ole aivan terve.

      Hehän uskovat sisäsiitoisuuteen. Tai oletan niin vaikka en Raamatusta muista, että Aatami ja Eeva olisivat edes saaneet tyttäriä. Oletus on vain se, että siellä on pakko olla vähintään yksi tyttölapsi, joka oli lapsikone veljilleen.

      Todellisuudessa tämä ilmiö tunnetaan jo hyvin evoluutiossa, ja se voi olla jopa lajin loppu.

      • ''Tai oletan niin vaikka en Raamatusta muista, että Aatami ja Eeva olisivat edes saaneet tyttäriä.''


        Genesiksen 5. luvussa sanotaan että Adam ja Eeva saivat poikia ja tyttäriä, joten Kain otti vaimokseen siskon tai veljen tyttären. Kain oli Adamin lapsista ensimmäinen, mutta hänen murhatessaan veljensä Adamilla ja Eevalla oli todennäköisesti paljon muitakin lapsia.
        Vanhan juutalaisen perimätiedon mukaan Adam ja Eeva saivat yhteensä 33 poikaa ja 23 tytärtä.


      • asdfman kirjoitti:

        ''Tai oletan niin vaikka en Raamatusta muista, että Aatami ja Eeva olisivat edes saaneet tyttäriä.''


        Genesiksen 5. luvussa sanotaan että Adam ja Eeva saivat poikia ja tyttäriä, joten Kain otti vaimokseen siskon tai veljen tyttären. Kain oli Adamin lapsista ensimmäinen, mutta hänen murhatessaan veljensä Adamilla ja Eevalla oli todennäköisesti paljon muitakin lapsia.
        Vanhan juutalaisen perimätiedon mukaan Adam ja Eeva saivat yhteensä 33 poikaa ja 23 tytärtä.

        Täytyy olla aika lailla pihalla, jos noihin juttuihin uskoo.


    • HerraOnSebaut

      Kyllä sen on jo myöntänyt,ateistinenkin tiedemies!
      Että jokainen uusi sukupolvi,on vajavaisempi ja tyhmempi,kuin oli edellinenkin!
      Se on SYNTIINLANKEMUKSEN,hedelmää!
      Ainahan sen näkee,kun katsomalla,nuoria!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      44
      3888
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1879
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1326
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1202
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      980
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      190
      975
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      228
      954
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      927
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      800
    10. Jälkiviisauttako

      Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?
      Ikävä
      79
      799
    Aihe