Kumpi menee edelle

Äitipuoliosaakaiken

Miehen lapset vai miehen uusi vaimo, lasten äitipuoli? Viikko ollaan styylatty ja mies ei muuta kun puhuu lapsistaan. Luulisi nyt pitävän mua edellä kun kerrran on pestaamassa lastensa äitipuoleksikin. En ole kovin innoissani siihen ryhtymässä, mutta pakkohan se on, jos mies haluaa että hänen lapsensa saa hyvän äitipuolen ja kasvattajan.
On kiva viettää iltaa kahden, mutta uskon että kohta ne kersat tulee tänne ja sekoittaa koko huushollin. Toki vaadin järjestystä ja minun kunnioitustani, ja se on miehenkin tajuttava, ettei lapsensa voi hankaloittaa minun elämääni täällä heillä. Onneksi on heillä äitikin joten voin kipaa heidät äidin luokse kun alkaa ärsyttää.
Uskon et meistä tulee mahtava perhe, jos ei joka päivä tarvi siivota ja kasvattaa ja opettaa ja pyykätä. Lika vaatteet vaan äidilleen ja minä kirjoitan ohjeet kasvatuksesta niin eiköhän se siltä suju.

7

507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asian.tuntija

      Asiantuntijoiden mukaan parisuhde on ykkönen, eli äitipuoli, on ykkönen näissä kuvioissa. Siihen pitää panostaa.

    • jestas

      Ai et äitipuoli olis yksi niistä lapsista, jota miehen pitää hoivata ja huolta. Älä ala äitipuoleks, se on lapsille ja sille miehelle paras.

      • naiset.ensin

        Kyseenalaistatko sinä asiantuntijalausuntoja? Ja milläköhän meriitillä? Lapset pyrkivät sabotoimaan isän uutta vaimoa, jolloin heille tulee näyttää välittömästi paikkansa lapsipuolen asemassa. Isän tulee näyttävästi suunnata kaiken huomionsa uuteen naiseen jotta ymmärtävät kuka on ykkönen ja pitää kuria ja järjestystä talossa. Huomion antaminen lapsille teettää vain hemmoteltuja huomionhakuisia lapsia jotka eivät ymmärrä itsenäistyä ajoissa kotoa etsimään omaa puolisoa.


    • täystyrmäys

      Kyllä miehelle uusi nainen on tärkein, samoin hänen lapsilleen uusi iätipuoli on tärkein. Parisuhde menee kaiken edelle, ilman sitä ei uudet vaimot pysty elämään, jos työttömänä ovat.

    • kyllästyttäätämäshaisse

      voi lissu-ressukkaa, uusi viikko ja uusi aloitus samasta asiasta, jälleen kerran.

    • annabellacaroline

      Se vähän riippuu asuuko lapset isän luona. Jos asuu he ovat tärkeimmät isälle. Jos siellä satunnaisesti on perheenrikkoja niin hänelle ei kuulu mitään, ei edes miehen huomio. Jos suttura asuu, niin silti hän on viimeisellä sijalla. Ensin on miehen lapset, miehen oma suku, ja exä ja exän suku, kaverit ja tutut ja uusi eukko sitten viimeisenä. Niin se menee. Turha luulla muuta. Olet kuitenkin viimeinen joka on tullut siihen yhteisöön ja rikkonut perheen niin et voi kuvitella että ponkaiset miehenkin yli. Paitsi jos olet kotiapulainen siivooja ja pyykkäri niin sitä tarvii, sitten oon jossain keksivaiheilla..jos et osii rikkonut perhettä ja oisit tullut miehen elämään sitten kun lapset ovat aikusia niin saattaisit olla toka.

    • Tää on tämä sama mies kun aloittaa näitä "miehen lapsen kuuluu kunnioittaa äitipuoltaan"-
      aloituksia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      91
      5248
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4086
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2209
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe