Mikä on oikea suunta. Olen useita vuosia seurannut erästä luterilaista pappia joka liukui äärikarismaattisuuteen. Uskoo nyt omaavansa Kristuksen auktoriteetin ja uskoo ihmeparantumisiin. Toinen mies taas liukui äärikarismaattisuudesta ristinteologiaan. Molemmat lukevat samaa Raamattua. Ja eivät hyväksy toisen oppia.
Miten ihmeessä löydän itse oikean tien
Miten ihmeessä löydän itse oikean tien
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olet jo löytänyt tien, sillä tunnistat nuo kaksi suuntausta äärikarismaattisuus ja ristinteologia.
Jumalan ihminen tutkii henget. Parempi olla ja seistä paikallaan, kuin mennä ihmismielipiteisiin.
Itse olen Ristin teologiassa Sanan kautta, mutta käytän myös Jumalan antamia armolahjoja, niinkuin niitä Raamatussa opetetaan käytettävän.
Jumala on antanut meille raittiuden hengen, elikä terveen harkinnan hengen, tutkia kaikki tilanteet.
Rajanveto taikauskoon hurahtaessa on aikalailla mahdotonta.
Jospa tarkistat kristinuskon syntyhistorian, niin helposti huomaat sen ihmisen luomaksi kultiksi ja kristinuskon jumalan epäjumalaksi.
Mihin sinä uskot ?
Koska puhut epäjumalasta, sinä uskot, että on oikea Jumala.
Ei voi olla väärennöstä ellei ensin ole oikeaa ja aitoa.
Ei voi olla epäjumalaa ellei ole oikea aito Jumala.
Niin kauan kuin sinä jankkaat epäjumalasta, sinä siis uskot Jumalan
olemassaoloon.
Pidän oikean jumalan olemassaoloa hyvin pienenpienenä mahdollisuutena.
Mutta vaikka oikeaa jumalaa ei olisikaan olemassa, ovat kaikki tuhannet ihmisen luomat jumalat aivan varmasti epäjumalia.
Kuinka uskonharhaisen ajattelu voi olla noin vinksahtanutta? Vai eikö ajatus enää kulje ollenkaan?
Epäjumalan olemassaolo on hyvin epätodennäköistä koska
sen olemassaolo edellyttää oikean Jumalan olemassaoloa.
Miten väärennät taulun, jota ei ole olemassa? Miten voidaan väittää
jonkun taulun olevan väärennös? Mitä sellainen väite edellyttää?
Miten tutkitaan arvokas taideteos, jota väitetään jonkun tekemäksi
aidoksi maalaukseksi? Sitä verrataan tietysti siihen aitoon alkuperäiseen taideteokseen.
Jos ei ole olemassa vertauskohdetta, ei myöskään teos voi olla
väärennös mistään. Silloin taulua ei voida sanoa väärennökseksi.
Siis oike joulupukkikin on mielestäsi olemassa?
Mene nyt peilin eteen ja lupaa itsellesi ettet enää ikinä häpäise itseäsi, kristikuntaa ja ihmissukua typeryydelläsi!
Heh heh..vai häpäse 😂Ja vielä kristikunan
Sillain hauskoja nuo heitot, kun on niin läpinäkyviä herjoja. Ei mitään järkeä, kuin vitsejä.
Mutta hei, sinullakin on mahdollisuus.
Armo kuuluu myös sinulle. Jeesus sovitti symtisi ristillä.
Jumala on oikeasti Pyhä/ suuti niinkuin ajatteletkin.
Hän on suuri ja kaikkivaltias Luoja.
Tätä samaa itse uskon. Uskon vanhaan ristinteologiaan, samalla Jumalan Pyhän Hengen kautta vaikuttamiin armolahjoihin. Opiltani, joskin olen tänä päivänä, voisi sanoa vanhanaikaisen luterilainen, olen myös vanhanajan helluntailainen.
UT:sta on kyllä vaikea löytää mitään tukea nykykarismaattisuudelle, joka ei ole aitoa, alkuperäistä suomalaishelluntailaisuutta, edes. Helluntailaisuus oli vielä 1970-luvulla vakavasti otettava herätysliike, mutta alkoi niinä vuosina, amerikkalaisen Kathryn Kuhlmanin eksyttämänä liukumaan tähän nk. uuskarismaattisuuteen. Sanaa "karismaattisuus" alettiin käyttää tuolloin, tuon vanhan, ilmassa leijuvan noita-akan opetuksena.
Niilo Ylivainion "tunsin", eli tiesin ja itselläni on hänestä mielikuva vakavamielisenä, samalla onnellisena Herran lapsena. Jotkut syyttävät hänen tuoneen nk. väärän tulen helluntailaisuuteen. En tiedä, mutta itselläni on hänestä hyvä mielikuva. Totta on, että hänen jälkeensä syntyi hänen matkijoitaan ja alkoi syntyä tätä epäraitista, nk. karsimaattisuutta. Itse en koskaan puhu Pyhän Hengen armolahjoista "karismaattisuutena" ja jota, "karismaattisuutta" taas pidän noituutena.
Pyhä Henki toimii omien armolahjojensa kautta, ne saadaan eli Pyhä Henki lahjoittaa eli vaikuttaa ne ihan vanhan "kaavan" mukaan.
Perustana on ristinteologia. Jeesuksen toiminta, kärsimys ja ylösnousemus, apostolien vakavamielinen opetus, myös "ristinteologiaa" ja jonka apostolit myös tuon teologian kaavan mukaan kulkivat kohti marttyyrikuolemaa. Ristin Jeesuksen seuraajat ovat marttyyreja. Ihan aitoja marttyyreja, ei sellaisiksi heittäytyviä. Tämä usko tuo kärsimyksen, mutta antaa myös rauhan ja pelastuksen.
.
Tuskinpa se niin tarkkaa on.
Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä.
Sinä tulet Jumalan luokse Hänen yhteyteensä Jeesuksen kautta.
Muuta tietä Jumala luokse ei Jumala ole antanut eikä hyäksy, Jeesus on ainoa.
Koska Jeesus on tie ja Totuus, sinä löydät oikean tien Hänessä.
Se tarkoittaa käytännössä sitä, että sinä tulet Jeesuksen ristin juurelle.
Siellä sinä uskot Jeesukseen Kristukseen omana Vapahtajana ja Herrana.
Sinä tunnustat Hänelle syntisi ja pyydät niitä anteeksi HÄNELTÄ.
Sinä pyydät Hänet elämääsi Herraksesi ja Vapahtajaksesi.
Hautausmailla on risti. Risti on kuoleman symbooli, mutta se on myös
uuden elämän alun symbooli. Ristiltä alkaa uusi elämä Jumalan kanssa.
Kun sinä tulet ristille, sinä kuolet Jeesuksen Kristuksen kanssa Hänen ristillä.
Siellä sinä myös saat uuden elämän, uuden identiteetin Jumalan lapsena.
Sinä uudestisynnyt Jumalan lapseksi Sanasta ja Hengestä, so. Jumalasta.
Koska sinun vanha aatu/eeva kuoli Jeesuksen kanssa, ja Jeesus haudattiin,
sinä hautaat vanhan minäsi vainajan kasteen hautaan. Sinä pyydät seurakunnan
edustajia järjestämään sinulle hautajaiset. Ja he tekevät sen mieluusti.
Koska Jeesus ei jäänyt hautaan vaan nousi uutena kuolleista uuteen elämään,
sinäkin nouset uutena uuteen elämään Jeesuksen kanssa ja Hänen yhteyteensä.
Nyt Hän on sinun kanssasi ja sinussa.
Koska nyt se entinen vanha paskiaisesi on haudattu kasteen hautaan, ja sinä
nousit ylös haudasta, sinä pääsit siitä ja sen kaikista synnillisistä teoista eroon.
Sinä olet synnistä vapautettu ja Jumalan palvelija.
Sinä olet nyt uusi ihminen, uusi luomus, Kristuksessa Jeesuksessa. Uusi ihminen
pyytää Jeesukselta Kristukselta Hänen lupaamaa ja tarjoamaa Pyhää Henkeä
lahjaksi. Pyhä Henki tulee ja upottaa sinut Hänen yhteyteensä (Isän ja Pojan yhteyteen) Pyhässä Hengessä. Pyhä Henki täyttää myös sinun sisäisen olemuksesi
ja tulee sinulle Opettajaksi. Joka yhtyy Herraan, on yksi henki Hänen kanssaan.
Silloin ymmärrämme, että Raamattu avautuu.
Nyt kun sinä luet Raamattua, sinulla on Kaikkivaltias Jumala, Raamatun
Kirjoittaja, Opettajana. Hän valaisee sinun ymmäryksesi niin, että sinä käsität
Raamatun Kirjoituksia Hänen tahtomallaan tavalla. Lue Raamattua
rukoillen. Lue vanhaa 33/38 käännöstä tai Raamattu Kansalle käännöstä.
Seuraamalla Jeesusta, kuten olet ilmeisesti trhnytkin, koska Pyhähenki on sinulle näyttänyt nuo harhaan johtavat opit välttääksesi niitä.
Lue Raamattua päivittäin. Suomalaisista 33/38 tai vanhempaa. Englannin kielisistä KJV:tä.
Moniin uudempiin on saatana päässyt poistamaan ja lisäämään, koska eivät ole inspiroituja vaan työryhmiin on pitkällisen juonittelun avulla päässyt Jumalattomia myyriä.
Toiseksi. Karta lahkoja, kuin ruttoa.
Jeesus Kristus VIHAA nikolaiittain tekoja.
Ilmestyskirja:
2:6 Mutta se sinulla on, että sinä vihaat nikolaiittain tekoja, joita myös minä vihaan.
Rukoile ALATI.
Oikea suunta on kääntää katseensa ja ymmärryksensä tieteellisen tiedon puoleen. Kaikki uskonnot ovat vain mielikuvitusta ja psykoottista harhaista ajattelua. Ei pidä seurata ihmisiä, vaan tieteellistä totuutta, ja järjellisyyttä järjettömyyden sijaan. Kun avaat mielesi ja ymmärryksesi tieteelle, tulet tuntemaan totuuden niin maailman synnystä kuin muistakin suurista kysymyksistä sekä ihmisestä. Ihmiset ovat viheliäisiä ja petollisia vallanhalussaan, mutta psykologian kautta voimme ymmärtää ihmistäkin kaikkine pyyteineen. Kun olet käynyt peruskoulun ja ehkä lukionkin, niin miksi et monitieteellisesti suhtaudu maailmaan, niin kuin on opetettu. Miksi suhtaudut umpimielisen fanaattisesti jonkun uskon lahkon opetusten kautta ja jätät suurimman osan olemassa olevasta tiedosta sivuun? Häviät lahkolaisessa ajatusmaailmassasi monille ikätovereillesi, jotka ovat ateisteja ja kunnon kansalaisia, niin kuin veljeni, joka luopui lahkon jäsenyydestä ja on akateeminen tutkija sekä ulkomailla hyvin menestynyt perheen isä. Suurin osa uskovaisista on näet jotain muuta kuin akateemisia, joten älyllisesti he eivät uskovaisina loista maailmalla eikä kotimaassaankaan. Päivi Räsänen lienee poikkeus ennemmin kuin sääntö.
"Häviät lahkolaisessa ajatusmaailmassasi monille ikätovereillesi, jotka ovat ateisteja ja kunnon kansalaisia, niin kuin veljeni, joka luopui lahkon jäsenyydestä ja on akateeminen tutkija sekä ulkomailla hyvin menestynyt perheen isä."
"Lahkolainen ajatusmaailma" on oma olkiukkosi. Minkään yhteisön jäsenet eivät ajattele kaikesta samalla tavoin. Kristinusko ei ole minun kokemukseni mukaan este kansainvälisellä uralla menestymiselle. Työelämässä arvostetaan koulutusta, osaamista ja ammattitaitoa ja vähän fiksummat ihmiset suvaitsevat myös erilaisia elämänkatsomuksia.