Käynnissä olevat EM-skabat käydään valtakunnankansleri, Führer Adolf Hitlerin rakennuttamalla Berliinin olympiastadionilla.
Yleisurheilun EM-kisat Hitlerin stadionilla
OnkoTämäEnne
8177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikein tuli liikuttavasti mieleen juttelut 70-80-luvuilla Aulis Reinikan kanssa, joka Kurikan Ryhdin edustajana osallistui Berliinin olympialaisiin. On siitäkin aikaa..
Näkikö Aatun livenä? Tai Jesse Owensin?
Ei kuule valitettavasti ollut noista puhetta, lähinnä politiikasta Suomessa.
Eikös Aatu aika merkittävästi vaikuttanut Suomenkin poliittiseen historiaan?
Berliinin olympialaiset olivat ne kisat, jossa Jesse Owens voitti neljä kultamitalia, mutta kun hän saapui takaisin kotimaahansa USA:an, niin häntä ei kutsuttu ihonvärinsä takia lainkaan Valkoiseen Taloon, niin kuin kutsuttiin kaikki USA:n valkoiset olympiavoittajat.
Sen sijaan väitetään, ettei Hitler muka olisi halunnut kätellä lainkaan Owensia, ja siitä on valheellisesti kehitetty suuri juttu.
Tietyllä tapaa ironisinta tässä kaikessa oli se, että Owensista tuli saksalaisen kisayleisön suursuosikki ja suoranainen lemmikki. Siis mustasta urheilijasta Hitlerin hallitsemassa Kolmannessa valtakunnassa!
On kuvaavaa, etta natsi ja roomalaisessa tervehdyksessa vain toinen kasi nostetaan ylos ja toisella ei ole merkitysta.
Egyptilaisessa tervehdyksessa sen sijaan molemmat kadet nostetaan ylos. Tai niin etta toisella annetaan/otetaan ja samalla toisella kiitetaan/siunataan. Tai niin etta toisella annetaan/otetaan ja samalla toisella kuritetaan/nuhdellaan. Kaikki elamalle. Eika mitaan pahalle.
Nakyy reliefeista.
Ei siina ole urheikun kanssa ristiriitaa. Toisella tietokoneella loytyy Egyptilainen maalaus painijoista se on aika mielenkiintoinen, mitta verrattain vaikea saada selville tekniikoista syvallisemmin. Nilkasta tarttuen alkava heitto nayttaa mahdolliselta. Aika janna, miten meneekaan. En saa sita heti tahan kun en muista osoitetta. Seinamaalaus.
Nostan molemmat kadet ylos.
asiantuntia...!