Paikallishistorian tutkiminen mahdotonta

Lappajärveläisen paikallistason historian tutkiminen on lähes mahdotonta, mikä siinä on että mitään materiaalia ei saada aikaiseksi julkaistua internetissä? Miksi pidetään kaikki sellainen materiaali joka voisi jotakuta kiinnostaa niin pölyyttymässä jossain arkistossa?

Ja jos jotain tietoa löytyy jostain asiasta niin yleensä nekin ovat sitten ristiriidassa keskenään, esimerkiksi kirkon remonteista löytyy jonkin verran dataa googlaamalla ja niissäkin on ristiriitaista tietoa.

Kaiken tiedon pitäisi olla saatavilla internetistä, mutta Lappajärveltä ei ole mitään tietoa, kokeilpaaka vaikka Googlata.
19386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kansalliskirjaston digitoidut sanomalehdet ovat ainakin kaltaiselleni diletantille hyvä apu, tutkijoista en sitten tiedä.

Esimerkki: näin Ilkka 11.2.1928 terveydenhuollon sopuratkaisusta 90 vuoden takaa: ”Lappajärven lääkäririita päättynyt – Kunnat tehneet sovinnon toht. Leikolan kanssa.”

Äänestä
  • Kansalliskirjastostakin löytyy vain rajallinen määrä dataa.

    Äänestä

  • PettynytTutkija kirjoitti:

    Kansalliskirjastostakin löytyy vain rajallinen määrä dataa.

    Tietenkin, mutta siksi tarvitaankin tutkijoita. Tällaiselle diletantille on mukavaa luettavaa nytkin.

    Etelä-Hämeen Sanomat 4.2.1928 (Lappajärven ratsukoulu – 10-vuotismuisto Lappajärveltä) kertoo syiksi ”Järjestyslipuston” siirtymiselle pitäjään, että ”seutukunnan väestö oli lakia ja järjestystä kunnioittavaa, että täällä vaikeana elintarvikepulan aikana oli saatavana elintarpeita miehille ja hevosille, kuin myös sekin, että paikkakunta syrjässä liikekeskuksista oli rauhallinen koulun toiminnalle.”

    Noinhan kaikki on edelleenkin, tulokkaat vain puuttuvat.

    Äänestä

  • koti, uskonto ja isänmaa

    Äänestä

  • Kiitän. Kommentissasi on samaa, aitoisänmaallista henkeä kuin V.A. Koskenniemen runossa Leijonalippu:

    ”On sinuun kansa katsonut
    surun, tuskan päivänänsä:
    veri usein on taljasi tahrannut,
    ei häpeä ikänänsä.”

    Äänestä

Jos historiaa haluaa tutkia niin siihen "Lappajärvi 150 vuotta" (2015) kirjaan ei kannata luottaa, kyseisessä kirjassa jonkin verran virheellistä tietoa muun muassa vuosi luvut heittää.

Äänestä

Varmasti löytyisi kunnan, seurakunnan tai muitten arkistoista mielenkiintoisia asiakirjoja tai valokuvia joissa ei mitään salaista olisi ja ihan hyvin voisi julkaista netissä...
...mutta kun aina ensimmäisenä ajatellaan "ei niitä missää julkasta"

Nyt olisi korkea aika digitoida aineistoa ja asettaa sitä ihmisten saataville.

Äänestä

googlaappa seutulaari

Äänestä
  • ...ja siinähän sitten onkin selkeä, toimiva ja hyvin toteutettu sivusto...

    Äänestä

  • niinvarmaan kirjoitti:

    ...ja siinähän sitten onkin selkeä, toimiva ja hyvin toteutettu sivusto...

    buuttuuu 1992, 1994-1997 lehdet..

    Äänestä

Semmoista historiaa että ei jukiseksi.

Äänestä
  • arkoja aiheita vaikka on niin pitää uskaltaa puhua, miksei Kivitipusta ole julkaistu historiikkia? Kylpylä 30 vuotta?

    Äänestä

"Kaksi myymälää kiinni Lappajärvellä" (JSS 30.9.1993)
K-Halli Nissintori ja Lappajärven Osuuskaupan Tarvolan myymälä lopetetaan.

Noin kertoo Seutulaari.

Äänestä

Englanninkieli Lappajärven kouluihin:
"...Hyväksyttiin kansakoululautakunnan ehdotus englanninkielen ottamisesta koulujen opetusohjelmaan..."
(Järviseudun Sanomat 6.5.1966)

Äänestä

Iloisia Internet-uutisia Lappajärveltä:

- LEMPI LEIMAHTI UUDELLEEN. Lappajärven y.m. kuntain käräjillä oli viime viikon maanantaina käsiteltävänä erään neitosen nostama jutu hänen lapsensa isää vastaan. Istunnon aikana eräät sivulliset kehottivat vastaajaa pyytämään ja ottamaan kantajan vaimoksi, ja nuorimies kutsui kantajan eteiseen, ilmaisten tytölle halunsa puhella uudelleen rakkaudesta. Tyttö riemastui, hänen silmänsä välähtelivät, ja hän heittäytyi vastaajan kaulaan jaellen hänelle suukkosia. Oikeusrahvas ja useat poliisit saivat nähdä kauniin kohtauksen. Nuori mies pyysi neitoa rakkaimmakseen jälleen, ja tyttö hoki iloissaan: - Sitähän minä olen sulta vaatinutkin!

Nuori mies tointui nopeasti tästä äkkikäänteestä ja asia päättyi niinkuin kaunis romaani. He saivat toisensa – ja sen kolmannenkin – ja astelivat papin puheille.

(Sosialisti 9.3.1923)

Äänestä

Osaisiko joku sanoa koska Lappajärvestä Isoniemen alue on liitetty Alajärveen?

Äänestä
  • Se on kuulunut aina alajärveen.

    Äänestä

  • Kuntarajakartan mukaan ei ole.

    Äänestä

  • tykktugkukuk kirjoitti:

    Se on kuulunut aina alajärveen.

    1957 liitetty mahdollisesti, ainakin silloin on tehty Lappajärvestä Alajärveen 37 asukkaan kuntaliitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PettynytTutkija kirjoitti:

Lappajärveläisen paikallistason historian tutkiminen on lähes mahdotonta, mikä siinä on että mitään materiaalia ei saada aikaiseksi julkaistua internetissä? Miksi pidetään kaikki sellainen materiaali joka voisi jotakuta kiinnostaa niin pölyyttymässä jossain arkistossa?

Ja jos jotain tietoa löytyy jostain asiasta niin yleensä nekin ovat sitten ristiriidassa keskenään, esimerkiksi kirkon remonteista löytyy jonkin verran dataa googlaamalla ja niissäkin on ristiriitaista tietoa.

Kaiken tiedon pitäisi olla saatavilla internetistä, mutta Lappajärveltä ei ole mitään tietoa, kokeilpaaka vaikka Googlata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu