jospa tukan leikkaaminen aiheuttaa sivariutta

geeliäpäähän

Ennen ainakin oli 90% sivareista pitkätukkaisia. Lyhimmän palveluksen tultua 6kk armeijassa punnittiin tukan leikkuu kannattavaksi 7kk lyhyemmän palveluksen johdosta ja kuvista näkee enää 30% näitä "nutturapäitä".
Naiset menee ihan moitteetta pitkällä tukalla armeijan läpi ja monen kehutaan kouluttautuvan korkeallekin. Aiemminhan tämä hiuksen pituus oli ratkaiseva este suorittaa armeija hyväksyttävällä tavalla.
Jospa naisillekin pistettäisiin samat hiusrajoitteet, miten tämä vaikuttaisi naisten intoon suorittaa varusmiespalvelus siis varushenkilöpalvelus tai miehet saisivat samat oikeudet kuin naiset.

7

342

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä ole mulla koskaan ollut pitkää tukkaa vaikka sivari olenkin. Stereotypiasi ei kohdallani toimi.

    • Naiset saa pitää armeijassa pitkän tukkansa, joten...!?

      • geeliäpäähän

        Joten voisi testata väheneekö naisten into armeijaan samoillla tukka kriteereillä :)


      • geeliäpäähän kirjoitti:

        Joten voisi testata väheneekö naisten into armeijaan samoillla tukka kriteereillä :)

        Onko tukan leikkaamisella lopulta mitään merkitystä intoon käydä armeija. Useat miehet jatkavat tukan kasvattamista armeijan jälkeen eli sen tukan pitäisi pysyä lyhyenä reservissäkin samoin kun sen kunnon kohentamisenkin, mutta niin se ei vaan ole! Miksi ei ole?!
        Ei sitä tiedä vaikka reservistä pyydettäisi niin kiireellä palvelukseen että tukka on jäänyt leikkaamatta.
        Kummallista ettei tukkaa tarvitse leikata kertausharjoituksia varten! Noh, eihän se makkaraa paistaessa haittaa!?


      • geeliäpäähän
        ateisti1982 kirjoitti:

        Onko tukan leikkaamisella lopulta mitään merkitystä intoon käydä armeija. Useat miehet jatkavat tukan kasvattamista armeijan jälkeen eli sen tukan pitäisi pysyä lyhyenä reservissäkin samoin kun sen kunnon kohentamisenkin, mutta niin se ei vaan ole! Miksi ei ole?!
        Ei sitä tiedä vaikka reservistä pyydettäisi niin kiireellä palvelukseen että tukka on jäänyt leikkaamatta.
        Kummallista ettei tukkaa tarvitse leikata kertausharjoituksia varten! Noh, eihän se makkaraa paistaessa haittaa!?

        Jep. Samoin voisi naisetkin tehdä. Siilitukalla armeijan jälkeen tukkahan kasvaa jo 3 vuodessa takaisin. :)


    • hohhoijaa_

      Yks pitkätukka jannu järkyttyi armeijassa tukkansa leikkuusta niin pahoin, että lähti tukanleikkuun JÄLKEEN sivariin. En tiedä sit mikä logiikka tässäkin ratkaisussa oli.

      • geeliäpäähän

        Ei osannut tilannetta kuvitella etukäteen.
        Itse olen vain sitä mieltä, että on silkkaa vahingon iloa tämä lyhyt hiusmalli sääntö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe