Uskonnonvapaus ja urheilunvapaus

Vapaa-ajatelijoiden tulkinta uskonnonvapaudesta näyttää olevan uskon, uskonnollisten menojen ja kirkon syrjintää ja rajoittamista kaikilla elämän alueilla.
Miksi he eivät tasapuolisesti sovella samaa muihin vakaumuksiin ja elämäntapohin?

Onhan meillä urheilunkin vapaus, vaikka sitä ei erikseen ole mainittu laissa tai ihmisoikeuskulistuksissa.
Jokainen saa harjoitta tai olla harjoittamatta urheilua, kuulua urheiluseuraan tai olla kuulumatta siihen.

Miksi Vapaa-ajatelijat eivät ole vaatimassa urheilun vapauden nimissä urheilutuntien lopettamista kouluissa? Miksi he eivät pidä netissä sivustoa "Eroa urheiluseurasta"? Miksi he eivät ole vaatimassa, että yhteiskunnan varoja ei käytettäisi urheilun tukemiseen, urheilukenttien ja -hallien rakentamiseen? Miksi he eivät ole vaatimassa kaikkien urheilua kuvaavien symbolien ja tunnusten poistamista julkisilta paikoilta? Samoin voimistelu- ja venyttelyliikkeiden tekeminen julkisissa tiloissa tulisi kieltää. Samoin urheilu- ja veryttelyasuissa sekä lenkkikengissä liikkuminen julkisilla paikoilla tulisi kieltää urheilun vapauden vastaisina jne.

Sopiikin kysyä, eivätkö Vapaa-ajattelijat kannatakaan urheilun vapautta, kun eivät kampanjoi näiden asioiden puolesta?
Jos uskonnonvapaus on uskonnon syrjintää niin silloin urheilun vapaus on urheilun syrjintää samalla perusteella

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos nyt lähdettäisiin vaikka siitä, että urheilu on terveellistä.

      ...tai antaa olla. Onko tarkoituksesi aina unohtaa aiemmat keskustelut ja tehdä uusi aloitus jostain muusta?

    • ei.toimenkuvassa

      Vapariliitto nyt on perustettu nimenomaisesti ajamaan uskonnottomien oikeuksia. Jos joku haluaa ruveta aloituksessa kuvaillulla tavalla ajamaan vastaavasti urheilemattomien oikeuksia, niin siihen pitää sitten perustaa oma järjestö.

      • "Vapariliitto nyt on perustettu nimenomaisesti ajamaan uskonnottomien oikeuksia."

        Ei pidä paikkaansa! Vapaa-ajattelijat eivät aja uskonnottomien asiaa, koska vastustavat evankeliumin julistusta ja pelastusta ihmisille, jotka ovat matkalla iankaikkiseen kadotukseen.
        Toiseksi, sekulaarinen humanismi, joka on Vapaa-ajattelijoiden maailmankatsomus, ei ole tuonut ihmiskunnalle mitään hyvää. Kaikki hyvä on peräisin Jumalalta eikä ilman älyä, järkeä ja tietoisuutta olevilta elottomilta aineilta, kuten sekulaarisessa humanismissa uskotaan.


    • Sanonp

      Jos vauvana urheiluseuraan liitetyn urheiluvero vasn jatkuisi ja jatkuisi ilman eroamista, nettieropalvelulle vois olla kysyntää.

    • "Jos vauvana urheiluseuraan liitetyn urheiluvero vasn jatkuisi ja jatkuisi ilman eroamista, nettieropalvelulle vois olla kysyntää."

      Vapaa-ajattelijoita ei kiinnosta tippaakaan seurakuntaan kuuluvien ihmisten verotus, vaan sitä käytetään vain tekosyynä, että saataisiin ihmiset eroamaan kirkosta ja pidettyä evankeliumin ilosanomasta tietämättöminä.
      Vapaa-ajattelijat eivät aja ihmisten etuja, vaan paholaisen etuja. Paholaisen tarkoituksena on johdattaa helvettiin niin monta ihmistä kuin mahdollista.

      • EroaVapareista

        Mutta muistathan sen Jeesuksen lauseen, missä puhutaan Saatanan riitautumisrsta itsensä kanssa. Vaparit ovat keväällä hyökänneet omia jäseniään vastaan ja kaksi yhdistystä erotettiin Vapariliitosta. Lopun alkua vapareille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4247
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3080
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2568
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2227
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1999
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1959
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1328
    Aihe