Löysin auton, josta olisin kiinnostunut, ja lappu ikkunassa oli 12.000€, jonka maksaisin käteisellä. Mitä voisi yrittää tiputtaa hinnasta? Autoliikkeillähän on aina omat prosentit hinnassa, ja kaikki hinnat on käsittääkseni myös osamaksu-ostajille, ja silloin eivät lähde hintaa tiputtamaan.
Mutta meikäläisellä olisi tuo summa käteisenä, mutta en ajatellut koko hintaa maksaa mukisematta. Mitä kannattaa tarjota, kyseessä on 206 pösö, jolla ajettu 60tkm, huoltokirjat jne on.
Paljonko ilmaa autokaupan hinnoissa?
73
30349
Vastaukset
- tapauksessa
Oikea hinta liikkuu jossain tuolla 100 ja 120 euron välissä.
- polkupyöräilijä
Jos suurin osa kieltäytyisi ostamasta autoa, niin autoverotuksesta saatavat tulot pienenisivät rajusti, ja valtion olisi PAKKO laskea autoverotusta. Mutta kun jokaisella äidin pullamössölapsella pitää olla oma auto, kun se on niin hienoa ja saa kehuilla naapureille. Status-signaaleja keräilevät IDIOOTIT maksaa! HAHAHAA!
- autollinen
polkupyöräilijä kirjoitti:
Jos suurin osa kieltäytyisi ostamasta autoa, niin autoverotuksesta saatavat tulot pienenisivät rajusti, ja valtion olisi PAKKO laskea autoverotusta. Mutta kun jokaisella äidin pullamössölapsella pitää olla oma auto, kun se on niin hienoa ja saa kehuilla naapureille. Status-signaaleja keräilevät IDIOOTIT maksaa! HAHAHAA!
Ehkä noin teillä, mutta ei meillä.
Kun täälläpäin ei kulje metrot, ratikat, bussit eikä junat, on pakko pitää kahtakin autoa.
- kaapeli79
Kyllä 10500 on mielestäni rohkea tarjous
- Kauppias
Ei enempää kuin 10 000 euroa. 2000 tonnia on aina hinnassa ilmaa jos pyynti on 12 000.
- Äksviis
Se on kuule aivan sama nykypäivänä oletko ostamassa osamaksulla vai käteisellä. Autokauppa saa jokatapauksessa rahansa heti. Huonoimmassa asemassa ovat auton ostajat, jotka joutuvat antamaan auton vaihdossa. Suorassa kaupassa käteisostaja ja osamaksuostaja ovat samassa asemassa. Joskus jopa osamaksuostaja on autokaupalle kannattavampi.
Mutta itse asiaan. Kokeile 10000. Todennäköisesti saat 11000 - Hullu
Ostin itse 97 vuotisen auton, jossa oli kahdeksan isoa rahaa pyytinä... sitten osui "virheellinen" mainos silmää, jossa hinta oli kaksi tuhatta pienempi. Ei myyjän auttanut kun myydä se kaksi tonnia pienemmällä hinnalla... Ja kyse oli kuintenkin verraten edullisesta autosta. Halpa naftarauta, mutta verot rankasee aina! :(
- ymmärrä
ei ole ilmaa. On katetta. Sillä maksetaa automyyjän ja sihteerin ja siivoojan..... .... .... . .. asuntolainat ja lastenhoito verojen muodossa vielä teidän yhteiskunnanelättien kaljankittauskin.
- Eugen
ymmärrä kirjoitti:
ei ole ilmaa. On katetta. Sillä maksetaa automyyjän ja sihteerin ja siivoojan..... .... .... . .. asuntolainat ja lastenhoito verojen muodossa vielä teidän yhteiskunnanelättien kaljankittauskin.
Eihän nyt autokauppa sais katetta ottaa,eri juttu
kun autonsa myynyt kaverille myhäilee että sainpa hyvän hinnan... - dr.Abramsson
Eugen kirjoitti:
Eihän nyt autokauppa sais katetta ottaa,eri juttu
kun autonsa myynyt kaverille myhäilee että sainpa hyvän hinnan...hai kamu!!!Osta Mosse-elite,see on ihan eeee
- kiinni
Ilmaa voi olla vaikka 8te. Mutta auton realistinen hinta ratkaisee, jos pyynti on yli linjan niin alennusta tippuu, mutta jos hinta on kohdallaan niin ei. Mulla 16900e pyynnillä auto ja tänään viimeksi tarjottiin 15500e. En myynyt, kun auto on täyden rahan arvoinen ja toista ihan vastaavaa ei ole esdes tarjolla. Eli kyse ei ole rimerasta tms jäteläjästä.
- Anakonda
No Suomessa tuntuu olevan ilmaa autojen hinnoissa järestään vähintään 50%.
Volvopalstalla sanottiin V70R:n maksavan Suomessa yli 80k€. Jos "saman" auton saa USA:ssa dollarin päiväkurssista riippuen n. 28000-30000 euroon,niin silloinhan tuossa suomen hinnassa on ilmaa ainakin 65%.
Tuolla ilmalla maksetaan mm. suomalaista sosiaa(listi)turvaa.- mopo.nen
"Volvopalstalla sanottiin V70R:n maksavan Suomessa yli 80k€. Jos "saman" auton saa USA:ssa dollarin päiväkurssista riippuen n. 28000-30000 euroon,niin silloinhan tuossa suomen hinnassa on ilmaa ainakin 65%."
Myös dollarin halpuus, noin 30 % hämää...
- Saa
Mutta hullu joka maksaa. Tietysi kaikki haluaa enenpi mitä on maksanut.Niin on myös kuluttajat vaaditaan vaihossa enempi mitä ovat maksaneet
TÄMÄHÄN ON VAANKAUPPAA. - kontant
Eipä ole käteisellä enää merkitystä kauppiaalle. Myyjähän saa rahansa joka tapauksessa heti, koska osamaksusopimushan tehdään rahoitusyhtiön kanssa, joka maksaa auton myyjälle heti ja käteisellä!
Päinvastoin, autokauppa saa monesti rahoitusfirmalta palkkion, kun tuo heille uuden asiakkaan. Joten osamaksukauppa on autoliikkeelle edullisempi!
Teet kaupat osamaksulla ja maksat sitten vain kerralla koko kauppahinnan rahoitusyhtiölle, niin ei tarvitse maksaa korko ym. laskutuspalkkioita.
Monilla on kuvitelma, ettei osamaksukauppaa tekevä voi tinkiä hinnasta ja niinpä he tekevät kaupat täydellä pyyntihinnalla. Sehän tietysti sopii autokauppiaalle.- aina
Joo, kumma käsitys monella, ettei osamaksukaupassa voi tinkiä. Ihan samalla tavalla siinä voi vedättää ja tinkiä kuin käteiskaupassakin. Itse tein juuri kaupat uudesta autosta ja osamaksulla. Tinkiminen auttoi kummasti jokaisessa liikkeessä missä satuin asioimaan.
- money talks bullshit walks
Jos/kun ostat autoa rahoituksella niin rahan hinta on pankissa edullisempaa kuin ns. rahoitus/osamaksua tarjoavilla yhtiöillä.
Toki vakuus pitää olla, osamaksukaupassa hankkimasi auto on vakuutena. Toki voit asettaa tarvittaessa muunkin vakuuden. Vakuuden asetus pätee tapauksissa joissa viet auton ulkomaille, sillä veikkaan ettei rahoitusyhtiö ajoneuvon omistavana tahona antaisi vientilupaa.
- Lefa
Tuossa ylempänä olikin jo aika paljon asiaa, eli sillä ei ole väliä ostatko käteisellä vai rahoituksella. Mahdollinen vaihtoesine sitten sekoittaakin pakkaa melkoisesti.
Pyyntihinnan ja myyntihinnan erotuksesta, eli ns. tinkivarasta on olemassa paljon erilaisia kokemuksia. Omani on sellainen, ettei ainakaan merkkiliikkeissä kovin paljon tingitä. Etsimme kuukausi takaperin kaverille käytettyä farkkua hintaluokasta 16-18t. Tiukankin kädenväännön jälkeen hinnat joustivat alaspäin parista sadasta vajaaseen tonniin. Eli edes kymmenen prosentin alennusta ei tuntunut mistään tippuvan, vaikka kyseessä oli suora käteiskauppa.
Johtopäätös taitaa olla ettei kiinnostavasti hinnoitellussa hyvässä autossa ole tinkivaraa paria prosenttia enempää.- teukka5
on oikeila jäljillä, mutta jos kerran auto on "kiinnostavasti hinnoiteltu" eli hinta on valmiiksi kohdallaan, niin miksi siitä sit pitäisi vielä tinkiä esim."edes 10%" eli 16tonnin pyynnistä ottaa pois 1600e. toi 1600 euroo ei ehkä tunnu miltään kuluttajan silmissä, mutta se saattaa olla myyjän koko katevara. jos kerran auton pyynti on oikea, niin tinkimiselle tarttis olla mun mielestä hyvä perustelu.
- jusa
teukka5 kirjoitti:
on oikeila jäljillä, mutta jos kerran auto on "kiinnostavasti hinnoiteltu" eli hinta on valmiiksi kohdallaan, niin miksi siitä sit pitäisi vielä tinkiä esim."edes 10%" eli 16tonnin pyynnistä ottaa pois 1600e. toi 1600 euroo ei ehkä tunnu miltään kuluttajan silmissä, mutta se saattaa olla myyjän koko katevara. jos kerran auton pyynti on oikea, niin tinkimiselle tarttis olla mun mielestä hyvä perustelu.
mikähän autokaupan hinta on "kiinnostavasti
hinnoteltu" = hinta valmiiksi kohdallaan?
Ei kait nyt sentään kukaan maksa autoliikkeelle
sitä hintaa mikä lapussa lukee !?!
Eiköhän se tinkiminen ole rehellinen osa
kaupankäytiä. Toiset saa aikaan paremmat kaupat
kun toiset... - teuk5
jusa kirjoitti:
mikähän autokaupan hinta on "kiinnostavasti
hinnoteltu" = hinta valmiiksi kohdallaan?
Ei kait nyt sentään kukaan maksa autoliikkeelle
sitä hintaa mikä lapussa lukee !?!
Eiköhän se tinkiminen ole rehellinen osa
kaupankäytiä. Toiset saa aikaan paremmat kaupat
kun toiset...joo, mutta jos myytävän auton lapussa on halvin hinta, mitä missään muualla vastaavasta pyydetään, niin miksi siitä pitäisi saada 10% pois. en ymmärrä. joskus olen saanut sen mitä lapussa lukee, mutta tänäänkin myin auton jonka hintalapussa oli 9800e, ja kaupat tehtiin hintaan 8200e. sanoit, että toiset saa aikaan paremmat kaupat kun toiset. se on totta. mutta kun joka puolella jauhetaan että aina on vähintään 10% tinkivaraa, tai jopa 25%, niin se turhauttaa, mutta ei haittaa mun kaupan tekoa. Eli jos saisin päättää, niin minusta olisi kivempi myydä TUOTETTA kuin hintaa/alennusta. Ymmärrän kyllä, että jos kalusto on paskaa, niin ainoa tapa silloin on myydä hintaa/alennusta, mutta sellainen toiminta tulisi mielestäni pitää autokaupasta erillään. tämä tinkimis voohotus aiheuttaa mielestäni sen että alennus % ja hyvityshinta menee tuotteen edelle. eli suomeksi sanottuna, "mitäs sen mittään väliä kuinka hyvän auton saan tai minkälaista palvelua saan, kunhan alennus on suuri" sitä sit pullistellaan naapurille, että sain auton halvalla, kun tinkasin 15%, mutta mitäs sit kun huomataan, että naapurin setä osti samanlaisen auton ja tinki VAAN 4%, mutta myyntihinta olikin yllättäen 500 euroo pienempi. alennuksen ostaja sai 9% enemmän, mutta ei ne prosentit nouse edes päähän vaikka kuinka vituttais. naapurin setä tosin voi ostaa 500 eurollaan aika monta pulloa kossua. onko kelleen tullu mieleen, että mitä enemmän tuotteessa on tinkivaraa, niin sitä varmemmin asiakas maksaa ylihintaa puhumattakaan sit siitä hyvityshinnoittelusta joka menee näin "tuo mikä tahansa pommikone tai paskaläjä tänne, niin hyvitämme siitä 2000e näihin tiettyihin autoihin" HALOO??!! Ainoa kauppa missä prosenteilla on merkitystä on alko ja itse pitäisin sen autokaupasta erillään, kun eihän ne muutenkaan oikein sovellu yhteen.
- automyyjä
Täällä vilisi kovin hyviä tietoja alennuksista.
Totuus on kuitenkin se että lähes jokaisella liikkeellä on oma alennuspolitiikkansa. Jos kyseessä on merkkiliike ja tuo auto on ns. oikeassa hinnassa eli itse arvioisin että kyseessä on 5 ovinen -01/-02 malli 1,4 koneella. Jos pienempi kone tai 3-ovinen silloin auto on liian kallis. Jos kyseessä on arvoimani malli todennäköisesti se on liikkeelle helppo myytävä ja tulet saamaan max 1000 e alennusta, jos ihan sitäkään. Jos taas kyseessä on hieman ylihintainen auto, liike haluaa siitä mielellään nopeasti eroon voi saada 1500e, jopa 2000 euroa hinnasta pois. - Tippuu ja tippuu?
www.autotalli.com
Saat selville autoliikkeiden oikean hintatason, jos haluamasi auton kaltaisia autoja on paljon myynnissä.
Keltainenpörssi valottaa sitten, millä hinnalla saman auton saisi yksityisiltä.
Jos keskimääräiseksi hintatasoksi paljastuu esim. 11 keuroa niin voit olettaa, että hinnasta saa pois kenties vielä 1500 - 500e. Eli autosta kannattaa tarjota sitten 9500 - 10500e. Ylihintaa ei kannata maksaa vaikka kuinka mieli tekisi autoa.
On aivan sama mitä hintalapussa lukee liikkeessä, jos hintapyynnöt on mitä sattuu. Ostajan tulee itse tietää ostamansa auton todellinen hintataso, eikä luottaa liikeen pyyntihintoihin ja niistä saataviin näennäisiin alennuksiin.
Autot noin 13000e ylöspäin.
Nyrkkisääntö näyttää kuitenkin olevan liikeissä, että 900-1000e tippuu pyyntihinnasta, joissakin vain 500e. Sitten kovalla väännöllä ja riippuen kyseisen automallin kysynnästä voi vieläkin tippua. Muutamien isojen liikeiden harrastamista tarjousautoista ei aina tipu yhtään mitään (yleensä ovat edullisia muutenkin).
ps. Pikku pökötistä saisi liike maksaa usemman 1000e, että suostuisin ottamaan vastaan :)- teukka5
en suoraan komentoi tota juttua, koska se vaikutti ihan asialliselta, mutta jos käyttäjä hakee itselleen autoa jolla pääse töihin ja saa hoidettua muutkin reissut, ja saa viellä mahdollisesti mielihyvää siitä, että saa ajella mieleisellään autolla ja on viellä ajatellut käyttää sitä autoa muutaman vuoden( normaali asiakas), niin kyllä silloin hinnan pitäisi olla toisarvoinen asia. en tietenkään tarkoita että ostaa hinnalla millä hyvänsä, mutta jos liikaa alkaa sitä hintaa paapoamaan, niin luultavasti menee monta hyvää vaihtoehtoa ohitse. se on eri asia sit jos ostaa auton tilinteko tarkoituksella.
- ChiefGurko
teukka5 kirjoitti:
en suoraan komentoi tota juttua, koska se vaikutti ihan asialliselta, mutta jos käyttäjä hakee itselleen autoa jolla pääse töihin ja saa hoidettua muutkin reissut, ja saa viellä mahdollisesti mielihyvää siitä, että saa ajella mieleisellään autolla ja on viellä ajatellut käyttää sitä autoa muutaman vuoden( normaali asiakas), niin kyllä silloin hinnan pitäisi olla toisarvoinen asia. en tietenkään tarkoita että ostaa hinnalla millä hyvänsä, mutta jos liikaa alkaa sitä hintaa paapoamaan, niin luultavasti menee monta hyvää vaihtoehtoa ohitse. se on eri asia sit jos ostaa auton tilinteko tarkoituksella.
Juuri tuollaisessa tapauksessa hinta on nimenomaan erittäin ratkaiseva tekijä! Eli esimerkki tapauksesi etsii jotain hyvin perusautoa, joita on hyvin tarjolla. Siis myös hyviä yksilöitä. Totta kai jos hinnasta tulee pakkomielle, niin silloin jää helposti auto ylipäänsä ostamatta, mutta kyllä hinta on todella ratkaiseva tekijä. Kun tarjontaa on paljon, niin silloin ei haitta vaikka parista liikkeestä "lentäisikin pihalle" tarjottuaan liian vähän. Näin saa ainakin oikean hintatason selville ja tietää täsmälleen paljonko auton oikea hinta on. Miksi ihmeessä normaalikuluttajan pitäisi maksaa edes sitä ylimääräistä 500 euroa automyyjälle? Itselläni ainakin löytyy sille parempaakin käyttöä. Tosiahan kuitenkin on, että myyjä ei autoa tappiolla tule myymään vaan pitää huolta omasta katteestaan. Mutta ei sitä katetta kannata surutta liikaa antaa.
- ExJoHan
Niin ota selvää milloin liikkeellä on palkanmaksupäivä, mene muutamaa päivä ennen k,o päivää Johtajan / Omistajan luo ja tee autosta käteistarjous, 9300 euroa voisi olla sopiva, tuolla summallahan maksaa jo useamman rengin palkan, ja näinä aikoina autoliikkeille ei käteistä paljon tarjoilla, se on fakta.
Käteisostajalla on autoliikkeissä aivan eri markkinat, ja kohtelu kuin noilla osamaksuruikuttajilla, vaikka automyyjät koettavat muuta väittää, se rahoitus kun menee usein pankin kautta, jos kauppiaalla sattuu olemaan pankissa jo valmiiksi pitkä piikki, niin pankki kyllä lyhentää sitä noista osmaksusopimuksista, mutta käteinen tulee liikkeelle suoraan,ei pankinjohtajan kautta.....- automyyjä
Melkoista arviota. Käteisellä se johtajako palkatkin maksaa? Kyllä täällä ihan oikeita tietoja on annettu, eli osamaksukauppa on liikkeelle ihan saman arvoinen kuin käteiskauppa. Rahoitusyhtiöt ostavat sopimukset liikkeeltä käteisellä! Itse asiassa rahoitukset ovat yksi iso osa liikkeen tuottoa.
- ExJoHan
automyyjä kirjoitti:
Melkoista arviota. Käteisellä se johtajako palkatkin maksaa? Kyllä täällä ihan oikeita tietoja on annettu, eli osamaksukauppa on liikkeelle ihan saman arvoinen kuin käteiskauppa. Rahoitusyhtiöt ostavat sopimukset liikkeeltä käteisellä! Itse asiassa rahoitukset ovat yksi iso osa liikkeen tuottoa.
Eipä siinä kauan mennyt kun automyyjä älähti..
No jos teidän firmassa maksetaan palkat jollain muulla kuin rahalla ( hernekeittoa, ruisleipää, mämmiä, pottuja jne..?) niin silloin ei rahan tarjoaminen tietenkään vaikuta , mutta kaikissa muissa paikoissa se kyllä vaikuttaa, se palkanmaksu kun on suurin yksittäinen menoerä autoliikkeessä, ja kun se pirulainen toistuu vielä joka kuukausi....
Tuommoinen reilu 9000 euroa on summa jolla maksaa ainakin viiden automyyjän palkan ( provisioioneen)..Joten liikkeenomistajan kuukausi on pelastettu kun joku tulee ja ostaa auton käteisellä.. - automyyjä
ExJoHan kirjoitti:
Eipä siinä kauan mennyt kun automyyjä älähti..
No jos teidän firmassa maksetaan palkat jollain muulla kuin rahalla ( hernekeittoa, ruisleipää, mämmiä, pottuja jne..?) niin silloin ei rahan tarjoaminen tietenkään vaikuta , mutta kaikissa muissa paikoissa se kyllä vaikuttaa, se palkanmaksu kun on suurin yksittäinen menoerä autoliikkeessä, ja kun se pirulainen toistuu vielä joka kuukausi....
Tuommoinen reilu 9000 euroa on summa jolla maksaa ainakin viiden automyyjän palkan ( provisioioneen)..Joten liikkeenomistajan kuukausi on pelastettu kun joku tulee ja ostaa auton käteisellä..Mieti nyt vielä kerran. Tuollainen auto maksaa liikkeelle n. 8000-9000 euroa ja jos sen myy vaikka 9500 euroon, ei saadulla katteella vielä kovinkaan kummoisia palkkoja makseta.Ja kyllä meilläkin ihan rahana palkka maksetaa, kylläkin koneellisesti pankkiin, eli kahisevana. Ihan yhtä lailla se johtaja maksaa palkat rahoituskaupoistakin. Niinkuin sanoin johtaja saa rahoituskaupoista rahat viimeistään 2 päivän kuluessa kaupoista.
- ExJoHan
automyyjä kirjoitti:
Mieti nyt vielä kerran. Tuollainen auto maksaa liikkeelle n. 8000-9000 euroa ja jos sen myy vaikka 9500 euroon, ei saadulla katteella vielä kovinkaan kummoisia palkkoja makseta.Ja kyllä meilläkin ihan rahana palkka maksetaa, kylläkin koneellisesti pankkiin, eli kahisevana. Ihan yhtä lailla se johtaja maksaa palkat rahoituskaupoistakin. Niinkuin sanoin johtaja saa rahoituskaupoista rahat viimeistään 2 päivän kuluessa kaupoista.
Älä sinä lässytä turhaa ! Kysehän on siitä että palkanmaksupäivänä liikkeenomistajalla on oltava RAHAA, tilillä tai taskussa, sama se....Palkathan maksetaan rahalla, ei jollain laskennallisella kateprosentilla....
Kun joku autonostaja tuo liki 10000 euroa käteistä juuri palkanmaksupäivän edellä, niin tottakai se helpottaa persaukisen, pankin torpparina pyörivän liikkeenomistajan palkanmaksua, ja Johtajan vaimon etelänmatkakin saadaan maksettua...... - Cash is King
automyyjä kirjoitti:
Mieti nyt vielä kerran. Tuollainen auto maksaa liikkeelle n. 8000-9000 euroa ja jos sen myy vaikka 9500 euroon, ei saadulla katteella vielä kovinkaan kummoisia palkkoja makseta.Ja kyllä meilläkin ihan rahana palkka maksetaa, kylläkin koneellisesti pankkiin, eli kahisevana. Ihan yhtä lailla se johtaja maksaa palkat rahoituskaupoistakin. Niinkuin sanoin johtaja saa rahoituskaupoista rahat viimeistään 2 päivän kuluessa kaupoista.
kun auto lähtee liikeen pihasta ja ostaja on antanut 9000 Euroa rahaa se on rahaa! Sen voit kkokonaan kyttää maksuihin. Cash is King! Se, että tekikö liike voittoa edes tuolla myyntihinnalla on toisarvoinen juttu, jos rahat pitää löytää palkanmaksuun. Katteet ovat vain laskelmia, käteinen on rahaa.
- automyyjä
ExJoHan kirjoitti:
Älä sinä lässytä turhaa ! Kysehän on siitä että palkanmaksupäivänä liikkeenomistajalla on oltava RAHAA, tilillä tai taskussa, sama se....Palkathan maksetaan rahalla, ei jollain laskennallisella kateprosentilla....
Kun joku autonostaja tuo liki 10000 euroa käteistä juuri palkanmaksupäivän edellä, niin tottakai se helpottaa persaukisen, pankin torpparina pyörivän liikkeenomistajan palkanmaksua, ja Johtajan vaimon etelänmatkakin saadaan maksettua......Kyllä tuo esimerkki varmaan voi pitää paikkaansa 1-3 miehen jobbariliikkeissä, mutta ei isoissa merkkiliikkeissä. Jos ei katteella pystytä maksamaan palkkoja, ei liikettäkään kovin kauaa ole. Isoissa liikkeissä voi olla henkilökuntaa 80-200 kpl, joten tuollaisella yhdellä kaupalla ei ole juuri mitään merkitystä. Mutta mielipiteensä kullakin, joten turha kai tästä enempää on vääntää.
- ExJoHan
automyyjä kirjoitti:
Kyllä tuo esimerkki varmaan voi pitää paikkaansa 1-3 miehen jobbariliikkeissä, mutta ei isoissa merkkiliikkeissä. Jos ei katteella pystytä maksamaan palkkoja, ei liikettäkään kovin kauaa ole. Isoissa liikkeissä voi olla henkilökuntaa 80-200 kpl, joten tuollaisella yhdellä kaupalla ei ole juuri mitään merkitystä. Mutta mielipiteensä kullakin, joten turha kai tästä enempää on vääntää.
Jos sitä henkilökuntaa on 80 - 200 ..niin silloin sitä rahaa vasta on oltavakin..eritotenkin palkkapäivän edellä...samalla tavalla se se rahaostaja on korvaamaton isossa merkkiliikkeessäkin, mutta ostajan on mentävä suoraan isonpäällikön puheille, juoksupoikien (automyyjät) kanssa ei kannata keskustella.......
- asiaan
ExJoHan kirjoitti:
Jos sitä henkilökuntaa on 80 - 200 ..niin silloin sitä rahaa vasta on oltavakin..eritotenkin palkkapäivän edellä...samalla tavalla se se rahaostaja on korvaamaton isossa merkkiliikkeessäkin, mutta ostajan on mentävä suoraan isonpäällikön puheille, juoksupoikien (automyyjät) kanssa ei kannata keskustella.......
henkilö exjohanin käsitys autokaupanteosta,on vasemmistolaislapsen luokkaa. miten noin yksinkertainen vasemmistolainen viitsii paapattaa täyttä paskaa kuin ymmärtäisi. lue viestit ja löydät rivienvälistä katkeroituneen vasemmistolais-riistäjän. no autokauppa ei tämän henkilön jutuista kärsi, vain ne torvet jotka kupsahtavat tähän propagandaan ja menevät lapselliseen harhaan. autokauppa tekee aina voittoa oli ne hinnat mitä tahansa. tämähän on vapaa maa joten, nämä autopuuhailiat ovat aina kulmantakana huseeraamassa.tämänhetken paras ostovinkki on ulkomailta autojatuovat trokarit, heillä ei auto kauan nurkissa voi seisoa,oikeaan kohtaan tarjous ja sulla on sika halpa ajopeli allas, ostin 5000€ 92 500sea;n, koe kilvet kiinni ja menoksi, mukavaa ja halpaa ajoa pari,kk, sitten auto myyntiin, mukava voitto, verot ostajalle maksuun. on niitä verotettujakin ostettu ja myyty kuten toimenkuvaan kuuluu.
- ExJoHan
asiaan kirjoitti:
henkilö exjohanin käsitys autokaupanteosta,on vasemmistolaislapsen luokkaa. miten noin yksinkertainen vasemmistolainen viitsii paapattaa täyttä paskaa kuin ymmärtäisi. lue viestit ja löydät rivienvälistä katkeroituneen vasemmistolais-riistäjän. no autokauppa ei tämän henkilön jutuista kärsi, vain ne torvet jotka kupsahtavat tähän propagandaan ja menevät lapselliseen harhaan. autokauppa tekee aina voittoa oli ne hinnat mitä tahansa. tämähän on vapaa maa joten, nämä autopuuhailiat ovat aina kulmantakana huseeraamassa.tämänhetken paras ostovinkki on ulkomailta autojatuovat trokarit, heillä ei auto kauan nurkissa voi seisoa,oikeaan kohtaan tarjous ja sulla on sika halpa ajopeli allas, ostin 5000€ 92 500sea;n, koe kilvet kiinni ja menoksi, mukavaa ja halpaa ajoa pari,kk, sitten auto myyntiin, mukava voitto, verot ostajalle maksuun. on niitä verotettujakin ostettu ja myyty kuten toimenkuvaan kuuluu.
Olen minä yli 350 käytettyä ajoneuvoa tuonut Saksasta ja Italiasta....( 280 MP,TÄ 70 autoa..) ja kaikki on myyty,että se siitä vasemmistolaisuudesta...mutt mielestäni automyyjät ( suurin osa niistä) ovat täysiä typeryksiä, ja kouluttamattomia tolloja..sen kyllä huomaa helposti kun kuuntelee noitten osamaksupukujunkkareitten juttuja, tasasta on niin tasasta.....
- vasemmalta ohi
ExJoHan kirjoitti:
Olen minä yli 350 käytettyä ajoneuvoa tuonut Saksasta ja Italiasta....( 280 MP,TÄ 70 autoa..) ja kaikki on myyty,että se siitä vasemmistolaisuudesta...mutt mielestäni automyyjät ( suurin osa niistä) ovat täysiä typeryksiä, ja kouluttamattomia tolloja..sen kyllä huomaa helposti kun kuuntelee noitten osamaksupukujunkkareitten juttuja, tasasta on niin tasasta.....
kyllä auto-alalla jos missä vasemmistolaisuus paistaa. esim tällä hetkellä paras kauppias on valtio, se antoi ahneille pienen vaon veroHELPOTUKSEN nimeen niin jo on ukkoa ja akkaa liikkeellä, joka ikisestä vaivalla ja kovalla puurtamisella hankitusta autosta se kahmii kirstuunsa tuhansia euroja tekemättä mitään, paras bisnes!!! en ole tuonut sitten vuosikmmenen ainuttakaan auto,liikaa vaivaa, autoja riittää jokapäivä ostettavaksi vaikka kuinka ja nyt lisäksi tuonti-pelit, ei työt lopu. jos jollekkin tänään auto maksaa liikaa niin seuraava ei varmasti. ihmettelen uhmakkuuttasi ja ylimielistä asennoitumista vallitseviin oloihin ja kauppiaisiin,tyypillistä Halonen-Tuomioja linjaa, monopolihan olisi sullekkin mieleen.
- ExJoHan
vasemmalta ohi kirjoitti:
kyllä auto-alalla jos missä vasemmistolaisuus paistaa. esim tällä hetkellä paras kauppias on valtio, se antoi ahneille pienen vaon veroHELPOTUKSEN nimeen niin jo on ukkoa ja akkaa liikkeellä, joka ikisestä vaivalla ja kovalla puurtamisella hankitusta autosta se kahmii kirstuunsa tuhansia euroja tekemättä mitään, paras bisnes!!! en ole tuonut sitten vuosikmmenen ainuttakaan auto,liikaa vaivaa, autoja riittää jokapäivä ostettavaksi vaikka kuinka ja nyt lisäksi tuonti-pelit, ei työt lopu. jos jollekkin tänään auto maksaa liikaa niin seuraava ei varmasti. ihmettelen uhmakkuuttasi ja ylimielistä asennoitumista vallitseviin oloihin ja kauppiaisiin,tyypillistä Halonen-Tuomioja linjaa, monopolihan olisi sullekkin mieleen.
Kun sinun sepustustasi luen, niin käsitykseni automyyjien typeryydestä vain vahvistuvat....olisit edes sen kansakoulun käynyt kunnialla loppuun...
- pöpilästä hoi
ExJoHan kirjoitti:
Kun sinun sepustustasi luen, niin käsitykseni automyyjien typeryydestä vain vahvistuvat....olisit edes sen kansakoulun käynyt kunnialla loppuun...
ei antaneet käyda kansista loppuun, sori vaan. mutta vanhana riistovasemmistolaisena tiedät että automyyjat on duunareita,en ole koskaan hallinnut sitä titteliä, mutta useampia olen palkannut ja kouluttanut nuoresta kossista alkaen, alalle vuosien saatossa. tällähetkellä on mukava seurata kuinka hikivasemmistolaiset yrittää autontuojiksi.vuolemaan helppoarahaa ilman veroja ok! onko tullut mieleen et samaan aikaan kun matkaatte edestakas, me täällä pöpilässä tehdään rahaa joka päivä!! tavara tuodaan nenän eteen, ja ei tartte kun valita!
- ExJoHan
pöpilästä hoi kirjoitti:
ei antaneet käyda kansista loppuun, sori vaan. mutta vanhana riistovasemmistolaisena tiedät että automyyjat on duunareita,en ole koskaan hallinnut sitä titteliä, mutta useampia olen palkannut ja kouluttanut nuoresta kossista alkaen, alalle vuosien saatossa. tällähetkellä on mukava seurata kuinka hikivasemmistolaiset yrittää autontuojiksi.vuolemaan helppoarahaa ilman veroja ok! onko tullut mieleen et samaan aikaan kun matkaatte edestakas, me täällä pöpilässä tehdään rahaa joka päivä!! tavara tuodaan nenän eteen, ja ei tartte kun valita!
Ette te mitään rahaa tee...Te selviätte kitkuttelemalla jotenkuten päivästä toiseen...Ja sekin johtuu monen isonkin kauppiaan kohdalla vain siitä että velkaa on jo niin paljon ettei pankki uskalla aloittaa konkurssimenettelyä...Saattaisi alkaa pankinjohtajan virka ja palli käymään tuuliseksi....
Tunnen muutaman autontuojan , en tosin ole hoksannut kysyä puoluekantaakaan..eivätkä muuten kysy asiakkatkaan..Tuovat vain minulle rahhaa...Minä muuten otan asiakkaalta rahat etukäteen AINA, ennenkuin haen Auton tai Mp,n...
Antavatkohan sinun asiakkaasi sinulle rahat etukäteen että toimitat heille sopivan auton kun se löytyy, luottavatko he sinuun niin paljon ?Mietihän sitä siellä hikisessä kopissasi ! - ota pillerit ajoissa
ExJoHan kirjoitti:
Ette te mitään rahaa tee...Te selviätte kitkuttelemalla jotenkuten päivästä toiseen...Ja sekin johtuu monen isonkin kauppiaan kohdalla vain siitä että velkaa on jo niin paljon ettei pankki uskalla aloittaa konkurssimenettelyä...Saattaisi alkaa pankinjohtajan virka ja palli käymään tuuliseksi....
Tunnen muutaman autontuojan , en tosin ole hoksannut kysyä puoluekantaakaan..eivätkä muuten kysy asiakkatkaan..Tuovat vain minulle rahhaa...Minä muuten otan asiakkaalta rahat etukäteen AINA, ennenkuin haen Auton tai Mp,n...
Antavatkohan sinun asiakkaasi sinulle rahat etukäteen että toimitat heille sopivan auton kun se löytyy, luottavatko he sinuun niin paljon ?Mietihän sitä siellä hikisessä kopissasi !kyllä meille on maksettu ajopeli useastikin näkemättä etukäteen,mitä en pidä kovin viisaana,mutta ken haluaa maksakoon.tai jos on kova hinku varata joku aarre niin taalat tilille niin ok.kun on vähän rahaa niin pakkohan sun on ottaa rahat etukäteen, kun ei ne ulkomaillakaan ilmaseksi autoa luovuta, juuri tyypillistä enemmistö ry tason luottamusta omiin kykyihin. kyllä tommosesta "kaupanteosta" ilo ja itseluottamus puuttuu täysin, kyllä siinä on ukon usko koetuksella. sun toiminta tapa on kuin suoraa Tuomiojan kaupallisesta oppaasta, ota rahat etukäteen (ja häivy) niin sitten ei ole mitään väliä rutiseeko poka vai ei.eriasia on kun uskaltaa ostaa tuotteen jonka voi etukäteen nähdä ja koittaa, eikä ole yhdestä ostajasta kiinni,luulis olevan helpompaa. mutta sähän et kestä arvostelua ja rahat on tiukalla, ei tuu mitään. Näitä luotettavia ostohenkilöitä on jostain syystä suomessa aina elättänyt tietty joukko uskollisia rahan levittäjiä, sitä ei voi käsittää,miten helppoa rahan teko on puhumalla paskaa, ja ukot on vahaa, mutta onnea urallesi, tulisi huomattavasti helpommaksi kun ottaisit ne lääkärin määräämät napit aamusta kiltisti,ei ois hermot noin pinnassa kaiken aikaa,ja oppisit arvostamaan automyyjän työtä, mistä et tunnu tietävän tuon taivaallista.
- mersedes
ExJoHan kirjoitti:
Jos sitä henkilökuntaa on 80 - 200 ..niin silloin sitä rahaa vasta on oltavakin..eritotenkin palkkapäivän edellä...samalla tavalla se se rahaostaja on korvaamaton isossa merkkiliikkeessäkin, mutta ostajan on mentävä suoraan isonpäällikön puheille, juoksupoikien (automyyjät) kanssa ei kannata keskustella.......
minun pitäisi mennä kun olen menossa ostamaan Vehosta autoa kuka siellä olisi se iso päällikkö tai omistaja muistelen että omistajat olisi Aminoffin sukua antaisikohan se suurimmat alennukset?
- ExJoHan
ota pillerit ajoissa kirjoitti:
kyllä meille on maksettu ajopeli useastikin näkemättä etukäteen,mitä en pidä kovin viisaana,mutta ken haluaa maksakoon.tai jos on kova hinku varata joku aarre niin taalat tilille niin ok.kun on vähän rahaa niin pakkohan sun on ottaa rahat etukäteen, kun ei ne ulkomaillakaan ilmaseksi autoa luovuta, juuri tyypillistä enemmistö ry tason luottamusta omiin kykyihin. kyllä tommosesta "kaupanteosta" ilo ja itseluottamus puuttuu täysin, kyllä siinä on ukon usko koetuksella. sun toiminta tapa on kuin suoraa Tuomiojan kaupallisesta oppaasta, ota rahat etukäteen (ja häivy) niin sitten ei ole mitään väliä rutiseeko poka vai ei.eriasia on kun uskaltaa ostaa tuotteen jonka voi etukäteen nähdä ja koittaa, eikä ole yhdestä ostajasta kiinni,luulis olevan helpompaa. mutta sähän et kestä arvostelua ja rahat on tiukalla, ei tuu mitään. Näitä luotettavia ostohenkilöitä on jostain syystä suomessa aina elättänyt tietty joukko uskollisia rahan levittäjiä, sitä ei voi käsittää,miten helppoa rahan teko on puhumalla paskaa, ja ukot on vahaa, mutta onnea urallesi, tulisi huomattavasti helpommaksi kun ottaisit ne lääkärin määräämät napit aamusta kiltisti,ei ois hermot noin pinnassa kaiken aikaa,ja oppisit arvostamaan automyyjän työtä, mistä et tunnu tietävän tuon taivaallista.
Kyllä minä siitä myyntityöstä tiedän taatusti enemmän kuin sinä, ja sitäpaitsi minun on ensin myytävä itseni asiakkaalle, jotta välillemme syntyy luottamus, senjälkeen se kaupanteko on sivuseikka..Mutta tämä on sellainen asia mihin keskiverto automyyjä ei kykene koskaan..
Usein asiakas antaa minulle mukaan 35000- 45000 euroa rahojaan auton ostoa varten, se on temppu jota en ainakaan minä( eivätkä asiakkaanikaan, olen kysynyt) uskaltaisi tehdä suomalaiselle automyyjälle, siinähän olis keskivertoautomyyjän kahden vuoden palkka.......
Ne jotka auton tällä tavalla haluavat, ovat vaativia ja yksilöllistä palvelua arvostavia ostajia, jotka ovat kyllästyneet kuuntelemaan tollojen automyyjien typeriä vitsejä, asiantuntematonta lässytystä, ja suoranaista valehtelua..
Mutta sinulla ei noihin piireihin ole asiaa, siitä pitää huolen jo kielellinen ulosantisi, joten pyöri vain siellä mutaisella sorapihallasi peltihallin varjoissa...
Jos olisin kerrankin häipynyt rahojen kanssa niin montakonhan autoa/mp,tä olisin tuonut ? Kaikki asiakkaani tulevat aiempien asiakkaiden suosittelemina....se jo kertoo jotain toimintani tasosta..ja niitä asiakkaita on muuuten myös Suomen politiikan ja talouselämän huipulta...Se on sellaista aluetta johon sinulla ei ole IKINÄ asiaa, olet senverran sivistymätön ja moukkamainen. - enemmän itsevarmuutta?
ExJoHan kirjoitti:
Kyllä minä siitä myyntityöstä tiedän taatusti enemmän kuin sinä, ja sitäpaitsi minun on ensin myytävä itseni asiakkaalle, jotta välillemme syntyy luottamus, senjälkeen se kaupanteko on sivuseikka..Mutta tämä on sellainen asia mihin keskiverto automyyjä ei kykene koskaan..
Usein asiakas antaa minulle mukaan 35000- 45000 euroa rahojaan auton ostoa varten, se on temppu jota en ainakaan minä( eivätkä asiakkaanikaan, olen kysynyt) uskaltaisi tehdä suomalaiselle automyyjälle, siinähän olis keskivertoautomyyjän kahden vuoden palkka.......
Ne jotka auton tällä tavalla haluavat, ovat vaativia ja yksilöllistä palvelua arvostavia ostajia, jotka ovat kyllästyneet kuuntelemaan tollojen automyyjien typeriä vitsejä, asiantuntematonta lässytystä, ja suoranaista valehtelua..
Mutta sinulla ei noihin piireihin ole asiaa, siitä pitää huolen jo kielellinen ulosantisi, joten pyöri vain siellä mutaisella sorapihallasi peltihallin varjoissa...
Jos olisin kerrankin häipynyt rahojen kanssa niin montakonhan autoa/mp,tä olisin tuonut ? Kaikki asiakkaani tulevat aiempien asiakkaiden suosittelemina....se jo kertoo jotain toimintani tasosta..ja niitä asiakkaita on muuuten myös Suomen politiikan ja talouselämän huipulta...Se on sellaista aluetta johon sinulla ei ole IKINÄ asiaa, olet senverran sivistymätön ja moukkamainen.sori kun en aikasemmin kerinnyt vastaamaan, piti palvella asiakkaita ja pari ajopeliä jatkoi matkaa, pitäähän sitä jotain firmallekin tienata ja sitä katetta niistä suomi-romuista jäi firmaan 9800€,joten kun et tiedä mitä pöliset niin et tiedä.nyt siinä peilin edessä kun istut ja ihailet itseäsi,voisit viedä asian vielä pidemmälle,ja panet asiakkaasi itse hakemaan autonsa,"loma ja hyötymatkat" muutoinkin oman itsetyytyväisyytesi lisäksi voisit pyytää asiakkailtasi kirjallisen tyytyväisyys todistuksen jonka voit laittaa ilmaislehteen kaverin välityksellä ilmaiseksi, ja tutulta poliitikolta pyydät siihen virallisen leiman. kokosivu tai aukeama kuvankanssa,turhaan sitä ujostelee.kyllä näitä hölmöjä poliitikkoja sulle varmaan sitten riittäs,kun on oikein todistuskin.mutta sanon vaan että hullu sen täytyy olla joka 40t€ antaa näkemättä tuotetta, kysymyshän on vain autosta!ja antaa rahat vielä oma hyväiselle trokarille.totaalisia hulluja ,mutta täällähän näitä rahastettavia riittää.vanhaa keksintöähän matkit turhaan siinä paukuttelet henkseleitä, rehellisyydellä ja luotettavuudella, sähän matkit erästä tunnettua rj.autoliikettä. joten pidä sinäkin varasi aina niiden asiakkaitten joukkoon mahtuu yksi joka haluaa sut pudottaa maanpinnalle. onko puuterit poskilta jo pyyhitty, olet varmaan monta kertaa,siinä meikatessa, peilin edessä, miettinyt että miksi eivät kaikki voisi ostaa sinulta oikealta ja rehellisimmältä autotrokarilta mitä maa päällään kantaa? niin peilini kerro miksi? no otappas niitä nappeja taas ettei lääkärin neuvot unohtuisi katselessasi täydellisintä olentoa joka maanpäällä autokauppaa tekee perin rehellisesti ja niin luotettavasti. jos et luota minuun,olet alhainen koulut kesken jättänut automyyjä paska,joka ei uskalla eurojaan sulle antaa,ei luota suuruuteesi silmittömästi? ja arvostelee öykkäröintiäsi!eikä taatusti annakaan,jos vain 40t€ 2 vuodessa tienaa. on pojalla otsaa väittää tietävänsä alasta jotain, tuon tason automyyjä(ei ole oikea automyyjä) vaan kuluttaa firman voimavaroja ,ja se on taatusti jo muilla markkinoilla,esim hakemassa hyväuskoisille vasemmistolaisille bemareita saksasta KUN NE EI ITTE KEHTAA hakee, siihen kun ei omia rahoja tarvitse likoon laittaa.onpa kaupantekon helppoa ja huoletonta! joten kipaseppas hakemaan niitä ylihintaisia yksilöitä hyvä uskoisille.
- ExJoHan
enemmän itsevarmuutta? kirjoitti:
sori kun en aikasemmin kerinnyt vastaamaan, piti palvella asiakkaita ja pari ajopeliä jatkoi matkaa, pitäähän sitä jotain firmallekin tienata ja sitä katetta niistä suomi-romuista jäi firmaan 9800€,joten kun et tiedä mitä pöliset niin et tiedä.nyt siinä peilin edessä kun istut ja ihailet itseäsi,voisit viedä asian vielä pidemmälle,ja panet asiakkaasi itse hakemaan autonsa,"loma ja hyötymatkat" muutoinkin oman itsetyytyväisyytesi lisäksi voisit pyytää asiakkailtasi kirjallisen tyytyväisyys todistuksen jonka voit laittaa ilmaislehteen kaverin välityksellä ilmaiseksi, ja tutulta poliitikolta pyydät siihen virallisen leiman. kokosivu tai aukeama kuvankanssa,turhaan sitä ujostelee.kyllä näitä hölmöjä poliitikkoja sulle varmaan sitten riittäs,kun on oikein todistuskin.mutta sanon vaan että hullu sen täytyy olla joka 40t€ antaa näkemättä tuotetta, kysymyshän on vain autosta!ja antaa rahat vielä oma hyväiselle trokarille.totaalisia hulluja ,mutta täällähän näitä rahastettavia riittää.vanhaa keksintöähän matkit turhaan siinä paukuttelet henkseleitä, rehellisyydellä ja luotettavuudella, sähän matkit erästä tunnettua rj.autoliikettä. joten pidä sinäkin varasi aina niiden asiakkaitten joukkoon mahtuu yksi joka haluaa sut pudottaa maanpinnalle. onko puuterit poskilta jo pyyhitty, olet varmaan monta kertaa,siinä meikatessa, peilin edessä, miettinyt että miksi eivät kaikki voisi ostaa sinulta oikealta ja rehellisimmältä autotrokarilta mitä maa päällään kantaa? niin peilini kerro miksi? no otappas niitä nappeja taas ettei lääkärin neuvot unohtuisi katselessasi täydellisintä olentoa joka maanpäällä autokauppaa tekee perin rehellisesti ja niin luotettavasti. jos et luota minuun,olet alhainen koulut kesken jättänut automyyjä paska,joka ei uskalla eurojaan sulle antaa,ei luota suuruuteesi silmittömästi? ja arvostelee öykkäröintiäsi!eikä taatusti annakaan,jos vain 40t€ 2 vuodessa tienaa. on pojalla otsaa väittää tietävänsä alasta jotain, tuon tason automyyjä(ei ole oikea automyyjä) vaan kuluttaa firman voimavaroja ,ja se on taatusti jo muilla markkinoilla,esim hakemassa hyväuskoisille vasemmistolaisille bemareita saksasta KUN NE EI ITTE KEHTAA hakee, siihen kun ei omia rahoja tarvitse likoon laittaa.onpa kaupantekon helppoa ja huoletonta! joten kipaseppas hakemaan niitä ylihintaisia yksilöitä hyvä uskoisille.
Olisin saattanut lukeakin tuon sökellyksesi, mutta en jaksa ! Siitä kun puuttuvat melkein kaikki välimerkit ja lauserakenteet ovat päin persettä, joten siitä ei oikein saa tolkkua...
Pyydä jotain suomenkielentaitoista kaveriasi kirjoittamaan tuo puhtaaksi, ja lähetä se uudelleen, ehkä lukijat( minä mukaanluettuna) sitten saavat selville mitä tarkoitat, tuosta se ei kyllä selviä..
Iltakouluss voi käydä suorittamassa peruskoulun oppimäärän , eikä se edes maksa mitään, suosittelen sitä sinulle...oppisit edes kirjoittamaan.... - älä unohda pillereitä
ExJoHan kirjoitti:
Olisin saattanut lukeakin tuon sökellyksesi, mutta en jaksa ! Siitä kun puuttuvat melkein kaikki välimerkit ja lauserakenteet ovat päin persettä, joten siitä ei oikein saa tolkkua...
Pyydä jotain suomenkielentaitoista kaveriasi kirjoittamaan tuo puhtaaksi, ja lähetä se uudelleen, ehkä lukijat( minä mukaanluettuna) sitten saavat selville mitä tarkoitat, tuosta se ei kyllä selviä..
Iltakouluss voi käydä suorittamassa peruskoulun oppimäärän , eikä se edes maksa mitään, suosittelen sitä sinulle...oppisit edes kirjoittamaan....siinä lukee selvällä suomella että HAISTA PASKA VASEMMISTO MULKKU AUTOTROKARI. tuliko selväksi.
sekä että muistat ottaa lääkärin määräämät ennenkuin näkö-taju menee huonommaksi.
mitäköhän vielä pitäis opiskella että johtajan kanssa kehtais puhua. saat selvää tai et ,ei väliä,koska et tiedä mitä puhut, kun olet ykkönen niin olet. kannattaisi tutustua autokaupan saloihin, jotta ei joudu tollaseksi itsetehdyksi pilkunnussia-rengiksi.en ymmärrä miksi teet niin yksinkertaisesta aiheesta kuin auton osto ja myynti noin vaikeasti toteutettavan.ja tässä sulle merkkejä pane mihin haluat;;.,,!!!???????? - automyyjä
ExJoHan kirjoitti:
Olisin saattanut lukeakin tuon sökellyksesi, mutta en jaksa ! Siitä kun puuttuvat melkein kaikki välimerkit ja lauserakenteet ovat päin persettä, joten siitä ei oikein saa tolkkua...
Pyydä jotain suomenkielentaitoista kaveriasi kirjoittamaan tuo puhtaaksi, ja lähetä se uudelleen, ehkä lukijat( minä mukaanluettuna) sitten saavat selville mitä tarkoitat, tuosta se ei kyllä selviä..
Iltakouluss voi käydä suorittamassa peruskoulun oppimäärän , eikä se edes maksa mitään, suosittelen sitä sinulle...oppisit edes kirjoittamaan....Nyt luettuani juttusi ymmärrän kansasi asioihin paremmin, kuuluthan sinä automyyjiäkin arvostetumpaan luokkaan "autojobbareihin", näihin Suomen luottomiehiin, joiden varaan voi paljon laskea. Toivottavasti toimit yksiksesi, eikä sinulla ole alaisia, joille pitäisi palkkaa maksaa. Miettisit ennekuin tällekin palstalle asioita kirjoitat. "Kaupallinen" ajattelutapasi viittaa siihen ettet ole tainnut sinäkään käydä kovin runsaasti kouluja.
- Snicke
Cash is King kirjoitti:
kun auto lähtee liikeen pihasta ja ostaja on antanut 9000 Euroa rahaa se on rahaa! Sen voit kkokonaan kyttää maksuihin. Cash is King! Se, että tekikö liike voittoa edes tuolla myyntihinnalla on toisarvoinen juttu, jos rahat pitää löytää palkanmaksuun. Katteet ovat vain laskelmia, käteinen on rahaa.
fool for a life time.
Taidat olla oikein pisnesmies. - Harrastaja
enemmän itsevarmuutta? kirjoitti:
sori kun en aikasemmin kerinnyt vastaamaan, piti palvella asiakkaita ja pari ajopeliä jatkoi matkaa, pitäähän sitä jotain firmallekin tienata ja sitä katetta niistä suomi-romuista jäi firmaan 9800€,joten kun et tiedä mitä pöliset niin et tiedä.nyt siinä peilin edessä kun istut ja ihailet itseäsi,voisit viedä asian vielä pidemmälle,ja panet asiakkaasi itse hakemaan autonsa,"loma ja hyötymatkat" muutoinkin oman itsetyytyväisyytesi lisäksi voisit pyytää asiakkailtasi kirjallisen tyytyväisyys todistuksen jonka voit laittaa ilmaislehteen kaverin välityksellä ilmaiseksi, ja tutulta poliitikolta pyydät siihen virallisen leiman. kokosivu tai aukeama kuvankanssa,turhaan sitä ujostelee.kyllä näitä hölmöjä poliitikkoja sulle varmaan sitten riittäs,kun on oikein todistuskin.mutta sanon vaan että hullu sen täytyy olla joka 40t€ antaa näkemättä tuotetta, kysymyshän on vain autosta!ja antaa rahat vielä oma hyväiselle trokarille.totaalisia hulluja ,mutta täällähän näitä rahastettavia riittää.vanhaa keksintöähän matkit turhaan siinä paukuttelet henkseleitä, rehellisyydellä ja luotettavuudella, sähän matkit erästä tunnettua rj.autoliikettä. joten pidä sinäkin varasi aina niiden asiakkaitten joukkoon mahtuu yksi joka haluaa sut pudottaa maanpinnalle. onko puuterit poskilta jo pyyhitty, olet varmaan monta kertaa,siinä meikatessa, peilin edessä, miettinyt että miksi eivät kaikki voisi ostaa sinulta oikealta ja rehellisimmältä autotrokarilta mitä maa päällään kantaa? niin peilini kerro miksi? no otappas niitä nappeja taas ettei lääkärin neuvot unohtuisi katselessasi täydellisintä olentoa joka maanpäällä autokauppaa tekee perin rehellisesti ja niin luotettavasti. jos et luota minuun,olet alhainen koulut kesken jättänut automyyjä paska,joka ei uskalla eurojaan sulle antaa,ei luota suuruuteesi silmittömästi? ja arvostelee öykkäröintiäsi!eikä taatusti annakaan,jos vain 40t€ 2 vuodessa tienaa. on pojalla otsaa väittää tietävänsä alasta jotain, tuon tason automyyjä(ei ole oikea automyyjä) vaan kuluttaa firman voimavaroja ,ja se on taatusti jo muilla markkinoilla,esim hakemassa hyväuskoisille vasemmistolaisille bemareita saksasta KUN NE EI ITTE KEHTAA hakee, siihen kun ei omia rahoja tarvitse likoon laittaa.onpa kaupantekon helppoa ja huoletonta! joten kipaseppas hakemaan niitä ylihintaisia yksilöitä hyvä uskoisille.
No onhan sitä katetta aika mukavasti, parista ajopelistä 9800!
- niin niin
Harrastaja kirjoitti:
No onhan sitä katetta aika mukavasti, parista ajopelistä 9800!
ilman katetta sitä ollaan kilpailemassa kelan katteista.ei muuten tolla rahalla liike kuin liike kauan hetkuile.
- Jaska Kuuskajaskari
ExJoHan kirjoitti:
Olisin saattanut lukeakin tuon sökellyksesi, mutta en jaksa ! Siitä kun puuttuvat melkein kaikki välimerkit ja lauserakenteet ovat päin persettä, joten siitä ei oikein saa tolkkua...
Pyydä jotain suomenkielentaitoista kaveriasi kirjoittamaan tuo puhtaaksi, ja lähetä se uudelleen, ehkä lukijat( minä mukaanluettuna) sitten saavat selville mitä tarkoitat, tuosta se ei kyllä selviä..
Iltakouluss voi käydä suorittamassa peruskoulun oppimäärän , eikä se edes maksa mitään, suosittelen sitä sinulle...oppisit edes kirjoittamaan....Kaverihan "ExJoHan" on ilmiselvä heuristiikko. Kognitiiviset vinoumat ovat hänelle todellisuutta! Lisäksi hänen kannattaisi kirjoittaa sepustuksensa ensin wordilla, jotta voisi pitää automaattinen kieliopintarkastus päällä välttääkseen lauserakenne ja pilkku virheet. Muuten nuo "iltasadut" ovat hauskasti kirjoitettu. Niitä ei kannata ottaa todesta. Ne eivät ole todellisuutta kuin hänelle itselleen!
- kaltsu
ExJoHan kirjoitti:
Älä sinä lässytä turhaa ! Kysehän on siitä että palkanmaksupäivänä liikkeenomistajalla on oltava RAHAA, tilillä tai taskussa, sama se....Palkathan maksetaan rahalla, ei jollain laskennallisella kateprosentilla....
Kun joku autonostaja tuo liki 10000 euroa käteistä juuri palkanmaksupäivän edellä, niin tottakai se helpottaa persaukisen, pankin torpparina pyörivän liikkeenomistajan palkanmaksua, ja Johtajan vaimon etelänmatkakin saadaan maksettua......Jos ostaa auton trokarilta/lippusiima liikkeestä,ehkä käteinen on mannaa.Niin,ei tulisi mieleenkään ostaa autoa trokarilta. Merkkiliikkeelle on ihan se sama maksatko käteisellä tai rahoituksella,ei siis alennuksia tipu.
Ja vielä trokareista,ostavat paskat pois nipussa merkkiliikkeistä,tonni,pari hintaa päälle,ja tyhmä ostaa. - exJoHan
kaltsu kirjoitti:
Jos ostaa auton trokarilta/lippusiima liikkeestä,ehkä käteinen on mannaa.Niin,ei tulisi mieleenkään ostaa autoa trokarilta. Merkkiliikkeelle on ihan se sama maksatko käteisellä tai rahoituksella,ei siis alennuksia tipu.
Ja vielä trokareista,ostavat paskat pois nipussa merkkiliikkeistä,tonni,pari hintaa päälle,ja tyhmä ostaa.Teitä tolloja riittää pitämään Suomen autoliikkeiden kivijalat mahdollisimman korkeina...Tosin olette myös automyyjien pilkallisten kahvipöytäjuttujen kohteena...
Kas kun autoaan 2-3 vuoden välein velaksi vaihtavaa ei niissä piireissä niin kauhean viisaana pidetä...
Ja kuten jo aiemmin sanoin, niin kyllä se käteinen kelpaa merkkiliikkeellekin, etenkin juuri palkkojenmaksupäivän alla...Se on asia joka on tullut nähtyä monta kertaa.
Herrat Merkkiliikkeen Johtajat soittelevat meikäläisillekin itse ja tarjoavat suolan kovertamia rupuskoitaan kun liikkeellä on rahat vähissä..
Ei ne tietysti sitä asiakkailleen kerro, niillehän pitää luoda mielikuva ettei maksulla nyt niin kiirettä ole..vaikka sillä tosiasiassa on h-vetinmoinen hoppu kun laskut ja pankki painaa päälle...
Joten makselehan vain niitä ikuisia osamaksujasi... - Rane
ExJoHan kirjoitti:
Olisin saattanut lukeakin tuon sökellyksesi, mutta en jaksa ! Siitä kun puuttuvat melkein kaikki välimerkit ja lauserakenteet ovat päin persettä, joten siitä ei oikein saa tolkkua...
Pyydä jotain suomenkielentaitoista kaveriasi kirjoittamaan tuo puhtaaksi, ja lähetä se uudelleen, ehkä lukijat( minä mukaanluettuna) sitten saavat selville mitä tarkoitat, tuosta se ei kyllä selviä..
Iltakouluss voi käydä suorittamassa peruskoulun oppimäärän , eikä se edes maksa mitään, suosittelen sitä sinulle...oppisit edes kirjoittamaan....Ihan paistaa asiantuntemus läpi näistäkin viesteistä! Erittäin korkeatasoista keskustelua aiheesta, onnitteluni!
- Kaltsu
kaltsu kirjoitti:
Jos ostaa auton trokarilta/lippusiima liikkeestä,ehkä käteinen on mannaa.Niin,ei tulisi mieleenkään ostaa autoa trokarilta. Merkkiliikkeelle on ihan se sama maksatko käteisellä tai rahoituksella,ei siis alennuksia tipu.
Ja vielä trokareista,ostavat paskat pois nipussa merkkiliikkeistä,tonni,pari hintaa päälle,ja tyhmä ostaa.Olen aina ostanut uuden auton käteisellä,joten en todellakaan kuulu näihin persaukisiin,jotka vuosikausia elävät velassa,mutta uusi auto pitää silti olla,ja mieluimmin joku "Bemari" vaikkei varaa edes ruokaan.Suurin osa uuden auton ostajista on tätä persaukis tyyppiä.
- Toinen malli
Olen ollut vaihtamassa toisen mallin Pösöö uudempaan kulkuvälineeseen. Oma laite tosin on ollut pikkaisen vanhempi kuin tässä tapauksessa.
ostettavan pyyntihinta noin 15000€ (jolla ei tässä tapauksessa väliä). Liikkeessa A pökötistäni luvattiin 4500€ hyvitystä ja liikkeessä B 5500€. Vaihtoautoni ei ehkä ole se toivotuin malli liikkeelle joten nuo hyvityshinnat olivat "tiukkoja" ei pelivaraa hyvittää enempää eikä varaa tiputtaa ostettavan hintaa.
Mutta sitten kun katsoo mitä autoliikkeet ( merkkiliikkeet) pyytävät tuosta arvottomasta vaihtoautostani niin rupee kummastuttamaan. Pyyntihinnat ovat 8500 - 10000€.
Eli karkeasti tuota ilmaa löytyy 2500€:sta ylöspäin. Saamani väliraha 4500€ verrattuna mahdolliseen pyyntöön 8500€ erotus 4000€, tuosta voisi jo tiputtaa ilmaa pois tuon 2000€ ja silti autokauppiaalle jäisi varsin suuri raha itselleen.
Ja kun kauppias vielä todennäköisesti tekee vastaavan voiton tuosta myymästään autosta josta ei voi hintaa tiputtaa kun on niin tiukkaa niin kyllä sitä leipää silloin riittää sille siivoojallekkin.
Olen todennut tuon myös kalliimmassa hintaryhmässä ja silloin hymyilytti vielä enemmän. Auton pyyntihinnat noin 40000€ ja hyvitys liikkeistä 32000-35000 vaikka vaihdettaisiin kalliimpaan autoon.
Et sillee pikkasen asian vierestä mutta tuosta voisi saada kuvaa siitä mikä sen auton arvo liikkeelle on.- menee.
Jos vaihdat autosi täsmälleen samanlaiseen ja kaupassa autosi kanssa samanlaisesta pyydetään 15000e, niin siitä smanlaisesta hyvitetään jotain 7500e, eikä anneta mitään alennusta. Jos saisit itse myytyä autosi ilman vaihtoa, niin saisit vaihdettua autosi samanlaiseen hieman edullisemmin, mutta samalla hinnalla ei tietenkään onnistu.
Halvimmalla saisi käytetyn autonsa tietenkin, kun ostaa sen yksityishenkilölta, joka pohdiskelee samaa asiaa.
Ja esim. tuontiautosta ei kannata missään tapauksessa maksaa ensin ulkomaalaiselle myyjälle katteita ja sitten vielä suomalaiselle kauppiaalle muutaman kerran suurempia katteita. Suomikertoimet on muissakin tuotteissa kuin autoissa aika isot, kun tuo elämä sattuu olemaan täällä kylmässä pohjolassa niin pirun kallista.
- Harrastaja
Voisit tarjota siitä vaikka jonkun 9000€. Siitä jo näkee miten kauppias suhtautuu, onko aihetta vääntää enempää. Kannattaa muistaa, että jokainen tingitty euro on säästetty euro, jonka voi käyttää muuhunkin.
Asiaa voisi lähestyä myös siltä kannalta, että jos saat esim 1000€ säästöön, niin sillä rahalla voit esim. tehdä etelänmatkan, ostaa tietsikan tai huippu digikameran, maksaa muita laskuja pois... - Hemmo
Moi! Ilmaa yleensä on aika tavalla. Tässä esimerkki. VW Golf 1,6 aj. 144 tkm, vm 2000, rek. -99. 1. omistaja myi auton hintaan 8.300€ autoliikkeelle. Nyt ko. ajonneuvon hintalapussa lukee 12.500€. Eli nopeasti laskettuna sisäänosto hintaan laitettu 50%. Sitä kutsutaan "katteeksi". Eikä tämä ole tavatonta, vaan täysin normaalia autokaupan liiketoimintaa. Liikkeestä riippuen sisäänosto hintaan laitetaan 30-50% lisää ja sitä perustellaan mm. tehdyillä korjauksilla ja myyjän vastuusta kaupan jälkeen jne.
- tietää
kertoisitko mulle,paljonko sais olla katetta,juuri sitä millä firman ylläpito maksetaan kun ei saada almuja valtiolta kuten te maalaiset. tavallinen kate on 3000€-10000€ saksa ym tuodut 5000€-15000€kpl. muuten ei veroista selvitä.ei teidän vittuilua ilmaseks kuunnella.
pikkupulju ulkotila maksaa 10,000€-15,000€/kk
vastaava halli n;5000€ lisää, isompi helposti 10x - Harrastaja
tietää kirjoitti:
kertoisitko mulle,paljonko sais olla katetta,juuri sitä millä firman ylläpito maksetaan kun ei saada almuja valtiolta kuten te maalaiset. tavallinen kate on 3000€-10000€ saksa ym tuodut 5000€-15000€kpl. muuten ei veroista selvitä.ei teidän vittuilua ilmaseks kuunnella.
pikkupulju ulkotila maksaa 10,000€-15,000€/kk
vastaava halli n;5000€ lisää, isompi helposti 10xNo eihän veroja minkään hallien perusteella makseta, päin vastoin kun investoi, saa vähennyksiin.
- Mutta pitäshän sitä kauppaa...
tietää kirjoitti:
kertoisitko mulle,paljonko sais olla katetta,juuri sitä millä firman ylläpito maksetaan kun ei saada almuja valtiolta kuten te maalaiset. tavallinen kate on 3000€-10000€ saksa ym tuodut 5000€-15000€kpl. muuten ei veroista selvitä.ei teidän vittuilua ilmaseks kuunnella.
pikkupulju ulkotila maksaa 10,000€-15,000€/kk
vastaava halli n;5000€ lisää, isompi helposti 10xJos tuollaisen ison liikkeen (200-300 autoa) varaston kierto on kaksi viikkoa niin 3000€ katteella sehän on aika paljon rahaa. Ja jos se varaston kierto ei ole tuota luokkaa niin miksi sitä liikettä pidetään pystyssä?
Merkkiliikkeen tapauksessa voisi syy olla tietenkin se että saadaan myytyä uusia autoja jotka tuovat "merkkihuoltoina" sille takanurkan tytäryhtiölle pelimerkkejä (eivätkä nekään kovin katteettomia ole).
Jujuhan on siinä että saadaan noita uusia autoja kankaalle mahdollisimman paljon jotta saadaan tytäryhtiölle "jatkuvaa" kassavirtaa. Ei se auton myynti vaan se palvelu on varsinainen sampo kun asiakas saadaan sitoutettua omaan konserniin tavalla tai toisella. Kyllä varmaan sitä katetta saadaan helpommin luotua tuolla rasvamontun pohjalla kuin yrittää pitää sitä auton hintaa korkealla myydessä.
Eihän yksikään asiakas tykkää kauppiaasta joka ei alennuksia anna.
Mutta tällä hetkellä kun autokauppa on mitä on niin autofirmat tykkäävät ottaa rahaa vastaan kaikesta mahdollisesta (tietenkin).
Ihminen tykkää rahasta. - kaikki maksaa
Mutta pitäshän sitä kauppaa... kirjoitti:
Jos tuollaisen ison liikkeen (200-300 autoa) varaston kierto on kaksi viikkoa niin 3000€ katteella sehän on aika paljon rahaa. Ja jos se varaston kierto ei ole tuota luokkaa niin miksi sitä liikettä pidetään pystyssä?
Merkkiliikkeen tapauksessa voisi syy olla tietenkin se että saadaan myytyä uusia autoja jotka tuovat "merkkihuoltoina" sille takanurkan tytäryhtiölle pelimerkkejä (eivätkä nekään kovin katteettomia ole).
Jujuhan on siinä että saadaan noita uusia autoja kankaalle mahdollisimman paljon jotta saadaan tytäryhtiölle "jatkuvaa" kassavirtaa. Ei se auton myynti vaan se palvelu on varsinainen sampo kun asiakas saadaan sitoutettua omaan konserniin tavalla tai toisella. Kyllä varmaan sitä katetta saadaan helpommin luotua tuolla rasvamontun pohjalla kuin yrittää pitää sitä auton hintaa korkealla myydessä.
Eihän yksikään asiakas tykkää kauppiaasta joka ei alennuksia anna.
Mutta tällä hetkellä kun autokauppa on mitä on niin autofirmat tykkäävät ottaa rahaa vastaan kaikesta mahdollisesta (tietenkin).
Ihminen tykkää rahasta.niin siitä laskukone käteen niin alkaa selvitä kaupan taso,mutta kun on ne kulut?? eli paljon PITÄÄ tulla! yhden miehen yritys ei alle 1,000 000€ vuosi vaihdolla selviä,saati merkkiliikkeet, jouidutaan käyttämääm 100 kertoimia,tuntuu todellakin siltä että ihmiset ei osaa laskea mitä yrityksen pitäminen maksaa! riittäisi kun edes ymmärtäis, niin ei tarttis aina kuunnella näistä katteista, katteet on laskettu jotta kaikki kulut, palkat ja verot saadaan ITSE maksettua!
- Aika paha
kaikki maksaa kirjoitti:
niin siitä laskukone käteen niin alkaa selvitä kaupan taso,mutta kun on ne kulut?? eli paljon PITÄÄ tulla! yhden miehen yritys ei alle 1,000 000€ vuosi vaihdolla selviä,saati merkkiliikkeet, jouidutaan käyttämääm 100 kertoimia,tuntuu todellakin siltä että ihmiset ei osaa laskea mitä yrityksen pitäminen maksaa! riittäisi kun edes ymmärtäis, niin ei tarttis aina kuunnella näistä katteista, katteet on laskettu jotta kaikki kulut, palkat ja verot saadaan ITSE maksettua!
Kerropa, mikä yritys tarvitsee euroissa miljoonan liikevaihdon per työntekijä pärjätäkseen. Ettet vain mennyt sekoittamaan euroja ja markkoja keskenään...
- En osaa, mutta
kaikki maksaa kirjoitti:
niin siitä laskukone käteen niin alkaa selvitä kaupan taso,mutta kun on ne kulut?? eli paljon PITÄÄ tulla! yhden miehen yritys ei alle 1,000 000€ vuosi vaihdolla selviä,saati merkkiliikkeet, jouidutaan käyttämääm 100 kertoimia,tuntuu todellakin siltä että ihmiset ei osaa laskea mitä yrityksen pitäminen maksaa! riittäisi kun edes ymmärtäis, niin ei tarttis aina kuunnella näistä katteista, katteet on laskettu jotta kaikki kulut, palkat ja verot saadaan ITSE maksettua!
Sinä kun osaat niin laskeppa ja kirjaa tänne nyt perus autohallin speksit. Myyjien määrä 5-10, tilitoimisto tekee vaikeemmat paperihommat. Loput asiat voit määritellä itse.
- neuvonantaja72
Tingi samalla tavalla kuin luulet autoliikkeen maksavan sinulle jos olisit myymässä heill samaista autoa.
" Joo noi pösööt on herkkiä rikkoutumaan, ja toi pieni moottori ei oo haluttu nykyään.. 7900egee voisin hyvää hyvyyttäni maksaa.." - ilmaa hinnoissa
Katselin erästä autoa tuossa pari vkoa sitten, jonka hinta oli 13 900 ?. KYsyin myyyjältä, että millä hinnalla auton myy suoralla kaupalla -> 13 200 ? olis lähteny...
Soitin vielä entiselle omistajalle ja kysyin, että paljonko oli saanut hyvitystä autostaan, hän vastasi, että 11 900 ?. - Jo vuonna 2000, Tippui 92, ...
Eli kolmannes on käytetyissä usein, kun autotkaupat eivät hyvitä käytetyistä mitään, ei niistä kannata mitään maksaakaan !!
Tilanteeni oli jo vuonna 2000. Ostin 3 korin, 5 ovisen golfin, jolla oli ajettu 197.000. Tehokas bensa 90 hp. 1,8.
Eli hinta oli lapussa 49.000 mk ja tippui kun sanoin kylmästi 35.000 mk eli noin kolmasosan
Ja tämä oli vielä VW:n merkkiliikkeessä, mankka ja tulilasi vaihdettiin liikkeen lukuun.
Pysy kovana, vanha autohan on liikkeelle suurin rasite. Kun kyttäät pitkään liikkeissä seisseitä autoja ja tarjoat vaikka puolet (heti käteisellä), saat helposti auton. Samat takuut pätevät !
Merkkihuolloillakaan ei ole väliä riittää et uusii kriittiset osat oikeana aikana. Ja vaihtaa täyssynteettiset joka 15.000.
Vaikka autoa huoltasi (antaa valohoitoa) ei vanha huollolla parana, korjaaminen tutulla pätevällä pajalla on sensijaan kova sana. - Vaihtelevasti
Eri liikkeillä on aikalailla erilaiset tavat tehdä kauppaa. Möin entisen auton yksityiselle ja ostin liikkeestä vm 2000 auton. Sitä ennen tein useammankin kerran kierroksen kaupungin autoliikkeissä. Jotkut tarjosi hyvitystä vanhasta 1000e, jotkut 4000. Ne jotka tarjosi enemmän, niillä oli taas uudemmat autot 2000-3000e kalliimmat, kuin niillä, jotka tarjosi vähemmän. Tein vertailun, jolla totesin, että liikkeet pyytää vanhaa vastaavasta autosta keskimäärin 3000 ja yksityiset samanlaisesta 1500. Sitten laitoin oman myyntiin 1800:lla ja lopputinkimisen jälkeen möin 1500:lla. Sitten ostin uudemman sellaisesta liikkeestä, jossa hinnat olivat paremmin kohdallaan. Sain tingittyä 16000e:n auton 15000ehen. Samanlaisella oli kalliimmissa pyynti 17000-18000. Vertailu kannattaa.
- Skidka
Monia asioita on hinnan pidettävä sisällään ilman lisäksi,kiinteät yrityksen kulut ja muuttuvat kulut jne.Myöskin alennusvara =ilmaa.
Eikös olisikin kiva kun autonmyynti olisi lailla
kielletty liikkeissä ja vain yksityisten välinen
kauppa sallittua käytetyillä autoilla?
Tulisi hiukan vaikeusastetta hommaan, ja kuluttajansuojaa ei olisi kuin uuden auton kaupassa. - Tässä
Suurin osa tuosta "ilmasta" on autoveroa joten ei autokauppiaat rikastumaan pääse autoja myymällä. Vai miksi luulette että he vuodesta toiseen myyvät autoja?
- Hinta
n. 5000 auton osto- ja myyntikokemuksella sanoisin, et hinta asettuu luokkaan 11 000 €.
Sillä ei ole välia maksatko käteisellä vai osarilla. - a0090000000
Kyllä niissä ilmaa on... tingi rohkeasti!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793