Sähkön alkuperä

mistä.minne

Onko edes teoriassa mahdollista käyttää Lapissa tuotettua tuuli- tai aurinkoenergiaa Helsingissä? Miten mahtaa sähkö siirtyä verkossa, koska siellä pelataan eri jännitetasoila.
Onko sähkönmyyjien velvollisuus toimittaa mainostamaansa ja myymäänsä sähkö alkuperäisenä. Kuinka paljon tässä maassa on ns. tuulisähkön ostajia tai luulevatko saavansa tuulisähköä.

5

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8848388

      On mahdollista käytännössäkin. Markkinat vaan ovat niin pienet, Lapissa että ei kannata ja sähkönsiirto etelään ei myös kannata koska verkkojen rakentaminen on kallista. Oma kokemus on, että mökilläni lapissa siirto enemmän kuin kulutus.

    • Keskustelun "Sertifioidun sähkön ostoa harkitseville" aloituksessa kappale, joka selittää asian melko tarkasti:

      "Fyysinen sähkö tulee aina kellonajasta ja vuodenajasta riippumatta lähimmästä voimalaitoksesta. Sähkön myynnissä on aina kyse sopimuksista ja rahavirroista, ei fyysisen sähkön virroista. Käyttämääsi tuulisähköä ei siis tuoteta samaan aikaan kun käytät sitä. Siksi kotisi sähkövirta ei riipu tuulen nopeudesta."
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15373481/sertifioidun-sahkon-ostoa-harkitseville

    • se-vain-että

      "Käyttämääsi tuulisähköä ei siis tuoteta samaan aikaan kun käytät sitä. Siksi kotisi sähkövirta ei riipu tuulen nopeudesta."
      Siispä toiset sähköntuottajat joutuvat paikkaamaan tuulisähkön "sertifikaattia".

    • NoinhanSeOn

      Tuota sertifioidun sähkön myyntiä voisi verrata perunoiden vähittäiskauppaan. Sellaisessa tilanteessa kauppias ostaa perunoita vapailta markkinoilta hintaan 0,3 €/kg. Hänet on kuitenkin velvoitettu ostamaan luomuperunaa hintaan 1 €/kg. Kaupassa kaikki perunat kaadetaan satunnaisesti kahteen laariin, joista toisessa lukee luomuperuna ja toisessa tavallinen peruna. Kassalla "luomuperunasta" veloitetaan 0,85 €/kg ja tavallisesta 0,8 €/kg. Kauppiaan täytyy kuiteenkin pitää kirjaa, ettei myy vuoden aikana "luomuperunaa" enemmän kuin on ostanut sisään.

    • Ghjkkigg

      Ei ole mahdollista muuten kuin virheiden märissä unelmissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe