Kokemuksia olanzapin lääkkeestä? Tekeekö aivotoiminta häiriöitä?
Olanzapiini
Olan
853055
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Tekee ja sekoat lopullisesti.
En ole seonnut. Voiko se todella viedä niin että meinaa aivotoiminta loppua? :(
Minkälaiseksi zombiksi haluat tulla?
En halua zompiksi tulla. Mä oon vaan syöny sitä lääkettä ja nyt on tila menny tosi huonoksi. En tiedä johtuuko lääkkeestä. Muiden kokemuksia kaipaan.
Olantsapiini sekoittaa ja vähentää aivoissa liikennettä. Myös muiden kokemuksia ois kiva kuulla.
Onko täällä muita jotka käyttää?
Olantsapiini on hyvä lääke
Olantsapiinista ois kiva lukee muiden kokemuksia?myös aloittanut vasta sen lääkkeen.
Ihmiset ovat yksilöitä, ja lääke voi vaikuttaa eri lailla eri henkilöhin.
Aivan niin, mulle se onlekuri tehnyt vaan huonoa. En tiedä voiko tästä enää aivotoiminta parantua ennalleen.
Ei lekuri vaan lääke. Sanakirja laittaa omiaan
Olantsapiini aiheuttaa vaikka mitä ongelmia pitkän käytön aikana.
Taidan lopettaa koko lääkkeen. Multa loppu menkatki.
Olantsapiini tuhoaa aivot pikkuhiljaa.
Eli mun huono tila ja aivotoiminta lamaannus ja huono olo päässä joutuu tästä lääkkeestä.?
Enemmän kokemuksia olantsapiinista löydät tuolta Masennus-keskustelusta osastolta Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys.
Psykologi Aku Kopakkalan sivuilla on paljon tietoa mielen ongelmista ja erilaisista psyykenlääkkeistä:
http://akukopakkala.fi/laaketiede-terveysriskina/
Lainaus:
"Mielenvaivoista kärsivät ihmiset kärsivät. Heidän kehoaankin sattuu ja sen rytmit ovat epäjärjestyksessä. Heidän kärsimyksensä laajenee lähipiiriinkin. Kärsimykseen ei nykyään saa tukea keltään ellei sitä ensin tulkita sairaudeksi. Sairaus puolestaan johtuu jostain näkymättömän pienestä poikkeamasta kehossa. Tällaiselle sairaudelle ihminen ei taas voi itse mitään.
Elämän takaiskut jalostuvat näin siististi kroonisiksi mielenterveyspulmiksi ja F diagnooseiksi. Kismittävä hankaluus, että mitään taudinaiheuttajaa näissä ei oikeasti kehossa ole havaittu, unohdetaan."
Professori Peter Gøtzsche johtaa pohjoismaista Cochrane – keskusta. Cochrane-keskuksissa pyritään seulomaan puolueettomasti oikeasti pätevät johtopäätökset lääketieteellisestä tutkimusmassasta.
Viime vuosina Peter Gøtzsche on keskittynyt selvittämään psyykenlääkkeiden hyötyjä ja haittoja. Hänen mielestään tieteellinen näyttö osoittaa nykyään yleisesti käytössä olevien psyyken lääkkeiden olevan yleensä enemmän haitaksi kuin hyödyksi potilaille:
http://akukopakkala.fi/professori-gotzsche-halusi-varoittaa-suomalaisia-laakareita-vaarasta/
Lisäys: jos masennus ei ole se mihin käytät olantsapiinia, niin löydät siitä kokemuksia myös osastolta Yleistä mielenterveydestä. .Siellä on pitkäaikaiskäyttäjien kertomuksia.
Olantsapiinihan on neurolepti. Neuroleptit kutistavat aivoja pitkäaikaiskäytössä. Se on tutkittu juttu.
Anders Lubitz, se nuori mies joka lensi lentokoneen Sveitsissä vuorta päin oli käyttänyt olantsapiinia. Myös viime vuosien kouluampumistapauksissa Suomessa ja muualla tekijöillä on todettu olleen käytössä masennuslääkkeitä tai neuroleptejä.
En halua hirvitellä, monet saavat hyötyä näistä lääkkeistä mutta kannattaa tutustua asian tähänkin puoleen.
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/germanwings-plane-crash/11513967/Second-black-box-confirms-French-Alps-crash-co-pilot-Andreas-Lubitz-acted-deliberately.html
Kiitos. Luen nuo.
Musta on tullu kasvi ja aivotoiminta lopussa tän lääkkeen takia
Odotan psykiatrin soittoa ja kysynaivotoiminta voinko lopettaa tän paskan syömisen.
Jos on terve ja syö olantsapiinia niin miten siinä käy?
Olantsapiini on myrkkyä joka tuhoaa aivotoiminnan. Oon ite huomannu että en tarvi enää lääkettä. Ois myös kiva tietää mitä tapahtuu jos ns terveenä syö tätä lääkettä?
Multa tämä lääke vei yöunet ja aina herään kesken unien.
Tekeekö lääke kasviksi ja tekeekö sitä että aivotoiminta meinaa loppua?
Aiemmin määrätty ahdistukseen tämä lääke,jos lopetan sen niin menenkö psykoosiin?
Voi olla että menet psykoosiin. Tämä lääke tuhoaa aivotoiminnan.
En sitten uskalla lopettaa lääkettä.
Mun psykiatrin mukaan tämä lääke ei aiheuta mitään. Vaan se parantaa.
Ahdistukseen on parempiakin lääkkeitä. Pyydä Peratsin 2x2 mg päivässä. Se on pienin annos ko. lääkettä, ei siis psykoosiin tarkoitettu vaikka isoina annoksina Peratsin on myös psykoosilääke. Minä käytin sitä tuon 2x2 mg päivässä, pelkkään ahdistukseen. Totesin sen hyväksi, lievitti todella oloa, ja kun minulla oli pelkotiloja. Sivuvaikutuksia ei mitään, pientä sun kuivumista. Mutta huom. annos oli pienin mahdollinen. Söin sitä pisimmillään muutaman kuukauden. Jos pitempään olisin käyttänyt olisi voinut tulla enemmän vahinkoa. Psyykenlääkkeet ovat kuitenkin huumeita.
Riippuvuutta ei Peratsiniin tule ollenkaan, ei siis vierotusoireita. Lopetin ilman mitään ongelmia. Toleranssiakaan ei tule eli 2x2 mg annos toimi aina yhtä hyvin.
Joskus kun oli oikein vaikeaa tehostin vaikutusta satunnaisesti Diapamilla. Sitä ei kannata ottaa kuin harvakseen ja korkeintaan pari päivää kerralla, sillä siihen tulee riippuvuus ja toleranssi nopeasti, ja vierotuminen on vaikeaa. Totesin tämän kun yritin viikon päästä lopettaa.
Nykyään en tarvitse lääkkeitä. Mutta siis Peratsin on aivokemikaaleista turvallisemmasta päästä, ainakin tuolla pienellä annoksella. Voi olla että kaikki psykiatrit eivät tunne sitä yhtä hyvin, minulla oli hyvin kokenut psykiatri.
Okei kiitos tiedosta.
Tarkennan vielä mitä kirjoitin Peratsinista. Josta minulla on siis hyviä kokemuksia. Että yleislääkäreillä eikä monella psykiatrillakaan ei ole riittävästi tietoa Peratsinista ahdistuneisuuslääkkeenä. Luulevat sitä pelkäksi psykoosilääkkeeksi, jota se on vasta isoina annoksina. Minulle Peratsinia määräsi kaksi yksityistä psykiatria, joilla asioin muutaman vuoden sisällä (oli syyt pitää hoitosuhdetta ajoittain kumpaankin, en tässä selitä enempää miksi). Myöskin kolmas psykiatri, joka oli terapeuttinanikin vähän aikaa, suositteli Peratsinia.
Nämä kolme psykiatria ovat kymmeniä vuosia erikoislääkärin töitä tehneitä, ja toimivat tällä hetkellä sekä psykiatreina että psykoterapeutteina. He tietävät siis aika hyvin nämä lääkeasiatkin.
Kuitenkin olen huomannut että moni psykiatrikaan ei tiedä Peratsinista riittävästi. Kelassa esim. kun psykiatri kirjoitti minulle sairauslomaa ahdistuneisuuden vuoksi tuli kysymys, miksi käytän Peratsinia, olenko psykoottinen. Psykiatrini joutui kirjoittamaan heille vastauksen, jossa hän selvensi, että en ole psykoottinen, vaan käytän Peratsinia ainoastaan ahdistuneisuuteen ja pelkotiloihin. Ja hän selitti myös, että oli tarjonnut minulle muitakin lääkkeitä, mutta niiden sivuvaikutukset huolestuttavat minua.
Kela kysyi samassa yhteydessä myös minulta vapaamuotoista selvitystä ko. lääkkeen käytöstä. Kirjoitin sen paperille jonka jätin Kelan toimistoon, muutaman rivin jossa selvensin että olen hyötynyt ko. lääkkeestä, ja että en halua käyttää muita ahdistus- ja masennuslääkkeitä koska olen tietoinen niiden sivuvaikutuksista ja huolissani niistä.
Vasta näiden selvitysten jälkeen Kela myönsi minulle sairauslomaa! Psykiatrini kertoi, että Kelassa saattavat psykiatrisista sairauslomista tehdä päätöksiä myös yleislääkäritkin.
Mutta en siis halua tehdä tästä lääkemainosta, missään nimessä! Hyödyin pienestä annoksesta lyhyen aikaa. Muutaman kuukauden. Sivuvaikutuksia ei ollut, mutta en pitänyt siitä olosta, mikä lääkkeestä tuli. En sanoisi sen suorastaan lamaavan tunne-elämää, mutta jotenkin se muutti olotilani epäaidoksi. Kuten tekee muuten Diapamkin, vaikka lievittää ahdistusta tehokkaasti (ja siitä tulee pahat vieroitusoireet). Olen iloinen että minun ei tarvitse enää käyttää Peratsiniakaan. Ja kun luin pakkausselosteesta, mitä isommat annokset voivat aiheuttaa, niin sitäkin vahvemmin suosittelen, että älkää käyttäkö mitään psyykenlääkettä pitkäaikaisesti!
Tässä muuten hyvä video jossa lääkäri Antti Heikkilä kertoo SSRI-lääkkeistä Ylen tv-ohjelmassa. Hän sanoo mm. että "jos Kela vaatii SSRI-lääkkeiden käyttöä sairausloman myöntämisen ehtona, suosittelen useimmiten, että ostakaa lääkkeet mutta jättäkää ne käyttämättä". En muista onko sitaatti ihan sanatarkka, jos ei niin pahoittelut Heikkilälle. Tämä oli kuitenkin viesti. - Kyse oli SSRI-lääkkeistä, ei Peratsinista siis. SSRI-lääkkellä on isommat haittavaikutukset.
https://www.youtube.com/watch?v=51ZgU5YOId8
Ja PS. Kaikkien lääkkeiden sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä. Se että minulle sopi Peratsin (LYHYTAIKAISESTI) ei tarkoita että se sopisi kaikille.
Kun multa vähennettiin lääkettä alkoi tutut ihmiset tuntuu vierailta. Nyt on taas annosta nostettu.
Mitä tämä lääke tekee pitkään käytettynä?
Minulle on tullut outoja oireita. Haluan myös tietää mitä käy kun syö lääkettä pitkään?
Tuhoaa ilmeisesti aivotoiminnan!! Voi ollaei pysyviä haittoja.
Tekee kovan ruokahalun muuta ei oleoo minulle tullut tästä lääkkeestä.
Miten tää lääke tuhoaa aivotoiminnan?
Ei se aivotoimintaa tuhoa. Jos se sen tekisi, niin eihän sitä lääkärit kenellekään määräisi.
Kyllä tuhoaa aivotoiminnan ja tottakai ne määrää lääkettä koska saavat siitä rahaa itselleen. Eivät itse lekurit syö lääkkeitä niin eivät tiedä haittoja.
Syytteen potilaan terveyden vaarantamisesta saisivat, jos lääke tekisi tuhoa potilaalle. Eikä lääke olisi edes käytössä.
Okei mut jokanen on yksilö ja kaikkiin vaikuttaa eritavalla lääke. Toisille tää olantsapiini on myrkkyä ja aiheuttaa ikäviä haittavaikutuksia.
Mulle tää lääke on tehny aivotoiminta häiriöitä ja sekavuutta. Oon syöny muutaman kuukauden.
Mulla lääke auttaa nukkumaan. Vielä en ole tullut zompiksi.
Minulta tämä lääke on vienyt aivotoiminnan. :( oon kuin kasvi.
Tämä lääke sopii ja auttaaa ainakin itselleni.
Itse olen lopettamassa lääkettä ja katson auttaako ja paraneeko tästä.
Kokemuksia tästä lääkkeestä?
Joko se kysta on taas alkanut vaivaamaan?
Mikä ihmeen kysta???
Tuo se jaksaa kystasta mua eii se kysta aiheuta tätä tilaa.
Mäkin kuulisin mielelläni tästä lääkkeestä lisää kokemuksia miten on vaikuttanut?
Tämä lääke vie tunteet ja kaiken.
Vie myös ajattelu kyvyn
Mulle tää lääke on tehny vaan huonoa. Nyt lopetin ja katson paraneeko tila.
Kysta se vaan jatkuvasti vaivaa.
Sullakin voi olla kysta. Se on niin yleinen.
Mulla tää lääke ei vaikuta ruokahaluun enää. Mun ruokahalu on kadonnut.
Ei näy vaikuttavan mt-ongelmaasi parantavasti.
Mä oon aloittanut tän lääkkeen vasta ja nyt jo ruokahalu menny
Mulla taas oli ekaks kauhea ruokahalu ja nyt ei enää ole. Kamala lääke sotkee aivotoiminnan.
Ai se olitkin sinä, jolla on se kystakin vaivana.
Joo mulla se on.
Aiheuttaako pysyvää haittaa tää lääke? Ja voiko aivotoiminta normalisoitua?
Sulle kumminkin on aiheuttanut pysyvän haitan, kun jo elokuusta asti olet tätä samaa kysellyt.
Jospa ei ja jospa tästä paranisi. Lääke on nyt lopetettu. Muiden kokemuksia olis lisää kiva saada.
Mulle psykiatri yritti tyrkyttää tätä. En alkanut syömään!
Hyvä että et alkanut käyttää. Ei ois munkaan pitäny alkaa syömään tätä koskaan.
Kokemuksia kokemuksia? :)
Lihottaa ja tekee zombiksi
Mua lihotti kans alussa. Ei enää. Zombiksi oon tullu.
En tiiä voiko tästä enää parantua ennalleen
Viekö tämä lääke aivotoiminnan ja ajattelu kyvyn?
Sultahan se on sen jo vienyt. Miksi sitä enää kyselet?
Kyselen jos muilla ois samanlaisia kokemuksia. Tai sit mulla on vaan joku aivosairaus. Eli kokemuksia vaikuttaako tää lääke aivotoimintaan ja vie ajattelu kyvyn?
Turruttaa ainakin.
Niin tekee. Jospa ei ois jääny pysyvää haittaa.
On pitänyt psykoosi oireet pois. Kymmenen vuotta jo käytössä. Aluksi nosti painoa paljon eikä ole laskenut takaisin, laihdutus on vaikeaa. Harmittaa kun on niin paljon läskiä ja diabeteskin puhkesi.
Harkitsen lääkkeiden vaihtoa. Nyt tilanne on parempi kuin 10 vuotta sitten, niin voisin varmaan pärjätä jo kevyemmällä lääkkeellä.
Vielä tohon.
Ei Olanzapiini mitään aivoja tuhoaa. Psykoosi sairaus tekee tuhoa ja lääke estää suurempia tuhoja kun pitää psykoosin pois.
Ahdistukseen voisi riittää kevyempi lääke, joka ei lihota.
Okei, itse olisi pitänyt toivoa muuta lääkettä aikoinaan ahdistukseen. Ei mulla psykoosia ole koskaan ollut. Nyt oon lopettanu lääkkeen.
Painokin putoaa kun lopettaa kyseisen lääkkeen.
Seksihalut vei ainakin kun käytti.
Joo mulla kans meni seksihalut.
Viekö tämä lääke ajattelu kyvyn? Miten muuten vaikuttaa?
Tää lääke aiheuttaa lihomista vie tunteet ja ajattelu kyvyn.
Yli 7 vuoden kokemuksella ja asiaa tutkineena voin sanoa:
Olanzapiini auttaa pysymään unessa, mutta heikentää unen laatua. Uni ei enää virkistä
Ja se vie ajatuksilta kärjen eli lamaa. Yhdessä nämä kaksi voi aiheuttaa vakavaa aivosumua.
Ja mitä oireita aivosumussa sitten voi olla.. en jaksa kirjoittaa tähän. Multa tämä lääke vei työkyvyn. Lihoin yli 20kg. Nukuin helposti 10 tuntia yössä, mutta olin silti tokkurassa koko ajan.
Olanzapiini on tarkoitettu ensisijaisesti skitsofrenian hoitoon ja maanisdepressivyydessä maniavaiheiden hoitoon. Tämän ymmärrän, toi ajatusten lainaaminen varmaan toimii näissä. Minulle se määrättiin estämään psykoosia. Myöhemmin osoittautui ettei mitään psykoosia koskaan ollutkaan vaan lääkäri oli tehnyt virheellisen diagnoosin. Söin lääkettä turhaan yli sen 7 vuotta ja voin koko ajan vain huonommin ja huonommin.
Ja vielä; olanzapiini on antipsykootti. Tämä kannattaa vilkaista jos aihe kiinnostaa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Antipsykoottiset_lääkkeet