IF-Vakuutus huijaa

maksava

Kannattaa välttää IF-ä kun autoihin ostaa vakuutuksia . Minulla palaa kärähti auto kesken ajon , IF:stä soitti joku tyyppi ja kysyi ,että saako autosta ottaa tietoja ,ja lähettää kolmannelle osapuolelle (valmistajalle ) ,lupasin tietenkin , no sitten IF:stä soittaa vahinkotarkastaja ,kyselee hieman renkaista , MITTARILUKEMASTA jne. no ei siinä sen kummempaa ,sovimme korvaus-summan ja vahinkotarkastaja lupaa laittaa rahat tilille , kuluu kaksi päivää ,vahinkotarkastaja soittaa , alkaa syyttää kuin yleinen syyttäjä minua huijariksi kun kuulemma auton ECU:lta löytyy eri kilometrimäärä kuin mittarilukema ,uhkaa jättää korvauksen maksamatta kokonaan .
No olen ihmeissään ,koska en itse ole mittaria muuttanut ,tai vaihtanut ja tosiasiassa mahdollinen manipulointi on tapahtunut jonkun aikaisemman omistajan toimesta.
No ,tämä herra vahinkotarkastaja pisti puolet sovitusta korvaussummasta tilille ,eikä siinä sen kummempaa. Kait pitää alkaa valittamaan johonkin , ennen puolen vuoden valitusajan umpeutumista .
Kätevä konsti IF:ltä , höylisti pyytää lupaa auton tietojen ottamiseen , puhua mittarilukemasta ja sitten puolittaa korvaus ajomäärän perusteella ,sekä syyttää asiakasta epärehelliseksi.
Jos IF toimisi rehellisesti ,niin miksi edes kysellä mitään ,kun on asiakkaan/auton omistajan lupa ottaa autosta kaikki ne tiedot joita tarvitsevat.

6

568

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fireless

      Mahto olla saksalainen tuontiauto.

    • älyhoiäläjätä

      Ja mikäs tuossa on sitten nimenomaan IF vakuutusyhtiön juttua? Tottakai jokainen vakuutusyhtiö maksaa sen mukaan mikä on todellinen arvo. Joka selviää todellisista tiedoista, mm ajomäärä.
      Ja sehän löytyy monesta autosta ecusta. Ei mistään kojetaulun ruuvatusta mittarista.

      Eihän se vakuutusyhtiön syy ole että olet ostanut mittariruuvatun auton. Mutta ei se myöskään ole palovakuutuksen asia maksaa väärien mittarilukemien mukaista (korkeampaa) hintaa. Todellisen käyvän arvon mukaan, näin on kaikkien vakuutusyhtiöiden vakuutusehdoissa.

      • Noeikaitse

        Aika rju arvon alennus :) Onneksi on yhtiöitä ,jotka osaavat määrittää korvattavan esineen arvon.


    • Edullista

      Ei mulla ole kuin pakollinen liikennevakuutus päällä, vanhas mosses!

    • kopelointia

      Ootko varma että mittaria oli ees kopeloitu halusivat vaan maksaa vähemmän hae auton musta laatikko ja vie puolueettomalle tutkittavaksi voit yllättyä ja sit voitkin hakea jo muhkeat vahingon korvaukset jos näin onkin vahingossa päässyt tapahtumaan...

    • TUGÖGHLKG

      Minulla ei noussut bonukset moneen vuoteen. Otin yhteyttä IFiin ja siellä pahoiteltiin ja sanottiin että bonuslaskija on ollut lomilla. Mielestäni aika huono selitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      422
      2137
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1898
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1572
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1416
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1256
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1105
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      968
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      955
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      878
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      745
    Aihe