Ateismi on uskon puutetta. Miksi tämä ei mene jakeluun joillekin uskiksille? Miksi he väittävät ateistien uskovan, sillä me emme usko mihinkään vaan pidämme totena ainoastaan tiedon. Ja se tieto on totuus, koska se on tieteellisesti todistettua tietoa.
Ateismi on uskon puutetta
18
370
Vastaukset
- uskonpohjatontyhmyys
Se ei mene jakeluun siksi, että uskovat ovat säälittäviä typeryksiä, jotka ovat
täysin kyvyttömiä tekemään edes alkeellisia loogisia päätelmiä.
Juuri sen vuoksihan he ovat uskovia eli sokeasti luulevia.
Uskovien mielestä se, että ei usko johonkin, on uskomista tai jopa uskonto.
Mikä on vain yksi osoitus uskovien säälittävästä tyhmyydestä. Ei ateismi mitään puutetta ole. Ei puuttumistakaan. Ei uskon eikä minkään muunkaan.
On vain kannanotto erääseen uskonnolliseen kysymykseen.- atspioeiksasstaui
Eikö ateismi olekaan sitä, että ei uskota jumaliin tai yliluonnollisiin asioihin?
''Eikö ateismi olekaan sitä, että ei uskota jumaliin tai yliluonnollisiin asioihin?''
Ateisti voi uskoa yliluonnollisiin, kunhan se yliluonnollinen ei ole jumala.atspioeiksasstaui kirjoitti:
Eikö ateismi olekaan sitä, että ei uskota jumaliin tai yliluonnollisiin asioihin?
>>Eikö ateismi olekaan sitä, että ei uskota jumaliin...<<
Juuri sitä se on, ja juuri siinä on se kannanotto erääseen uskonnolliseen kysymykseen.- räyhräyh2
"Ei ateismi mitään puutetta ole"
Sanaa "puuttua" voidaan käyttää vertailevassa merkityksessä, eikä se silloin ole jotakin tarpeellista vailla olemisesta. Teisti= omaa jumaluskon. Ateisti= jumalusko puuttuu.
"Ilveksen ja servaalin erottaa toisistaan helposti, ilvekseltä puuttuu servaalille ominainen pitkä häntä." räyhräyh2 kirjoitti:
"Ei ateismi mitään puutetta ole"
Sanaa "puuttua" voidaan käyttää vertailevassa merkityksessä, eikä se silloin ole jotakin tarpeellista vailla olemisesta. Teisti= omaa jumaluskon. Ateisti= jumalusko puuttuu.
"Ilveksen ja servaalin erottaa toisistaan helposti, ilvekseltä puuttuu servaalille ominainen pitkä häntä."Ei ilvekseltä mitään pitkää häntää puutu, yhtä vähän kuin aasinkorvia.
- ValhallanBileet
Eihän täsä ole ongelmaa.
Onko henkiä olemassa vai ei.
Hard core tieteellistä näyttöä ei ole Puolesta eikä vastaan.
Joten uskokaamme johonkin , koska se on jouheampaa. - Tuoretta
Tässä ateismista: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15381954/vapaa-ajattelija-ja-ateisti-ylen-summeri-areenassa
- Sameon
Joku sanoi täällä äskettäin ateismin perustuvan tietämättömyyteen. Jos kieltäytyy jyrkästi tietämästä jotain, siitä ei silloin tiedä mitään. Ateistit ovat määritelleet itselleen ainakin yhden ehdottomasti kielletyn aiheen. Suurin osa ihmisistä ei halua tällaiseen umpioon.
- Sameon
marathustra kirjoitti:
Minkä ”ehdottomasti kielletyn aiheen”?
Ei pitäisi olla epäselvyyttä.
Sameon kirjoitti:
Ei pitäisi olla epäselvyyttä.
Jos kerrot mikä se on, niin ei sitten epäselvyyttä olekaan. Voisit kertoa sen, ei täällä telepaatikkoja ole.
- einiinmitään
Ja taas uskova puhuu tiedosta, vaikka ei kykene esittämään mitään tietoa.
Jos et kykene esitttämään mitään tietoa väitteittesi tueksi, niin et voi syyttää
joitakin siitä, että nämä kieltäytyisivät tietämästä tuota ei-yhtään-mitään.
Ethän ole esittänyt yhtään mitään tietoa, jota joku kieltäytyisi tietämästä.
Esitä tietoa jumalastasi, tai lopeta turha paskanpuhuminen. Tollo. - AteistiVaan
”Jos kieltäytyy jyrkästi tietämästä jotain, siitä ei silloin tiedä mitään.”
Tuo lause on paradoksaalinen. Jos jostain ei tiedä mitään, niin miten olematonta tietoa voi edes kieltää? Yritäs uudestaan....
- T...Mirka
Uskon ennemmin nykyaikaiseen tutkittuun tietoon, kuin 2000v vanhaan täysin todistamattomiin satuihin.
Olen samaa mieltä Mirkan kanssa,että on turhaa uskoa 2000v vanhoihin "satuihin"Suomessa on esim. henkilö nim.Valtaoja on mielenkiintoista kuunnella hänen kertomuksia.
- Joachim.Bele
Sulla tekee mieli vaan pillua ja luulet sairaassa mielessäsi, että Mirka antaa sitä sulle, vaikka ette edes tunne toisianne ja jos tuntisitte, niin tuskinpa se antaisi sulle tai sitten sulle ei kelpaisi sen ...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858062Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180