Parhaat mustaihoiset sotapäälliköt?

Nyt kun Eurooppa ja USA on prosessissa jossa afrikkalaiset tulevat nämä maat asuttamaan jatkossa uudestaan olisi kiinnostavaa tietää miten hyviä sotilaita ja sotapäälliköitä afrikkalaiset ovat kautta aikojen olleet. Ovatko peräti parempia kuin Rommel ja Von Manstein?
11156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miten hyviä sotapäälliköitä voivat olla ? - ha ha ha sotaa käydään lompsalla ,parempi ku kyselet kuka nekru on rikkaista rikkain ?

Äänestä

Zulumaan Bazo oli viekas ja armoton .

Äänestä

Barack Obama oli hyvin pätevä päällikkö johtaessaan maailman voimakkainta armeijaa,Yhdysvaltain Puolustusvoimia.

Samaten Yhdysvaltain asevoimissa palvelee satoja tuhansia mustaihoisia.Erittäin päteviä ja motivoituneita.Parhammat ovat kenraaleja ja amiraaleja.

Tämä tietysti ikävää stallareille joille ainoa oikea MIES on kaljaa kittaava tyhjänpäiväinen suunsoittaja...
https://www.youtube.com/watch?v=rlPlZBbNJGs

Äänestä
  • Obama ei ole musta vaan mulatti.

    Äänestä

mustia marsalkkoja ja kenraleja ollut pilin pimein. Oli yksi keisarikin, tosin tasavallassa.
Tavallisesti tyypit olivt edenneet siirtomakauden armeijassa peräti kersanteiksi, sitten kaappasivat vallan ja nimittivät itsensä sopiviin arvoihin.
Tunnetuin lienee ollut Idi Amin.

Äänestä

Ylipääliköt Idi Amin ja Muhamar Gadaffi heikkanegrona edustaa Afrikan terävintä kärkeä.

Äänestä

Bob Mugabe pisti brittien siirtomaavallan polvilleen.

Äänestä
  • Britit lähtivät, kun oli lähdettävä.
    Maailman yleinen mielipide vaati siirtomaavallan purkamista.
    Mukaan oli mentävä, vaikka ei aina innostanut.
    Toisaalta siirtomaista saatu hyöty ei rähinöidenalettua ollut suuri.

    NL aseisti ja koulutti kapinallisia.

    Äänestä

Erästä Suomi-nimistä valtiota johti musta marsalkka nimeltään Mannerheim.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyvä.ei.tieltä.eksy kirjoitti:

Nyt kun Eurooppa ja USA on prosessissa jossa afrikkalaiset tulevat nämä maat asuttamaan jatkossa uudestaan olisi kiinnostavaa tietää miten hyviä sotilaita ja sotapäälliköitä afrikkalaiset ovat kautta aikojen olleet. Ovatko peräti parempia kuin Rommel ja Von Manstein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu