Ahdistus ja sen kunnolla ottaminen

03tyttö

Minua on ahdistanut pienesta kolmosluokkalaisesta asti esillä oleminen ties minkälaisissa tilanteissa. Se on johtunut monista syista esim. ulkonäköpaineista ja ihmisten tuomitsevaisuudesta, omasta tunteesta ettei ole tarpeeksi hyvä/ettei ole riittävä ja muista syista joista en ole ihan varma. En ollut tuonut ahdistustani esille, koska aina puhutaan esiintymisjännityksesta ja monilla varmasti on myös sitä tervettä normaalia jännitystä. Mutta tänä vuonna kasiluokallani ollessa minun piti pitää koko luokalleni mielipidepuhe ja olin harjoittelemassa sen viimeisen kerran läpi käytävässä ystäväni kanssa, mutta minusta alkoi tuontua että en saa happea ja olotila vain paheni, sitten minua alkoi itkettää vaikka sinäänsä ei itkettäny ja hätäännyin. (En pitänyt esitelmää luokalleni, vaan pidin sen erikseen opettajalle ja yhdelle kaverilleni ja sekin ahdisti. Luokkanikin on erittäin mukava, mutta silti minua aina alkaa ahdistaa.) Minulla oli aikaisemminkin ollut esillä olo tilanteissa ahdistanut henkeä, mutta se on pahentunut vain joka kerran jälkeen. Silti minulle kerrottiin olotilani johtuvan vain esiintymisjännityksestä, vaikka se esti normaalia kouluarkea. Minulle aina kerrotaan ja valitetaan että ei se ole miin paha ja "kaverini" sanoo ymmärtävänsä oloni (vaikka en ole edes kertonut hänelle olostani) ja silti hän puhuu. Ja aina minulle myös kerrotaan että älä välitä muiden mielipiteista ja tiedän ettei saisi, mutta silti välitän ja olen yleensä pettynyt itseeni ja omiin suoritulsiini kun menen luokan eteen ja en saa sanottua mitään ja tuntuu vain silta että voisi itkeä ja happi loppuu. Minusta olisi hienoa kos tämmöisiin asioisiin saataisiin apua jotenkin lisää, sillä minullakkin alkoi yskluokka juuri ja tuntui radkaalta ja ahdistavalta tulla kouluun tietäen joutuvansa ahdistaviin tilanteisiin ja loska niitä ei oteta valavasti. (Nyt tosin päätin hakeutua koulukuraattorille kerrottuani vanhemmilleni kurjasta olostani.)

1

364

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selviytymis-strategioita

      Itsellä miespuolisena ihan sama juttu. Yksikään vuosi ilman pelkoja ja ahdistuksia ei ole tähän mennessä vielä kulunut historiansivuille.
      Eilenkin oli melko ahdistava päivä, vaikka vanhan ok-talon pihapiirissä onkin jotain korjailtavaa. Tänään helpompi päivä, mutta vain lainaksi päivän parin päähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      396
      1600
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      1056
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      82
      903
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      875
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      813
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      789
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      757
    8. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      746
    9. 59
      735
    10. 57
      732
    Aihe