Mitä valitukset maksaa kuntalaisille?

VerratonKattilapari

Onko kukaan laskenut mitä tämä jatkuva kiusanteko ja valitusten tehtailu maksaa ?Kunnan viranhaltijoiden työ ajasta kuluu paljon aikaa turhiin valituksiin vastaamiseen ,alueemme yritysten laajentamis ja investointi hankkeet kärsivät perusteettomista kanteluista.Evijärven kunnan imago on kärsinyt melkoisesti näiden parin "herran"turhautumisen takia,eikö valittaminen voitais tehdä maksulliseksi?Valitusta jättäessä joutuis maksamaan esim. 1500 euroa ja jos valitus osoittautuis aiheelliseksi valittaja saisi summan takaisin.

13

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahdenkylä

      On tuo valittaminen ihmeellistä Evijärven kunnassa, nuo valittajat pönkittävät omaa egoa ja tuovat lehtienpalstoilla itseään esiin.
      Totuus on ettei yksikään noista valittajista ole Evijärveä vienyt eteenpäin tässä elämässä eikä myöskään heidän panoksensa työelämässä ole ollut kovinkaan kaksinen on paremmin keskitytty valittamiseen ja asioiden jarruttamiseen.
      On se hirveä lasku jos euroiksi muutetaan tuon porukan puuhastelu ,keskittyisivät kunnan asioiden eteenpäin viemiseen.

    • Särkeläitte

      Minua ihmetytti ja yllätti että vasemmistoliiton valtuutettu lähti mukaan tähän pelleilyyn,tiedän että häntä on yritetty aiemmin saada lähtemään valittajaksi mutta hän kieltäytynyt.Pidän häntä edelleenkin niin paljon fiksumpana ihmisenä kuin tätä kaksikkoa että jotenkin hän ei vain oikein sovi tuohon rooliin!

      • jurristinpoikanen

        Olen miettinyt, onko kysymyksessä vainoamisen ja haitanteon rikosnimikkeet. Kannattaisi kysyä pätevältä juristilta. Ainakin haitanteko rikoksesta on kysymys.


      • EriäväTTAAS
        jurristinpoikanen kirjoitti:

        Olen miettinyt, onko kysymyksessä vainoamisen ja haitanteon rikosnimikkeet. Kannattaisi kysyä pätevältä juristilta. Ainakin haitanteko rikoksesta on kysymys.

        Yksi suurimmista haitoista on se, että pätevät ja yhteisille asioille omistautuneet Evijärveläiset eivät viitsi lähteä politiikkaan mukaan kuntatasolla!! Oli puolue mikä tahansa, KUKAAN JAKSA NÄITÄ KUUNNELLA!nämä herrat haittaavaat yhteisten asioiden hoitoa!!


    • Tosion

      Kunnan kepulaishallinto on jo onnistunut melkein tuhoamaan koko kunnan. Jos hulluimmat hankkeet olisivat menneet lävitse, koulukeskuksen vieressä olisi valtava liikuntahallikolossi, jota kunta ei pystyisi pitämään edes lämpimänä.

    • Ontosi

      Evijärvellä ei ole kun yksi vika, ja se on kepu.

    • rutinaajatkuvaa

      Evijärvellä yksi suuri vika, elikkä valittajat,rutisevat,yteistykyvyttömät ja ne löytyy muualta kuin kepusta!

    • PäättäjäEVP

      Vaikka en voikaan hyväksyä ja ymmärtää kiusantekoa ja valittamista kunnan päätöksistä,niin yhdessä asiassa annan tunnustuksen tälle VerratonKattila porukalle:Jos he eivät olisi olleet vastaan Evijärven irtautumisesta 2N:stä,niin meillä olisi nyt Lappajärven kohtalo.Lappajärvi on nyt täysin tyhjän päällä; SOTE kiinteistöt myyty,ei luvattua lääkäriä Attendon taholta ja kuntalaisilla todella iso huoli tulevaisuudesta.
      Meidän valtuuston ja hallituksen puheenjohtajat olivat vahvasti ajamassa Evijärveä eroon mutta eivät uskaltaneet viedä asiaa loppuun koska muut ryhmät eivät lähteneet siihen mukaan.Tässä asiassa Kepu olisi tehnyt korvaamatonta vahinkoa kunnalle,tästä teille kiitos ja tälläisen oppositio politiikan minäkin hyväksyn ja ymmärrän mutta en turhaa valittamista ja kiusantekoa.

    • Tiijän

      Ei ne turhaan valita. Ovat sen verran kirjasa lukeneita miehiä ettei niille haapikylän kiertokoululainen pärjää.

      • Sepesusijuu

        Lukeneet Aku Ankkaa!


    • Lahdenkylänpoppis

      Joo nuo valittajat eivät ole ikinä mitään lukeneet eivätkä tehneet,itsensä esiintuomista ..mitään muuta meriittejä heillä ei olekkaan niin pitää vouhkata ja yrittää päteä joka asiassa.

      • Onon

        Keppanoita vituttaa, kun jotkut ei nyökkäile niiden mukana. Kumiukkoja on paikkakunnan kepulaiset.


    • Pyörätpyörii

      Somesta ja saitilta näkyy, kuinka kunnankepuilla alkaa olla pupu pöksyssä. Höpötys ja vyörytys on mahdotonta. Kun siellä kotipuolessa käydessä ihmisten kanssa puhuu niin monet kertovat vuosien takaisista vääryyksistä joita ovat joutuneet kestämään. Nämä asiat ja tapahtumat avaavat sanaiset arkut.
      Sitäpä tuo on ollut että aina sinne pikkukuntaan löytyy uusi pikku hitleri apulaisineen hääräämään ja määräilemään kaikesta. Onneksi on muitakin asuinpaikkoja joista saa valita. Kuka tuonne jäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3811
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2731
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2559
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2058
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1817
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1591
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1562
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      71
      1333
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe