Asia on askarruttanut jo pitkään. Jumalan ja luomisen voi kuulemma todistaa uskomalla mutta onko muitakin asioita joista riittää todisteeksi pelkkä usko?
Mitä kaikkea voi uskomalla todistaa?
14
379
Vastaukset
Usko ei tietenkään todista yhtään mitään. Joku voi vaikka uskoa lentävään spagettihirviöön, mutta se ei tee lentävästä spagettihirviöstä yhtään todellisempaa.
Uskon täytyy perustua todisteisiin ja tosiasioihin. Kun todisteet saavat vakuuttumaan riittävästi, niin syntyy usko.Ja näitä uskontodisteita voi esittää vaikkapa uskomalla ufoihin, jumaliin, tonttuihhin ja vaikkapa isojalkaan.
- rhrhtrhrhj
En ole juuri seurannut, mutta kävikö tässä trollille moka?
- niinsevaanon
Jos usko perustuisi todisteisiin ja tosiasioihin sitä kutsuttaisiin faktaksi. Nyt sitä kuitenkin kutsutaan uskoksi koska niitä todisteita ei ole, kuten ei myöskään tosiasioita uskon tueksi.
Kokeilepa jolloin toisella aivopierulla onnea seuraavalla kierroksella. - Järkisyitä
"Uskon täytyy perustua todisteisiin ja tosiasioihin. Kun todisteet saavat vakuuttumaan riittävästi, niin syntyy usko."
Noinhan olisi suotavaa. Silti näyttää olevan porukkaa, jotka ryhtyvät sokeaan uskomiseen eli katsovat, että jumalaan tulee uskoa vaikkei siitä ole ainuttakaan todistetta. Toki heidänkin uskonsa voi perustua virhepäätelmiin ja harhaluuloihin. Osa kuitenkin sanoo, ettei heillä ole ainuttakaan todistetta, koska näkymättömästä jumalasta ei sellaisia saa, mutta uskoa vaan pitää kuitenkin.
Kun uskon perusteena on vankat todisteet ja faktat alamme yleensä puhua jo tietämisestä, joka on hyvin perusteltu uskomus. he-ma kirjoitti:
Ja näitä uskontodisteita voi esittää vaikkapa uskomalla ufoihin, jumaliin, tonttuihhin ja vaikkapa isojalkaan.
"Ja näitä uskontodisteita voi esittää vaikkapa uskomalla ufoihin, jumaliin, tonttuihhin ja vaikkapa isojalkaan."
Jumala on antanut ihmiselle viisauden tietää, mihin kannattaa uskoa ja mihin ei. Siksi voimme uskoa Jumalaan ja luomiseen, mutta emme satuolentoihin.
Tietysti on sitten myös sellaisia asioita, jotka vaativat lisätietoa, ennen kuin voidaan päättää uskoako siihen vai ei. Esim. emme voi uskoa varmuudella sataako ensi juhannuksena vettä vai paistaako aurinko.Mark5 kirjoitti:
"Ja näitä uskontodisteita voi esittää vaikkapa uskomalla ufoihin, jumaliin, tonttuihhin ja vaikkapa isojalkaan."
Jumala on antanut ihmiselle viisauden tietää, mihin kannattaa uskoa ja mihin ei. Siksi voimme uskoa Jumalaan ja luomiseen, mutta emme satuolentoihin.
Tietysti on sitten myös sellaisia asioita, jotka vaativat lisätietoa, ennen kuin voidaan päättää uskoako siihen vai ei. Esim. emme voi uskoa varmuudella sataako ensi juhannuksena vettä vai paistaako aurinko.Se satujumalasi ei siis anna viisautta tietää sateesta?
Kuitenkin tuo tieto olisi ollut hyvinkin tarpeellinen pronssikautisille maanviljelijöille ja tänä kesänä myös nykyaikaisille viljelijöille.
Kuten sanottu, turhake on tuo jumalasi kuten hammaskeijukin.Mark5 kirjoitti:
"Ja näitä uskontodisteita voi esittää vaikkapa uskomalla ufoihin, jumaliin, tonttuihhin ja vaikkapa isojalkaan."
Jumala on antanut ihmiselle viisauden tietää, mihin kannattaa uskoa ja mihin ei. Siksi voimme uskoa Jumalaan ja luomiseen, mutta emme satuolentoihin.
Tietysti on sitten myös sellaisia asioita, jotka vaativat lisätietoa, ennen kuin voidaan päättää uskoako siihen vai ei. Esim. emme voi uskoa varmuudella sataako ensi juhannuksena vettä vai paistaako aurinko.>>Jumala on antanut ihmiselle viisauden tietää, mihin kannattaa uskoa ja mihin ei. <<
Ja hypoteettisen porkkanan perässä sinä juoksetkin.- aito.asdfman
rhrhtrhrhj kirjoitti:
En ole juuri seurannut, mutta kävikö tässä trollille moka?
Asdfman on nimimerkin varastanut ateistitrolli, joka ei muuta teekään kuin mokia. Yksikään aito uskova ei ole noin saatanallisen typerä.
Voisin väittää uskovani, että TPS on maailman paras jääkiekkojoukkue. En tietenkään voisi todistaa sitä muita tyydyttävällä tavalla, mutta itse voisin olla sinnikkäästi pitää uskostani kiinni, vaikka tilastot näyttäisivätkin jotain muuta. Tepsin hyvyys voisi myös olla sellaista, ettei sitä ihmidtrn tekemillä puutteellisilla tilastoilla voisi todistaa. Minun avarakatseisuuteni ja intuitioni todistaisi minulle lujasti Tepsin ylivertaisuudesta, vaikka asiaa ymmärtämättömät TPS agnostikot muuta väittäisivät.
Mutta olisiko siinä mitään järkeä?"Asia on askarruttanut jo pitkään. Jumalan ja luomisen voi kuulemma todistaa uskomalla mutta onko muitakin asioita joista riittää todisteeksi pelkkä usko?"
Kaikkiin asioihin tarvitaan uskoa. Ateisti USKOO, että jumalaa ei ole. Evolutionisti USKOO, että kaikki on kehittynyt jostain alkueliöstä jne. Kummallakaan ei ole mitään muuta todistetta kuin heidän uskonsa."Kummallakaan ei ole mitään muuta todistetta kuin heidän uskonsa. "
Väärin.
Evoluutioteoria on vahvasti todistettu tieteellinen teoria. Se ei perustu uskoon, vaan faktoihin.
Ateismi taas on uskon puutetta, ei uskoa. Positiivisen väitteen esittäjällä on todistustaakka.agnoskepo kirjoitti:
"Kummallakaan ei ole mitään muuta todistetta kuin heidän uskonsa. "
Väärin.
Evoluutioteoria on vahvasti todistettu tieteellinen teoria. Se ei perustu uskoon, vaan faktoihin.
Ateismi taas on uskon puutetta, ei uskoa. Positiivisen väitteen esittäjällä on todistustaakka.>>Ateismi taas on uskon puutetta, ei uskoa.<<
Ei se mitään puutetta ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083