Miksi matut tappavat italialaisia?
IL
"Moottoritiesilta romahti tiistaina lähellä Genovan kaupunkia Italiassa. Genovasta Savonaan johtavan sillan romahtamisesta kertoivat paikallispoliisi ja palokunta.
Uutistoimisto AFP:n mukaan noin 200 metrin pituinen pätkä Morandin siltaa oli romahtanut tänään tiistaina kello 14.00 Suomen aikaa. Suurin osa sillasta oli pudonnut alla oleville rautatiekiskoille, ja sillalla olleet autot ja rekat olivat pudonneet romahtaneen sillan mukana alas.
Ensihoitohenkilöstön mukaan kymmeniä ihmisiä on kuollut siltaromahduksessa."
IL
"Moottoritiesilta romahti tiistaina lähellä Genovan kaupunkia Italiassa. Genovasta Savonaan johtavan sillan romahtamisesta kertoivat paikallispoliisi ja palokunta.
Uutistoimisto AFP:n mukaan noin 200 metrin pituinen pätkä Morandin siltaa oli romahtanut tänään tiistaina kello 14.00 Suomen aikaa. Suurin osa sillasta oli pudonnut alla oleville rautatiekiskoille, ja sillalla olleet autot ja rekat olivat pudonneet romahtaneen sillan mukana alas.
Ensihoitohenkilöstön mukaan kymmeniä ihmisiä on kuollut siltaromahduksessa."
Vastaukset 21
Vanhimmat
Aiaiai ne perkeleen insinöörit.
Taas joku idiootti isänmaallinen rasisti yrittää syyttää pakolaisia ja maahanmuuttajia asiasta johon heillä ei ole osaa eikä arpaa. Morandin silta romahti väärin suunnittelun, väärän betonimateriaalin ja korkean ikänsä takia, se on rakennettu 1960-luvulla ja oli kaiken aikaa korkean riskin silta. Nyt se ei kestänyt rankkasateen aikaansaamaa vesikuormaa ja romahti.
ei kestänyt "mutavyöryä"?
Syynä oli hiljattain toimintansa aloittanut populistihallitus, joka säästi kaikeasta tärkeästä.
Hiljattain remontoitu 2000 luvulla. Olisko romanialaiset työmiehet jotka tulevat rakentaman Helsinkiä. Kun Suomessa ei ole kuulemma työvoimaa riittävästi.
Vai oliko se niin että palkkaakin pitäismaksaa Suomessa.
Hiljattain remontoitu 2000 luvulla.
hmm
Pienellä palkalla saa pienet tulokset. Ja joskus tosi suuret vahingot.
Maanjäristys
Olihan siellä mitattu 12 barrelin maanjäristys.
Aika luonnollinen selitys ikävälle tapahtumalle
Paikallinen lehti Pinto da Vintti kertoi sen olleen jopa 16 heksimaalin luokkaa.
Yli 4.5 magnituden järistykset raportoidaan. Pienemmätkin vaurioittavat rakenteita, kun niitä on usein ja useita. Uskoisin näin
Uutisten mukaan siellä tehtiin euroopan lähitulevaisuuteen sijoittuvaa elokuvaa, "Pelastakaa Sotamiehet Abdullah ja Uvuvwevwevwe Onyetenyevwe Ugwemubwem Ossas VIIII"
Mafian rakennuttama silta, jonka rakentamisessa on oiottu mutkia? Ihan perus-italialaista korruptiota.
Äkkihätää kuvien perusteella näyttäisi siltä että kaikki sillan korjauspaikat ja laastarit ovat rakenneosissa sellaisissa paikoissa joissa leikkausvoiman osuus on suuri, pelkästään keskimmäisen kannattimen v pilarit näyttäisivät romahduksessa leikkautuneen juurestaan puhtaasti eikä harjaterästä ole juurikaan... Lainkaan... näkyvissä paikassa jossa sen merkitys olisi suomalaisella betonirakenneopilla merkittävä, muutoinkin raunioista näkyvät raudoitteet ovat rakenteiden massiivisuuteen nähden hämmentävän vähäisiä. Kuten italialainen professori ilmaisi;alkuperäinen suunnittelija oli erinomainen visionääri, mutta onneton laskijana, ilmeisesti leikkausvoiman ymmärrys on ollut aika heikkoa, ihme että silta kesti näinkin pitkään. Mutta mikäs siinä, italia kun nyt sattuu olemaan melkeimpä kolmannen maailman valtio ja mafia siihen päälle.
Tyypillistä äärioikeistolle, onnettomuuden syitä ei ole vielä edes aloitettu tutkimaan, mutta syylliset tiedetään jo nyt: EU, maahanmuuttajat...
Ponti!
Prego!
Molto bene!
Certo!
Grazie!
Ciao Italia!
Terveisiä Italiasta!
😃😎🐯🌞🐼😍👍🦄🐸
Kuvista päätellen Genovan silta on riippusillan ja pukkisillan yhdistelmä korkeiden pyloneiden kohdalla. Niissä paikoissa siltakannen alla on vinot jäykät betonituet ikään kuin lisänä. Niihin tukiin tulee valtavat lisäkuormat, jos esim. vinot köydet tai niiden kiinnitykset löystyvät. Rakennelma ei sovi liikenteen ja säiden aiheuttaman vaihtokuorman armoille. Kun systeemi on (heikkoa) betonia, on tosiaan ajan kysymys, jolloin se romahtaa. Silta on katkennut siististi, koska niissä kohdissa oli liikuntasaumat.
Miten sille on annettu rakennuslupa?
Sillan loppu räjäytetään kohta. Lähetystä voi katsoa Ylen kautta.
https://yle.fi/uutiset/3-10851273
Hyvin poksahti. Savun hälvettyä katsotaan kuinka monta kerrostaloa meni hajalle. Ainakin joku taisi ottaa osumaa.
Nyt kun matu-pakolaisten käyttämä silta on räjäytetty, helpottaako matuvyöry Italiassa yhtään?
Suomessakin saisi kanssa räjäyttää Tornion ja Haparandan välisen sillan, niin matuvyöry tänne pysähtyisi myös