Maajussien kadehtijoille

https://yle.fi/uutiset/3-10339874

Tälläkin palstalla on tiuhaan maajussien hyviä tuloja ja vähäisiä töitä kadehtivia kirjoitelmia. Linkkiuutinen kertoo, miten tuhannet maatilat joutuvat lopettamaan toimintansa muutaman seuraavan vuoden aikana. Tuhannen taalan tilaisuus kadehtijalle: hanki maatila alehintaan. Tukihakemukset vain sisään ja sitten uunin pankolle makoilemaan ja odottamaan, että tukirahat tulevat tilille.
9155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kepulaisuus puree ja AHNEILLE TUKIJUSSEILLE EI MIKÄÄN RIITÄ!



Jopa 1100 lypsykarjatilaa lopettaa vuoteen 2020 mennessä – Heikot sadot, tappiot ja uupumus kaatavat maatiloja
Kuivuus vauhdittaa nyt myös vilja- ja karjatilojen lopettamisia.

maataloustuotanto 8.8.2018 klo 07:00 päivitetty 9.8.2018 klo 10:25

https://yle.fi/uutiset/3-10339874

laskelmien mukaan 1100 lypsykarjatilaa lopettaa maidontuotannon vuoteen 2020 mennessä. Se merkitsee, että 16,5 prosenttia lypsykarjatiloista ajaa tuotantonsa alas kahdessa vuodessa.
...
Kolmannes Suomen maatiloista lopettaa vuoteen 2025 mennessä

Maatalouden rakennemuutosta koskeva Luken ennuste yltää aina vuoteen 2025 saakka.

Siihen mennessä Suomen maatiloista häviää ennusteen mukaan noin kolmannes.

Nyt tiloja on kaikkiaan noin 45 000, vuonna 2025 niitä on ennusteen mukaan enää 37 124. Tämä tarkoittaa, että seuraavien seitsemän vuoden aikana joka päivä kolme maatilaa lopettaa tuotantonsa.

---

TÄMÄKIN SAA 30 000€ vuodessa tekemättä mitään ja silti kitisee!


Karppilan isäntä uupui, masentui ja luopui karjastaan, kuten moni muukin tilallinen – "Tajusin, että jos haluan itseni työllä tappaa, sekin onnistuu"

Vuonna 1725 perustettu tila on selvinnyt kato- ja nälkävuosista, mutta selviääkö se tästä päivästä? Maidontuotanto loppui Karppilassa vuosi sitten. Nyt maitotiloja ajetaan alas ennätystahtiin.

maatalousyrittäjät 8.8.2018 klo 08:30 päivitetty 9.8.2018 klo 10:29

https://yle.fi/uutiset/3-10326055

Karppilan tila oli kohtuullisen kokoinen tuotantolaitos. Navetassa oli 42 lypsävää lehmää ja kolmikymmenpäinen nuori karja. Peltoa tilalla oli 55 hehtaaria ja metsää liki 200 hehtaaria.
...

Nurmella olevat pellot tuottavat yhä rehua naapuritilojen karjalle. Naapurit korjaavat rehun pelloilta ja antavat rehusta korvaukseksi karjanlantaa. Näin varmistuu, että peltojen ravinteikkuus säilyy riittävänä.

Rahallista tuloa Alasalmelle kertyy maataloustuesta. Karppilan peltojen viljelyä tuetaan 30 000 eurolla vuodessa. Kolmasosa tuista menee kuluihin. Viljelijän taskuun jää parikymmentä tuhatta euroa.

Äänestä

Mitä+kitisette?+Suomi+maksaa+54+000+maatilalle+yhteensä+570+776+€+maataloustukea+JOKA+TUNTI+YMPÄRI+VUODEN!+Siis+n.+5+miljardia+euroa+vuodessa.+Sehän+on+10%+koko+Suomen+valtion+budjetin+loppusummasta!5+000+000+000+/+24+/+365+=+570+776570+776+/+54000+=+10,57Tukijusseille+tule+tuntipalkkaa+10,57+€+tunnissa+ympäri+vuoden,+joka+tunnilta!+Maatilojen+lukemat+on+vuodelta+2017.+Kymmentä+tuhatta+muuta+tukiloista+EI+ole+laskuissa+huomioitu.https://m.iltalehti.fi/talous/201803212200826185_ta.shtmlKepulointiako?Joka+tila+saa+keskimäärin+reilut+92+000+vuodessa+eli+eiköhän+sillä+maajussi+akkansa+kanssa+eläisi+ilman+maatilaakin.+Ja+muutama+mukulakin+siinä+samalla.Tekee+noin+10,57+€+tunnissa+254,7+€+vuorokaudessa+ja+ympäri+vuoden.Eu-tuet+ja+kaikki+valtava+byrokratia+mukaan+lukien+tukisumma+on+liki+5+miljardia.+Suomi+maksaa+jäsenmaksuissaan+maataloustukien+Eu+-osuudenkin.+Ei+siis+mitään+valheita+tässäkään+laskelmassa.-TÄSSÄ+ON+PARI+POIMINTAA+VAIHTOEHTOISISTA+LUKEMISTA:+EU-tukia+2,1-2,6+miljardia+euroa,+Tuensaajia+vuonna+2017+oli+yhteensä+60+481,+joista+maatiloja+oli+54+118.+Vartiainen+näyttää+jättäneen+maatalouden+tukia+laskiessaan+pois+koko+valtavan+byrokratian+ja+organisaation+kulut,+mutta+siitä+huolimatta+artikkeli+on+perusteellinen:https://juhanavartiainen.fi/2017/maatalouspolitiikka-tarvitsee-aimo-ravistelun/http://www.maaseutumedia.fi/juhana-vartiaisen-kolumni-kullankallis-maataloutemme/Vartiainen+blogissaan+maataloustuista:+"Poltamme+hyvinvointia+taivaan+tuuliin"maanantai+22.05.2017+klo+17:53Vartiaisen+mukaan+erityisesti+Pohjois-Suomessa+pitää+ajaa+alas+kannattamatonta+tuotantoa.《https://m.iltalehti.fi/kotimaa/201705222200154786_u0.shtml》Kokoomuksen+kansanedustaja+Juhana+Vartiainen+kirjoittaa+blogissaan,+että+maatalouspolitiikka+tarvitsee+"aimo+ravistelun".-+Kotimaisia+tukia+maksetaan+noin+miljardi+euroa,+EU-tukia+2,1-2,6+miljardia+euroa+laskutavasta+riippuen.+Tuki+tilaa+kohden+on+siis+keskimäärin+uskomattomat+40-50+000+euroa+jokaisena+vuonna,+Vartiainen+kirjoittaa.-+Erityisesti+ekonomistina+olen+pannut+merkille,+miten+paljon+kerrotaan+maataloustuottajien+kertakaikkisesta+ahdingosta,+vaikka+tukisummat+ovat+näin+valtavia.+Poltamme+siis+todella+hyvinvointia+taivaan+tuuliin,+Vartiainen+jatkaa.-Suomen+top+50+maataloustuen+saajat+-+Närpiön+tomaattibisnekseen+virtasi+taas+suuria+summiahttps://m.iltalehti.fi/talous/201803212200826185_ta.shtmlkeskiviikko+21.03.2018+klo+10:25Maaseutuvirasto+on+listannut+Suomen+suurimmat+maataloustuen+saajat.Tuensaajia+vuonna+2017+oli+yhteensä+60+481.+Suurin+osa+tuensaajista+oli+maatiloja,+joita+oli+54+118.+JÄRKYTTÄVÄ+MAATALOUSTUKIGRAAFI+KERTOO+KARMEAN+TOTUUDEN:Maataloustuet+osuutena+maatalouden+tuottamasta+arvonlisästä+-+Prosenttia,+2015+Lähde:+Eurostathttp://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-17304/kuvat/maatalous2015.PNG

Äänestä

Hyvä uutinen. Kun on niin laiska ja tyhmä, ettei osaa edes katsella kun heinä kasvaa ja tuet juoksee, on syytäkin lopettaa.
Karjatilat pitäisi kaikki lopettaa, ne ovat kidutuskeskuksia.

Tukipummit voi mennä välillä työhön tai kuntoutukseen.

Äänestä
  • Himoan lihavia maalaismiehiä

    Äänestä

Tiloja on suljettava enemmän. Sopiva tilojen määrä voisi olla 1000 tilaa. Nyt tuet on houkutellut kaikki loispummit maanviljelijöiksi.

Äänestä

Kansakoulussa jo opetettiin, että sillä Saarijärven Paavolla oli hirveä kohtalo: Pakkanen jäädytti viljan, pani vaimon, ja heitti mukulat kaivoon!

Äänestä

EI NE HEHTAARIT JA METSÄT MIHINKÄÄN KATOA. NÄILLÄ RAHASTETAAN EDELLEEN JA JATKOSSAKIN.

Äänestä
  • Tuet poikki heti.

    Äänestä

Demarit eivät osaa lukea, siinä syy monien tietämättömyyteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Noinkohan kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-10339874

Tälläkin palstalla on tiuhaan maajussien hyviä tuloja ja vähäisiä töitä kadehtivia kirjoitelmia. Linkkiuutinen kertoo, miten tuhannet maatilat joutuvat lopettamaan toimintansa muutaman seuraavan vuoden aikana. Tuhannen taalan tilaisuus kadehtijalle: hanki maatila alehintaan. Tukihakemukset vain sisään ja sitten uunin pankolle makoilemaan ja odottamaan, että tukirahat tulevat tilille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu