Mitä valitukset maksaa kuntalaisille?

VerratonKattilapari

Onko kukaan laskenut mitä tämä jatkuva kiusanteko ja valitusten tehtailu maksaa ?Kunnan viranhaltijoiden työ ajasta kuluu paljon aikaa turhiin valituksiin vastaamiseen ,alueemme yritysten laajentamis ja investointi hankkeet kärsivät perusteettomista kanteluista.Evijärven kunnan imago on kärsinyt melkoisesti näiden parin "herran"turhautumisen takia,eikö valittaminen voitais tehdä maksulliseksi?Valitusta jättäessä joutuis maksamaan esim. 1500 euroa ja jos valitus osoittautuis aiheelliseksi valittaja saisi summan takaisin.

13

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahdenkylä

      On tuo valittaminen ihmeellistä Evijärven kunnassa, nuo valittajat pönkittävät omaa egoa ja tuovat lehtienpalstoilla itseään esiin.
      Totuus on ettei yksikään noista valittajista ole Evijärveä vienyt eteenpäin tässä elämässä eikä myöskään heidän panoksensa työelämässä ole ollut kovinkaan kaksinen on paremmin keskitytty valittamiseen ja asioiden jarruttamiseen.
      On se hirveä lasku jos euroiksi muutetaan tuon porukan puuhastelu ,keskittyisivät kunnan asioiden eteenpäin viemiseen.

    • Särkeläitte

      Minua ihmetytti ja yllätti että vasemmistoliiton valtuutettu lähti mukaan tähän pelleilyyn,tiedän että häntä on yritetty aiemmin saada lähtemään valittajaksi mutta hän kieltäytynyt.Pidän häntä edelleenkin niin paljon fiksumpana ihmisenä kuin tätä kaksikkoa että jotenkin hän ei vain oikein sovi tuohon rooliin!

      • jurristinpoikanen

        Olen miettinyt, onko kysymyksessä vainoamisen ja haitanteon rikosnimikkeet. Kannattaisi kysyä pätevältä juristilta. Ainakin haitanteko rikoksesta on kysymys.


      • EriäväTTAAS
        jurristinpoikanen kirjoitti:

        Olen miettinyt, onko kysymyksessä vainoamisen ja haitanteon rikosnimikkeet. Kannattaisi kysyä pätevältä juristilta. Ainakin haitanteko rikoksesta on kysymys.

        Yksi suurimmista haitoista on se, että pätevät ja yhteisille asioille omistautuneet Evijärveläiset eivät viitsi lähteä politiikkaan mukaan kuntatasolla!! Oli puolue mikä tahansa, KUKAAN JAKSA NÄITÄ KUUNNELLA!nämä herrat haittaavaat yhteisten asioiden hoitoa!!


    • Tosion

      Kunnan kepulaishallinto on jo onnistunut melkein tuhoamaan koko kunnan. Jos hulluimmat hankkeet olisivat menneet lävitse, koulukeskuksen vieressä olisi valtava liikuntahallikolossi, jota kunta ei pystyisi pitämään edes lämpimänä.

    • Ontosi

      Evijärvellä ei ole kun yksi vika, ja se on kepu.

    • rutinaajatkuvaa

      Evijärvellä yksi suuri vika, elikkä valittajat,rutisevat,yteistykyvyttömät ja ne löytyy muualta kuin kepusta!

    • PäättäjäEVP

      Vaikka en voikaan hyväksyä ja ymmärtää kiusantekoa ja valittamista kunnan päätöksistä,niin yhdessä asiassa annan tunnustuksen tälle VerratonKattila porukalle:Jos he eivät olisi olleet vastaan Evijärven irtautumisesta 2N:stä,niin meillä olisi nyt Lappajärven kohtalo.Lappajärvi on nyt täysin tyhjän päällä; SOTE kiinteistöt myyty,ei luvattua lääkäriä Attendon taholta ja kuntalaisilla todella iso huoli tulevaisuudesta.
      Meidän valtuuston ja hallituksen puheenjohtajat olivat vahvasti ajamassa Evijärveä eroon mutta eivät uskaltaneet viedä asiaa loppuun koska muut ryhmät eivät lähteneet siihen mukaan.Tässä asiassa Kepu olisi tehnyt korvaamatonta vahinkoa kunnalle,tästä teille kiitos ja tälläisen oppositio politiikan minäkin hyväksyn ja ymmärrän mutta en turhaa valittamista ja kiusantekoa.

    • Tiijän

      Ei ne turhaan valita. Ovat sen verran kirjasa lukeneita miehiä ettei niille haapikylän kiertokoululainen pärjää.

      • Sepesusijuu

        Lukeneet Aku Ankkaa!


    • Lahdenkylänpoppis

      Joo nuo valittajat eivät ole ikinä mitään lukeneet eivätkä tehneet,itsensä esiintuomista ..mitään muuta meriittejä heillä ei olekkaan niin pitää vouhkata ja yrittää päteä joka asiassa.

      • Onon

        Keppanoita vituttaa, kun jotkut ei nyökkäile niiden mukana. Kumiukkoja on paikkakunnan kepulaiset.


    • Pyörätpyörii

      Somesta ja saitilta näkyy, kuinka kunnankepuilla alkaa olla pupu pöksyssä. Höpötys ja vyörytys on mahdotonta. Kun siellä kotipuolessa käydessä ihmisten kanssa puhuu niin monet kertovat vuosien takaisista vääryyksistä joita ovat joutuneet kestämään. Nämä asiat ja tapahtumat avaavat sanaiset arkut.
      Sitäpä tuo on ollut että aina sinne pikkukuntaan löytyy uusi pikku hitleri apulaisineen hääräämään ja määräilemään kaikesta. Onneksi on muitakin asuinpaikkoja joista saa valita. Kuka tuonne jäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      39
      2955
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      63
      2344
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2304
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1998
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      17
      1375
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1346
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1343
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1224
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1201
    10. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    Aihe