Historia muuttuu /Georgian sota

Kaputcin

Kylläpä Historia muuttuu.

2013 YLE kirjoitti Georgian sodasta
"Sota alkoi, kun Georgian armeija hyökkäsi Etelä-Ossetian pääkaupunkiin Tskhinvaliin. Hyökkäyksessä kuoli siviilien lisäksi venäläisiä rauhanturvaajia. .."

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/04/26/viiden-paivan-turha-sota

Nyt viisi vuotta myöhemmin sodan alusta kerrotaan

"Alkuvuodesta 2008 Georgian ja kapinallisten joukot kahakoivat säännöllisesti. Venäjän hävittäjät ampuivat Georgian tiedustelulennokin alas ja lensivät Georgian taivaalla. Etelä-Ossetiasta ammuttiin tykkitulta Georgian puolelle.
Euroopan unionin raportin mukaa Georgia aloitti lopulta sodan suurella tykistökeskityksellä ja maahyökkäyksellä Etelä-Ossetiaan 7. elokuuta. Georgian mukaan tarkoituksena oli pysäyttää Venäjän joukkojen eteneminen Etelä-Ossetiaan..."

https://yle.fi/uutiset/3-10334299

Kukaan ei tunnu enää muistavan, että jopa EU piti Venäläisiä rauhanturvaajia Ossetien ja Georgian välissä hyvänä vaihtoehtona tuolloin.

Georgia piti USA:n kanssa " Välitön reaktio 2008" harjoituksen jossa tuota sotaa harjoiteltiin. USA:n ja Georgian harjoitukseen Venäjä vastasi "Kaukasus 2008" harjoituksella. Harjoituksen jälkeen Venäjä jätti joukkonsa valmiuteen rajan tuntumaan.

Sodan aikana Georgian ilmavalvonta, joukkojen hallinta järjestelmät oli liitetty Turkin kautta Naton järjestelmään. Kuinkahan paljon Nato konsultoi Georgiaa taisteluiden aikana.

Lisäksi koskaan ei ole kerrottu keitä oli taistelukentältä kaatuneina löytyneet tummaihoiset sotilaat. Oma arvaukseni olisi, että nuo olivat Black Waterin työntekijöitä.

8

228

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • St_orybrooke

      Oisko se kuuluisa Mandela-efekti joka muuttaa historiaa ja valkopesee kokoomustasta lumivalkeaa.

      • Sepäse

        Massamuistin muokkausta. Alitajunnan kanavien tutkimista. Tämä todellisuus on peilikuva toisesta. Arvot ovat "päälaelleen" käännettynä.

        Polarisoituminen vastakkaiseksi.


      • Esimmuistaako

        aloittaja Ilomantsin 1944 suomalaisten tykistökeskitystä alunperin?

        Et varmasti.

        Vain Neuvostoliiton Kannaksen suurkeskityksen?

        Varmasti.


      • kolli57

        Kyllä muistan tuon Saakasvillin eli keinojuutalaisen hulluuteen ajautuneen psykopaatin hyökkäyksen pienemmän Abhaasian ja Ossetian kimppuun mutta tuli äkkilähtö oiksääristen valtakuntaan noille natoapinoille ja heidän yllyttämilleen onnettomille Georgian sotailaille.
        Eläköön vapaa Ossetia ja Abhaasia !


      • vaikuttaa_siltä
        Sepäse kirjoitti:

        Massamuistin muokkausta. Alitajunnan kanavien tutkimista. Tämä todellisuus on peilikuva toisesta. Arvot ovat "päälaelleen" käännettynä.

        Polarisoituminen vastakkaiseksi.

        Onko NSA hakkeroitunut jo kosmiseen tietoisuuteen ja muokkaa siitä kapitalistisen version?


    • Nykyisinversio

      Suomen kansallis-mentaliteetista on kommunistinen, kapitalismiin puettuna.

      Kaikki on rahantakomuseen keskitettyä. Valtionkoneistot on lamaannuksesta ja politiikka ylipäänsä joka puolella. Poliittiset turvaverkot on ikäänkuin murrettu ihmisten muistista.

    • Kybersota

      on tätä päivää. Tervetuloa vaihteleviin muistikuviin, arvon Manchurian Kanditaatit!

    • KaputCin

      kun syyllinen tiedetään, niin kyllä se rikoskin löydetään....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1334
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      839
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      760
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      679
    10. 44
      622
    Aihe