Promootiojumalanpalvelus

hopoloo

"Tampereen yliopiston tohtoripromootion saattue aiheuttaa viivästyksiä liikenteessä tänään perjantaina 17. elokuuta kello 15.30 alkaen. Kulkue etenee ajoradalla Yliopistonkadun, Kullervonkadun ja Erkkilänkadun kautta Tuomiokirkolle."

https://www.tamperelainen.fi/artikkeli/695269-kulkue-aiheuttaa-viivastyksia-tampereen-liikenteessa-bussit-seuraavat-marssijoita

Ei vaihtoehtoista tunnustuksetonta ohjelmaa promootiojumalanpalvelukselle.

"Aktin jälkeen juhlakulkue astelee kirkkoon, jossa toimitetaan promootiojumalanpalvelus."

https://events.uta.fi/promootio2018/

Korvaava ohjelma oli esim. Helsingin yliopiston 2010 tothtoripromootiossa.

"Helsingin yliopiston (nykyään viidestä varsinaisesta tiedekunnasta koostuvan) filosofisen tiedekunnan promootiossa oli pe 28.5.2010 uutuutena promootiojumalanpalvelukselle vaihtoehtoinen uskonnoton eli tunnustukseton tilaisuus Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran talon (Hallituskatu 1) juhlasalissa."

http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti100528.html

10

350

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloitetta

      Olisi hyvä tehdä aloite seuraavalle promootiotoimikunnalle. Semmoinen on puolivirallinen toimielin.. Ja nyt julkist kesksutelua laajemminkin.

    • "Korvaava ohjelma oli esim. Helsingin yliopiston - -"

      Esim? Eikö tuo ole ainoa laatuaan, missää muualla kuin HY:llä ei tietääkseni ole ollut mitään tuollaista jumalanpalveluksen vaihtoehtoa.

    • Todettakoon, että joidenkin selitysten mukaan tohtorinmiekka kuvaa sitä, miten terävästi osataan erottaa tosi ja epätosi... Niinpä niin.

    • EsaYlikoskelta

      Yliopiston avajaiset ovat yksi asia ja promootiot toinen asia. Helsingissä yliopiston avajaisissa tunnustukseton tilaisuus on ollut muutaman vuoden. Sen saamisessa Helsingin vapaa-ajattelijat oli aloitteellinen, ja se tuli avajaisten osaksi Ilkka Niiniluodon ollessa kasnlerina ja Thomas Wilhelmsson rehtorina.
      Helsingin yliopistossa promoootiot ovat tiedekuntakohtaisia, ja siellä tosiaan ainakin humanistisen, valtiotieteellisen ja maa- ja metsataloustietellisen tiedekunnan promootioissa on ollut jumalanpalveluksen kanssa samaan aikaan tunnustukseton tilaisuus. Promootiot järjestää maistereista koostuva, traditionaalinen, jotenkin epävirallisesti/puolivirallisesti muotoutuva promootiotoimikunta. Vapaa-ajattelijain liitto myönsi valtsikan promootiotoimikunnalle asiasta Väinö Voipio -palkinnon.
      Muualla aloitteellinen pitää olla yhtäältä avajaisten suhteen ja toisaalta promootiotoimikuntien puheenjohtajien ja jäsenten suhteen.

      • On, mutta tässä ei tietääkseni ole eroa: Missään muualla kuin Helsingissä ei ole ollut mitään vaihtoehtoista tilaisuutta. Toistaiseksi se on siis poikkeuksellista ja pelkkä jumalanpalvelus on tavanomaista.


      • Aloitetta
        jori.mantysalo kirjoitti:

        On, mutta tässä ei tietääkseni ole eroa: Missään muualla kuin Helsingissä ei ole ollut mitään vaihtoehtoista tilaisuutta. Toistaiseksi se on siis poikkeuksellista ja pelkkä jumalanpalvelus on tavanomaista.

        Onko jumalanpalvelus tosiaan kaikkien yliopistojen avajaisseremonioissa?

        Ammattikorkeakouluissa jumalanpavelus ei välttämättä sisälly mihinkään viralliseen ohjelmaan.

        Aloitetta vaan kehiin yliopistopaikkakunnilla. Helsingin yliopiston avajaisseremoniaan tuli muutos Helsingin yhdistyksen aloitteen jälkeen Ilkka Niiniluodon ollessa kanslerina.


      • Huhhahheijaaa
        Aloitetta kirjoitti:

        Onko jumalanpalvelus tosiaan kaikkien yliopistojen avajaisseremonioissa?

        Ammattikorkeakouluissa jumalanpavelus ei välttämättä sisälly mihinkään viralliseen ohjelmaan.

        Aloitetta vaan kehiin yliopistopaikkakunnilla. Helsingin yliopiston avajaisseremoniaan tuli muutos Helsingin yhdistyksen aloitteen jälkeen Ilkka Niiniluodon ollessa kanslerina.

        Pieni askel yhdistykseltä, suuri askel yliopistolaitokselle!


    • TiedeYliopistot

      Promootiot ovat Helsingin yliopistossa tiedekuntakohtaisia. Miten pienemmissä yliopistoissa? Muodostetaanko niissäkin promootiotoimikunnat? Aloitetta niille.

      Samoin aloite yliopiston avajaisiin liittyen, jos jokin uslkonnollinen tilaisuus on ympätty tiedeyliopiston avajaisiin. NYT on jo korkea aika ensi lukuvuoden alkua ajaellen.

      • Hallooo

        Aivan, nyt avajaisasia esiin esimerkiksi Tampereella!?


    • EttäHeiHuom

      Promootiotoimikunnille vinkkausta. Että hei...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      74
      451
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe