Kokoomus käy vihapuheen kimppuun

hgrr

– someturva on uusi väline nuorille
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kokoomus-kay-vihapuheen-kimppuun-someturva-on-uusi-valine-nuorille/7029920

Vihapuheen, rasismin, nettikiusaamisen ja väkivaltaan yllyttämisen lisääntyminen niin nettikeskusteluissa kuin julkisilla paikoilla on ilmiö, joka repii kokoomuksen mukaan yhteiskuntaa ja lisää turvattomuuden tunnetta.

– Vihapuhe heikentää yhteiskunnan perusarvoa luottamusta ja se lisää eniten kansalaisten kokemaa turvattomuuden tunnetta. Tämä ei ole vain eliitin ongelma, muistutti puheenjohtaja Petteri Orpo.

21

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keimo

      Hallituksen ja Kokoomuksen kannattaisi pikkasen katsoa peiliin ja miettiä sitä propagandaa, jota se syöttää työttömistä. Siinä on ihan oikeasti synkän historian havinaa. Hyvin on tuntunut uppoovan ainakin osaan S24 palstalaisiin.

      • Uskomatonta

        Kokoomus käy vihapuheen kimppuun – someturva on uusi väline nuorille
        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kokoomus-kay-vihapuheen-kimppuun-someturva-on-uusi-valine-nuorille/7029920
        "Kokoomus nostaa vihapuheen torjunnan keskeiseksi teemakseen vaalien alla. Puolue julkisti ministeriryhmän kesäkokouksen päätteeksi Kuopiossa 13-kohtaisen toimenpideohjelman, jonka pohjalta se aikoo valmistella vihapuheen torjuntaohjelman."

        --

        Naurettavaa että Suomen sosiaalirasistisin työttömiä leimaava ja syrjivä vihapuhepuolue käy vihapuheen kimppuun =))

        "Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?
        Kuinka saatat sanoa veljellesi: 'Veljeni, annas, minä otan pois rikan, joka on silmässäsi', sinä, joka et näe malkaa omassa silmässäsi? Sinä ulkokullattu, ota ensin malka omasta silmästäsi, sitten sinä näet ottaa pois rikan, joka on veljesi silmässä."


      • SeParempiVihapuhe
        Uskomatonta kirjoitti:

        Kokoomus käy vihapuheen kimppuun – someturva on uusi väline nuorille
        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kokoomus-kay-vihapuheen-kimppuun-someturva-on-uusi-valine-nuorille/7029920
        "Kokoomus nostaa vihapuheen torjunnan keskeiseksi teemakseen vaalien alla. Puolue julkisti ministeriryhmän kesäkokouksen päätteeksi Kuopiossa 13-kohtaisen toimenpideohjelman, jonka pohjalta se aikoo valmistella vihapuheen torjuntaohjelman."

        --

        Naurettavaa että Suomen sosiaalirasistisin työttömiä leimaava ja syrjivä vihapuhepuolue käy vihapuheen kimppuun =))

        "Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?
        Kuinka saatat sanoa veljellesi: 'Veljeni, annas, minä otan pois rikan, joka on silmässäsi', sinä, joka et näe malkaa omassa silmässäsi? Sinä ulkokullattu, ota ensin malka omasta silmästäsi, sitten sinä näet ottaa pois rikan, joka on veljesi silmässä."

        "Oikeusministeri Häkkänen korosti, että sananvapauteen liittyy aina vastuu omista puheista ja kirjoituksista.

        – Vihapuhe, väkivallalla uhkaaminen, rasismi ja kiusaaminen eivät kuulu sananvapauden piiriin. Pahimmillaan vihapuhe toimii sananvapauden esteenä, sillä vihapuheella usein pyritään hiljentämään vastakkaisia mielipiteitä.

        – Meidän on ryhdyttävä toimenpiteisiin jos joku ei uskalla esittää vihapuheen pelossa mielipidettään tai toimittaja ei painostuksen vuoksi uskalla tehdä työtään, Häkkänen sanoi Kuopion torilla."

        .

        – Työttömiin kohdistuva vihapuhe, pakkotyöllä uhkaaminen, sosiaalirasismi ja kiusaaminen eivät kuulu sananvapauden piiriin. Se on Kokoomuksella peiliin katsominen paikka.

        – Meidän on ryhdyttävä toimenpiteisiin jos joku ei uskalla esittää vihapuheen pelossa rehellistä mielipidettään tai toimittaja ei painostuksen vuoksi uskalla tehdä työtään eli rehellisiä uutisia poliittisideologisen puoluepropagandan sijaan https://keskustelu.suomi24.fi/t/15362111/is-toi-taas-elamantapatyottoman-uutisiinsa , Häkkänen ei sanonut tätä Kuopion torilla.

        Siitä paremmasta vihapuheesta tulee kivapuhetta.


    • EntäTämä

      Valtiontalouden tarkastusvirasto ja rahoituslaitos on tehnyt arvioita että
      ulkomaalaiset vievät huijaamalla sosiaaliavustuksia 5-10 miljardia vuodessa.
      Yleisin tapa on se että ulkomaalaisella henkilöllä on useita eri henkilöllisyyksiä, jolloin hän saa jopa yli 10 henkilön tuet samaan aikaan. Tämä huijaaminen onnistuu vain ulkomaalaisilta, koska ilman papereita on helppo hankkia useita henkilöllisyyksiä. Kantasuomalaisilta se ei onnistu, koska paperit vaaditaan ja sosiaaliturvatunnus. Toisin kuin suomalaisilta, joilta vaaditaan henkilöllisyystodistuksen, passin tai ajokortin saantiin sormenjäljet ja passikuva ym. tunnistautuminen, paperittomalle maahantulijalle joka voi hakea tukia mm. Kelasta ja sossusta ei vaadita sähköinen identiteetin saadakseen sormenjälkiä. Tästä syystä hän voi hakea eri paikkakunnilta eri nimillä useat sähköiset identiteetit ja saada näillä moninkertaiset tuet, asunnot ym. sosiaalipalvelut.
      https://suomimedia.wordpress.com/2014/12/06/yhteiskunta-maksaa-mamujen-ajokortin-ja-autokoulun/

      • Suomessaetuoikeutettuja

        Tuo kohta on kyllä vähän outo Suomessa,tosiaankin menet minne tahansa maailmassa,ensin sinulta kysytään aina paperit,jos niitä ei ole meno tyssää siihen,miksi Suomi on poikkeus tässä mielessä. Euroopassakin ksikkialla kysytään paperit että mitään et voi tehdä kahta kertaa ja huijata ketään.
        Aika outoa muslimien ja tummien suosimista.


    • plkj

      Eikö vihapuhe ole sitä, että ollaan eri mieltä asioista?

    • qåaäzm

      Pitää käydä ensin vihapuheen syiden kimppuun. Hallitus on niitä syitä edesauttamassa kovinkin uutterasti. Kun näyttää siltä että maamme aiotaan tuhota, siitä on oikeus myös närkästyä.

      • qåaäzm

        Ruotsissa on hallitus vienyt äärimmilleen nämä vihapuheiden syyt, ja siellä palaakin autoja tuhottomasti. Nämä autonpoltot eivät siis ole seurausta vihapuheista, vaan syy niihin.


    • fghgch

      Kokoomus on sama ku Ruotsin SDP.

    • siivousta

      eun sanan vapaudella näytti olevat väli aikainen arvo ongelman kohratessa,

    • sfgsgfg

      Sekopäille annetaan pillua ja pullaa totuuden sanojia syytetään.

      • Röhäygh

        Nainen, äänestä naista. Nyt näet tuloksen


      • 11111

        No en ikinä, eipä noissa miehissäkään kehumista ole mutta akka on piru valtaan päästyään, nimittäin ne jotka sitä valtaa janoavat.


    • Ei sellaista olekkaan kuin vihapuhe. Jotkut määrittelee vihapuheeksi sellaisenkin jota puhutaan koko ajan kaduilla ja ihmisten kesken joka paikassa. Miksi ei sais puhua tääläkin niin, miten puhutaan yleisestikkin kaikkialla.
      Kokoomus oli nyt toreilla pitämässä vihapuheita, koska oli kieltämässä ihmisten normaalin puhumisen, kun vaahtosivat muitten vihapuheista. Oikein vatuttaa tuollainen oman kilven kiillotus. itte he ei tietenkään koskaan puhu toisista vihaisesti, vaan vääristellen. Onko poliitikkojen toisista valehtelu ja vääristely vihapuhetta! Ei heidän mielestään.
      !!! Tämäkin merkki taitaa olla vihapuhetta ja se on kiellettävä.
      Somaleista kaikenlainen tosiasioitten esille tuominen on tietysti sitä.
      Arkipuhetta on, mutta ei sen kummempaa.

    • tästä-alkuun

      Korkea aika hylätä koko sana vihapuhe,se saa enemmän aikaan ilmapiirin myrkyttämistä suitsimalla suut vain johonkin totuuteen.Ihminen vielä on oma persoonansa.Suu on luotu puhumista ja syömistä varten.Jokainen käyttää näitä tavallaan.Aito ilmaisu on vastuuta parhaimmillaan.

    • Sekopäistä

      Orpo on mielenvikainen pelle, koska ei erota todellisia uhkia kuvitelmista. Vihapuhe on kuulijan määrittelemä ja verrattuna Suomeen tulleeseen terrorismiin, paperittomiin ammattirikollisiin ja korruptoituneeseen paperittomien asioilla rikastuviin varkaisiin.

    • frsddsf

      Jos avohoitopotilas suuttuu sanoista se ei ole kirjoittajan vika.

    • iso_paha_susi_

      Katainen, Stubb ja Orpo, kolme pientä kokkarepossua.

    • Juueiole

      Mitään vihapuhetta ei ole olemassakaan.

    • bfgdgdfdfg

      Kiusaamisen ja kunnianloukkausten osalta olen samaa mieltä, että niille pitäisi tehdä jotain. Se "vihapuhe" taas kuulostaa mielipiteiden rajoittamiselta pahasti. Ja kun saksasta tuossa puhuivat niin siellähän se on toteutunutkin jo pienen totalitarian asteelle.

    • fldkjglfds

      Kun suomessa tapahtuu jatkuvasti ulkomaisten joukkioiden tekemiä raiskauksia se ei kokoomusta huoleta.
      Kokoomusta kiinnostaa vain se miten näistä asioista hulestuneet suomalaiset vaiennettaisiin vihapuhe-lain avulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      246
      45322
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      190
      10849
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      34
      1576
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe