YLE:n TV1-kanavalla lähetettiin vuonna 1971 Mainos-TV:n kustantama ohjelma Luomiskertomus. Tuossa moniosaisessa ohjelmassa keskustelivat mm. eri kirkkokuntien edustajat ja Jehovan todistajat useista Raamattuun liittyvistä asioista. Monet ohjelman katsojat olivat järkyttyneet kahden suuren kirkon edustajien lausunnoista. Näytti siltä, että kirkkojen edustajat eivät uskoneet Raamattuun.
Jehovan todistajien haaratoimisto kirjoitti jokaisen seurakunnan seurakunnanpalvelijalle (vastaa nykyisin seurakunnan koordinaattoria) 3-sivuisen kirjeen, jossa pyydettiin tietoja eri paikkakunnilta, miten ihmiset olivat ottaneet tuon ohjelman vastaan. Mutta tässä ei ollut kaikki, mitä haaratoimisto pyysi.
Haaratoimisto käski Jehovan todistajia kirjoittamaan kiitoskirjeitä Mainos-TV:lle ohjelman johdosta.
Suomen haaratoimiston kirjeessä jokaisen seurakunnan johtomiehelle (siihen aikaan seurakunnanpalvelija, vastaa nykyistä seurakunnan koordinaattora) käskettiin tekemään mm. näin:
Valitse ainakin viisi henkilöä (ehkä vain kaksi tai kolme pienissä seurakunnnissa) ja järjestä niin, että he kirjoittavat kirjeen sunnuntaina 7.3. kello 18.15 olevan ohjelman jälkeen. Nämä kirjoitettaisiin sen lisäksi, mitä muut julistajat seurakunnassa kirjoittavat. Jos saamme lähetetyksi varmasti 3-5 kirjettä jokaisesta seurakunnasta, Mainos-TV saa ohjelman jälkeen ainakin 1000 kirjettä.
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s979.html
TV-ohjelma "Luomiskertomus" vuonna 1971
5
269
Vastaukset 5
- tyhmätempaus
Typerä tempaus. Ei tuottanut varmaan muuta kuin turhaa roskaa.
- päättelennäin
Vartiotorni on luultavasti laskenut 1975 maailmanloppunsa vuosiluvustaan 4026 ennen kristusta. Olihan heiltä jopon sivuilla toinenkin arvausvuosiluku. Siitäkin on aika ajanut ohi jos samaa laskentakaavaa käytetetään kuin edellisessäkin arvauksessa.
Kiitos mielenkiintoisesta artikkelista! Löytyisiköhän tuosta sarjasta tallennetta tai lisämateriaalia MTV:ltä tai YLE:ltä tai suomalaisista tallennearkistoista? Mistä itse löydät vanhoja tallenteita ja niihin liittyviä aineistoja? Voisiko jopa jollakin olla piirongin laatikoissaan kotiäänitettä nauhoitettuna Luomiskertomus-ohjelmasarjasta?
- Osmonnikas
Siinähän se tuli tuokin esille.
Kuten vartiotorni sekoittaa todistajiston mielen ja toisaalta vartiotorniseuran kirjoitukset ja säännöt keskenään, niin tuossakin on kysymyksessä johdon organisoitu ajatus, joka siis toteutetaan ikään kuin lahkolaisten omana mielipiteenä.
Kun kerran aikoinaan lahkojulkaisun artikkeliin liitetty lähdeviite tuntui uskomattomalta, artikkelin sisältöön nähden, paljastui tutkinnan jälkeen, että lahko oli laittanut ja saanut julkaistuksi italialaisen lehden yleisönosastossa kirjoituksen.
Seuraava vaihe oli ottaa tuosta yleisönosaston kirjoituksesta sisältöä lahkojulkaisuun, ja laittaa lähdeviitteeksi kyseinen sanomalehti.- Anitantan
Onhan lahkon valehtelu ja harhaanjohtaminen lahkolaisille opetettava oppi.
Sille on oma lahkoslanginimityksensäkin, "teokraattinen sodankäynti"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981067
- 50912
- 119883
- 145857
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40649Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu185607- 32559
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47558- 68544
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 80530
- 39489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3464- 45463
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31456- 41456
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61450Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446
